Najnowszy raport Gartnera na temat platform IoT w sektorze telekomunikacji uznaje Comarch za dostawcę, którego warto obserwować

Wrzesień 2017 r.: W najnowszym raporcie firmy analitycznej Gartner Market Trends: A Comprehensive Approach to CSP IoT Platform Selection Will Enhance Market Positioning’ Comarch, wiodący dostawca usług i rozwiązań IT, został uznany za Vendor to Watch czyli firmę, której działalność warto obserwować.

Opublikowany 31 lipca 2017 r. raport ocenia wiodących dostawców z obszaru Internetu Rzeczy (IoT), których rozwiązania mogą wesprzeć pozycję rynkową i strategię operatorów telekomunikacyjnych oraz pomóc im wyróżnić się na rynku. Przeprowadzone badanie może zostać użyte w firmach telekomunikacyjnych przez specjalistów do spraw planowania strategii w zakresie technologii, by lepiej zrozumieć zarówno ewolucję platform IoT w telekomunikacji, jak kryteria wyboru dostawcy. Raport analizuje kilka różnych obszarów, w tym modele wdrożeniowe, kompleksowość rozwiązań, opcje modeli cenowych i docieranie z usługami na rynek.

Comarch oferuje szeroką gamę rozwiązań IoT dla wielu różnych sektorów, wspierając ją doświadczeniem w zakresie zarządzania lokalizacją, inteligentnej produkcji, mobilnej opieki zdrowotnej, inteligentnych parkingów czy systemów oświetleniowych. Comarch ma ugruntowaną pozycję dostawcy systemów wsparcia biznesu (BSS) i wsparcia operacji sieciowych (OSS). Oferta z zakresu Internetu Rzeczy (IoT) kierowana do telekomów zawiera między innymi M2M Platform (M2M - machine-to-machine), wraz z modułem do analityki (M2M Actionable Analytics), slużącym m.in. do śledzenia zasobów  (np. samochodów), platformę do oferowania usług cyfrowych (Digital Services Platform) oraz kompleksowe rozwiązanie wspierające generowanie nowych przychodów z IoT (IoT Monetization Suite).

Platforma M2M to system informatyczny zbudowany na solidnych podstawach, który został wdrożony już przez największych operatorów sieci komórkowych w Europie i na Bliskim Wschodzie, w tym przez STC w Arabii Saudyjskiej (we współpracy z Gemalto) i przez Telekom Austria Group. Wiele firm analitycznych, takich jak Berg Insight czy Gartner, wyraziło swoje uznanie dla platformy w publikowanych raportach i poprzez przyznawane nagrody, m.in. Pipeline Innovation Award przyznana Comarch M2M Platform za innowacyjność w dziedzinie łączności w 2013 r. Platforma ułatwia operatorom sieci realizację strategii biznesowych i umożliwia im dostarczanie usług łączności zarządzanej w wielopoziomowych, międzynarodowych strukturach, obejmujących wielu operatorów.

Jak mówi Dominik Pacewicz, Dyrektor Działu Zarządzania Produktem BSS w firmie Comarch: „Rynek IoT zmienia się szybko, a stały wzrost w obszarze krytycznych dla biznesu aplikacji opartych o zbiory danych powoduje, że łączność ukierunkowana na usługi będzie wciąż zyskiwać na znaczeniu. Ogromnie cieszymy się z faktu, że Gartner docenił Comarch za innowacyjność na tym polu i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy.”

W raporcie czytamy: [Comarch] ma ugruntowaną wiedzę na temat rynków wertykalnych, takich jak handel, turystyka, sektor paliwowy czy finansowy (dzięki swojemu zróżnicowanemu portfolio usług IT), co może być przydatne dla operatorów sieci telekomunikacyjnych. Comarch posiada wyspecjalizowane działy obsługujące rynki wertykalne, takie jak Comarch Healthcare z własnymi przychodniami i usługami medycznymi IoT czy Comarch Technologies – zorientowany na moduły rozwiązań IoT i „business cases” z obszaru Internetu Rzeczy, a posiadający kompetencje w zakresie projektowania, tworzenia prototypów, standaryzacji oraz testowania oprogramowania i sprzętu (dział ten produkuje krótkie serie urządzeń i ma własne laboratorium specjalizujące się w projektowaniu sprzętu). Comarch Technologies tworzy również „business cases” z zakresu inteligentnych parkingów, inteligentnych systemów oświetleniowych, inteligentnych zakupów, zarządzania lokalizacją, łączności w motoryzacji, inteligentnej produkcji i śledzenia zasobów […] Comarch oferuje możliwość pokrycia kompletnego łańcucha wartości w wybranych branżach oraz wspiera wysoce elastyczne modele biznesowe – modularne rozwiązanie Comarch M2M Platform pozwala operatorom sieci telekomunikacyjnych wspierać modele biznesowe B2B, B2B2C/B i „multi-tenancy” (obsługa wielu podmiotów), jak również współpracę z operatorami wirtualnymi (MVNO) oraz z dystrybutorami. Comarch może również pełnić rolę operatora platformy w modelu usług zarządzanych (Managed Services).

 

O raporcie

Abonenci raportów Gartnera mogą pobrać raport Market Trends: A Comprehensive Approach to CSP IoT Platform Selection Will Enhance Market Positioning bezpłatnie ze strony internetowej firmy. Koszt raportu dla pozostałych zainteresowanych to $2,495.00USD.

Potrzebujesz porady w doborze produktów?

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci odpowiedni produkt.