Problem prania brudnych pieniędzy

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) szacuje, że każdego roku na świecie jest pranych około 2 biliony dolarów. Mówiąc obrazowo, to 2 i 12 zer! Gdyby chcieć wydawać tylko 1 milion dolarów dziennie, potrzebowalibyśmy 5000 lat, by wydać te 2 biliony.

Tym, co jeszcze pogarsza sytuację jest fakt, że praniu brudnych pieniędzy towarzyszą inne nielegalne działania, takie jak unikanie płacenia podatków, handel narkotykami czy finansowanie działań terrorystycznych. To właśnie dlatego wykrywanie tych przestępstw jest jednym z najważniejszych zadań instytucji finansowych.

Tutaj pojawia się kolejny problem. Tylko niecały 1% wszystkich pranych pieniędzy jest przez te instytucje przechwytywanych. Częściowym powodem takiego stanu rzeczy jest przestarzała technologia, wykorzystywana do wykrywania przypadków prania pieniędzy. Liczne fałszywe alarmy (false positives), słabe i sztywne wzorce wykrywania oraz rosnące koszty programów przeciwdziałania tego typu przestępczości odbijają się negatywnie na branży bankowej.

Rozwiązanie

Comarch Anti-Money Laundering to samodoskonalące się oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji (SI), które bierze na siebie ciężar śledzenia i oznaczania potencjalnie podejrzanych transakcji. Tym samym pozwala pracownikom skupić się na bardziej złożonych wyzwaniach.

Zdolność uczenia się na podstawie historycznych zdarzeń to jedna z najważniejszych cech oprogramowania Comarch Anti-Money Laundering. W praktyce oznacza to, że system może stopniowo podnosić swoją skuteczność w zakresie wykrywania, identyfikując nowe wzorce prania brudnych pieniędzy. To wyznacza kres rozwiązaniom typu „jeżeli-to”.

Jednak najistotniejszym jest to, że oprogramowanie Comarch Anti-Money Laundering można zintegrować z bieżącymi rozwiązaniami w zakresie wykrywania prania brudnych pieniędzy. Nasze oprogramowanie nadaje priorytety wszystkim wygenerowanym alertom (zarówno tym wygenerowanym przez SI jak i przez system regułowy), by analitycy mogli się skupić najpierw na najbardziej podejrzanych przypadkach, cały czas stosując znany sobie interfejs.

Kluczowe korzyści dla Twojego biznesu

Wyższy odsetek wykrywalności

Otrzymujesz mniej fałszywych alarmów (false positives), a znacznie więcej informacji. Żmudne zadanie, jakim jest wykrywanie przypadków prania pieniędzy, wśród milionów zwykłych transakcji, staje się wyraźnie skuteczniejsze, a do tego liczba fałszywie dodatnich (false positives), jak i negatywnych (false negatives) alertów, zmniejsza się do minimum. Silnik Comarch AML, bazujący na sztucznej inteligencji, stale śledzi wpłaty, wypłaty, zakupy, transfery środków, kredyty handlowe, płatności, działalność handlową i wiele innych aktywności.

Co więcej, dzięki wbudowanemu narzędziu KYC (Know Your Cutomer - poznaj swojego klienta), wszystkie dane, których możesz potrzebować, są zbierane automatycznie i dostępne na wyciągniecie ręki.

Szybsze dochodzenia w zakresie AML

Comarch Anti-Money Laundering stosuje sztuczną inteligencję i maszynowe uczenie się, by odnajdywać ukryte wzorce aktywności przestępczych. Jednocześnie pozwala systemowi wykrywać oraz rozumieć relacje i podobieństwa między takimi danymi. Mając je, oprogramowanie uczy się wykrywać i kategoryzować anomalie oraz przewidywać przyszłe zdarzenia. Podejrzane działania są oceniane i klasyfikowane przez system, według prawdopodobieństwa bycia rzeczywistą próbą prania pieniędzy.

Redukcja kosztów

System Comarch AML zmniejsza odsetek fałszywie pozytywnych alertów (false positives) w bankach o kilkanaście procent, jeżeli jest stosowany w połączeniu z bieżącymi środkami przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Daje to analitykom znacznie więcej czasu, by mogli się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, które wymagają ich pełnego zaangażowania. System poprawia efektywność procesu śledzenia transakcji, dzięki inteligentnym algorytmom, a nie dzięki zwiększaniu poziomu zatrudnienia. To z kolei pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Łatwa integracja z systemami zewnętrznymi

Narzędzie Comarch AML można z łatwością zintegrować z innymi, istniejącymi rozwiązaniami, tak więc analitycy nie muszą poświęcać swojego cennego czasu, by poznawać i uczyć się obsługi zupełnie nowego systemu. Dodatkowo analityk może dokonać wizualizacji statystyk wykrytych anomalii i podejrzanych przypadków, ułożonych wg kategorii, w przejrzysty i zrozumiały sposób.

Proof of concept (testowe wdrożenie)

Polski oddział jednego z 10 największych banków na świecie szukał sposobów, by obniżyć odsetek fałszywych alarmów (false positives) w przypadku śledzenia transakcji. Dzięki Comarch Fraud Protection AML bank był w stanie zmniejszyć go aż o 20%.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami w celu szczegółowego omówienia interesujących Państwa produktów i usług skierowanych do branży finansowej.

Przejdź do formularza