Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) szacuje, że każdego roku na świecie jest pranych około 2 biliony dolarów. Mówiąc obrazowo, to 2 i 12 zer! Gdyby chcieć wydawać tylko 1 milion dolarów dziennie, potrzebowalibyśmy 5000 lat, by wydać te 2 biliony.
Tym, co jeszcze pogarsza sytuację jest fakt, że praniu brudnych pieniędzy towarzyszą inne nielegalne działania, takie jak unikanie płacenia podatków, handel narkotykami czy finansowanie działań terrorystycznych. To właśnie dlatego wykrywanie tych przestępstw jest jednym z najważniejszych zadań instytucji finansowych.
Tutaj pojawia się kolejny problem. Tylko niecały 1% wszystkich pranych pieniędzy jest przez te instytucje przechwytywanych. Częściowym powodem takiego stanu rzeczy jest przestarzała technologia, wykorzystywana do wykrywania przypadków prania pieniędzy. Liczne fałszywe alarmy (false positives), słabe i sztywne wzorce wykrywania oraz rosnące koszty programów przeciwdziałania tego typu przestępczości odbijają się negatywnie na branży bankowej.
Comarch Anti-Money Laundering to samodoskonalące się oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji (SI), które bierze na siebie ciężar śledzenia i oznaczania potencjalnie podejrzanych transakcji. Tym samym pozwala pracownikom skupić się na bardziej złożonych wyzwaniach.
Zdolność uczenia się na podstawie historycznych zdarzeń to jedna z najważniejszych cech oprogramowania Comarch Anti-Money Laundering. W praktyce oznacza to, że system może stopniowo podnosić swoją skuteczność w zakresie wykrywania, identyfikując nowe wzorce prania brudnych pieniędzy. To wyznacza kres rozwiązaniom typu „jeżeli-to”.
Jednak najistotniejszym jest to, że oprogramowanie Comarch Anti-Money Laundering można zintegrować z bieżącymi rozwiązaniami w zakresie wykrywania prania brudnych pieniędzy. Nasze oprogramowanie nadaje priorytety wszystkim wygenerowanym alertom (zarówno tym wygenerowanym przez SI jak i przez system regułowy), by analitycy mogli się skupić najpierw na najbardziej podejrzanych przypadkach, cały czas stosując znany sobie interfejs.
Polski oddział jednego z 10 największych banków na świecie szukał sposobów, by obniżyć odsetek fałszywych alarmów (false positives) w przypadku śledzenia transakcji. Dzięki Comarch Fraud Protection AML bank był w stanie zmniejszyć go aż o 20%.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami w celu szczegółowego omówienia interesujących Państwa produktów i usług skierowanych do branży finansowej.