Oprogramowanie dla branży spożywczej | Produkcja i handel B2B

Branża spożywcza jest jednym z działów polskiej gospodarki, którego dorobek od kilku już lat generuje duże przychody i dodatnie saldo handlu zagranicznego.

Dobre wyniki branży rolno-spożywczej związane są w dużej mierze ze sprzedażą produktów żywnościowych poza granicami naszego kraju, na rynkach zarówno europejskich jak i światowych. 

Pobierz kompendium

Wymogi prawne w branży spożywczej a oprogramowanie

Ze względu na wpływ na ludzkie zdrowie, jakie mają produkty wytwarzane przez ten sektor, branża podlega licznym regulacjom prawnym określającym standardy jakości.

Nieodzowną pomocą w sprawnym przeprowadzeniu tych procesów stanowi odpowiednie oprogramowanie, które będzie zapewniało dostosowanie się do norm i wymogów prawnych, zautomatyzuje pracę i zniweluje możliwość popełnienia błędów.

W jaki sposób systemy Comarch ERP i dodatkowe aplikacje pomogą firmom działającym w sektorze spożywczym w rozwoju biznesu?

Jakość, automatyzacja procesów, traceability

Firmy działające w branży spożywczej muszą dbać o dobrą jakość surowców, czy prowadzić badania laboratoryjne nad nowymi recepturami. Kluczowa w procesach produkcji żywności jest precyzyjna identyfikowalność pochodzenia wyrobów i wykorzystania surowców tzw. traceability.

Niezbędnym elementem jest nadzór nad produkcją prowadzony na każdym etapie realizacji, od tworzenia receptur, badań laboratoryjnych, naważania aż do wytworzenia finalnego produktu.

Pomocą w sprawnym zarządzaniu tymi procesami jest odpowiednie oprogramowanie, które zautomatyzuje prace i zniweluje możliwość popełnienia błędów

Handel B2B i Elektroniczna Wymiana Danych

Dla producentów, których jednym z zasadniczych kanałów dystrybucji jest współpraca B2B z sieciami handlowymi, niezwykle istotna jest elektroniczna wymiana dokumentów za pomocą EDI (ang. Electronic Data Interchange – Elektroniczna Wymiana Danych).

Comarch EDI umożliwia wymianę dokumentów handlowych i finansowych w postaci standardowego komunikatu elektronicznego, bezpośrednio pomiędzy systemami komputerowymi partnerów biznesowych. Platforma Comarch EDI gwarantuje automatyzację przetwarzania danych w całym łańcuchu dostaw począwszy od procesu zamawiania przez realizację dostaw aż po fakturowanie i realizację płatności.

Możliwość realizacji zadań w chmurze ogranicza koszty inwestycyjne i pozwala w krótkim czasie osiągnąć zwrot z inwestycji

Obsługa magazynów u producenta żywności

Dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją żywności, bardzo istotna jest ścisła współpraca działu produkcji z gospodarką magazynową. Kluczową rolę odgrywają tu odpowiednie składniki produktu, a następnie odpowiedni wyrób gotowy wydany klientowi – mowa o odpowiednich partiach i datach ważności pobranych składników, a w konsekwencji — wyprodukowanej żywności.

Ważne jest również dostosowanie wyrobów gotowych i sposobów ich pakowania do indywidualnych wymogów kontrahentów sieciowych. Powyższe wymogi to procedury standardowe w większości firm produkcyjnych wytwarzających wyroby z ograniczoną datą przydatności takie jak żywność.

Wdrożenie oprogramowania do obsługi magazynu wysokiego składowania: Comarch WMS zapewnia spójność procesów, możliwość sprawowania bieżącej kontroli stanów i dokumentów magazynowych, zapewnia optymalizację wydania towarów i zapobiega błędom operatorów.

System ERP dla branży spożywczej

Pobierz mini kompendium, zapoznaj się z ofertą Comarch dla branży spożywczej, zobacz filmy z wdrożeń i przeczytaj artykuły, w których opisujemy, jak nasze rozwiązania sprawdzają się w firmach produkujących i sprzedających żywność.

Specjalnie dla czytelników mini kompendium udostępniamy także nagrania z konferencji dla firm produkcyjnych „Produkcja w dobrych rękach 2021”, do których wcześniej można było uzyskać dostęp jedynie po rejestracji!

Wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań
oraz kompendium dla branży spożywczej

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe
Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki wysyłania niezamówionych informacji handlowych i marketingu bezpośredniego pocztą elektroniczną, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.
Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki marketingu bezpośredniego na telefon, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą telefonicznie. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.