Elektroniczna wymiana i monitoring dokumentów Comarch EDI w BP Polska

BP jest jedną z największych firm paliwowych świata, która prowadzi działalność w ramach działów stacji paliw, gazu płynnego, kart paliw, olejów i hurtu paliw. Zatrudnia ponad 100 tys. ludzi, w tym ponad 3 tys. w Polsce; prowadzi działalność w ponad 100 krajach, na 6 kontynentach.

BP Polska jest liderem wśród zagranicznych koncernów paliwowych działających na terenie Polski. W Polsce rozpoczęła działalność w 1991 roku. Pierwsza stacja benzynowa została otwarta w 1995 roku, od tego czasu liczba stacji wzrosła do ok 500, wraz z całodobowymi sklepami na terenie całego kraju.

Wdrożone rozwiązanie

Comarch EDI

Comarch EDI zapewnia efektywną i bezpieczną wymianę danych w całym łańcuchu dostaw. W ciągu kilku dni Twoja firma może rozpocząć komunikację elektroniczną ze wszystkimi partnerami niezależnie od ich zaawansowania technologicznego oraz obszaru geograficznego.

Dowiedz się więcej

Elektroniczna wymiana i monitoring dokumentów Comarch EDI w BP Polska

Sytuacja przed wdrożeniem EDI

BP dysponuje szeroką siecią sklepów oraz kawiarni (Wild Bean Cafe) przy stacjach benzynowych, które codziennie składają ponad 500 zamówień na towary spożywcze, chemiczne, farmaceutyczne oraz tytoniowe.

Biorąc pod uwagę zarówno duże zaangażowanie czynnika ludzkiego, liczbę błędów pojawiających się w dokumentach, jak i nieefektywność działań przy wykorzystaniu dokumentów papierowych, BP zadecydowało o wdrożeniu projektu elektronicznej wymiany dokumentów.

 

Rozwiązanie

Projekt EDI w BP rozpoczął się w 2006 roku. Platforma ComarchEDI została rozbudowana o dodatkowe moduły do obsługi plików pochodzących z systemu BP. Po dokładnych testach z wybranym kontrahentem uruchomiona została elektroniczna wysyłka wszystkich zamówień.

W 2008 roku, wraz ze zmianami logistycznymi w sieci BP z modelu BP – hurtownik – producent na model BP – operator logistyczny – producent, projekt został zmigrowany do standardowych modułów platformy Comarch EDI.

Aby zapewnić efektywną współpracę pomiędzy BP a partnerami oraz kontrolę ustalonego SLA dla procesów handlowych, w kolejnym etapie projektu rozwinięty został moduł Comarch EDI Tracking. Dzięki niemu, bazując na harmonogramie składania zamówień dla każdej ze stacji, weryfikowana jest zgodność z wzorcowym planem zamówień. Dodatkowo aplikacja zapewnia pełny podgląd transmisji dokumentów elektronicznych, dzięki czemu dokładnie znany jest czas otrzymania przez partnera danego zamówienia.

W 2011 roku projekt został poszerzony również o dodatkowe typy dokumentów, a mianowicie ASN (advanced shipping notice), CASN (confirmed asn) – potwierdzenie realizacji oraz DISREP (discrepancy report), czyli raport rozbieżności między zamówieniem a dostawą.

W najbliższym czasie planowane jest również uruchomienie e-faktury wraz z e-archiwizacją (Comarch EDI E-Fakturowanie moduł Archiwum) oraz wprowadzenie elektronicznych stanów magazynowych (stock monitoring).

Pobierz pełną wersję case study

* Informacje wymagane