Zdalna Opieka Położnicza – pytania i odpowiedzi
Do niedawna KTG wykonywane było jedynie w placówkach medycznych. Dzięki rozwiązaniom telemedycznym, od Comarch Healthcare badanie można teraz wykonać, także we własnym domu.
Czym jest Zdalna Opieka Położnicza?
Zdalna opieka położnicza to kompleksowa usługa dedykowana dla kobiet od 36 do 42 tygodnia trwania ciąży. Polega na wykonywaniu badania kardiotokograficznego (KTG) przez ciężarną mobilnym urządzeniem w warunkach domowych.
Na czym polega badanie KTG?
Badanie KTG to ciągła rejestracja czynności serca płodu, dokonywana równolegle z rejestracją czynności skurczowej macicy, podczas ciąży i porodu. Pozwala na wczesne rozpoznanie zagrożeń życia płodu. Kardiotokografia jest podstawową, najbardziej rozpowszechnioną, nieinwazyjną metodą monitorowania stanu zdrowia płodu w czasie ciąży i w okresie okołoporodowym.
Czy każda ciężarna może skorzystać ze Zdalnej Opieki Medycznej?
Kryterium włączenia dla pacjentek stanowi ukończenie 36 tygodnia trwania ciąży, ciąża pojedyncza oraz konsultacja położnicza. Pacjentka przed skorzystaniem z usługi odbywa wizytę u lekarza bądź położnej celem kwalifikacji oraz szkolenia. Podczas konsultacji personel przeprowadza z pacjentką wywiad, rejestruje ją w systemie e-Care. Tam też dokładnie odnotowywana jest historia poprzednich ciąż, przebyte choroby czy aktualnie przyjmowane leki. Po zakończonej rejestracji kobieta uczy się jak obsługiwać aparat oraz jak poprawnie wykonywać badanie.
Jakie elementy składają się na Zdalną Opiekę Położniczą?
Rozwiązanie Comarch składa się z mobilnego aparatu KTG, platformy e-Care, dzięki której personel odbiera i interpretuje wyniki badań oraz z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej e-Care, czyli wyspecjalizowanej jednostki w Centrum Medycznym iMed24, działającej całodobowo, gdzie personel zdalnie monitoruje pacjentów.
Jak działa aparat KTG?
Aparat KTG w sposób nieinwazyjny rejestruje czynność akcji serca dziecka oraz czynność skurczową macicy. Badanie trwa 30 minut, kobieta oprócz wykonywania badania może o dowolnej porze słuchać akcji serca dziecka.
Zestaw potrzebny do wykonania badania homeKTG składa się z aparatu KTG, dwóch pelot, które zakłada się na brzuch przyszłej mamy. Jedna pelota służy do rejestracji czynność akcji serca, druga do rejestracji czynności skurczowej macicy. Kolejnym elementem zestawu są pasy, utrzymujące peloty na brzuchu, ładowarka, która oprócz funkcji zasilania służy do wysyłania badania do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej oraz pokrowiec do przechowywania aparatu.
Jak wykonać badanie KTG?
Przed rozpoczęciem badania należy zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do aparatu i położyć się wygodnie na lewym lub prawym boku, tak aby tętno dziecka było najlepiej słyszalne. Aparat należy umieścić na twardym podłożu, zapewniając sobie swobodny dostęp do urządzenia.
W celu wykonania badania , w menu wybieramy opcję badanie. Na wyświetlaczu automatycznie pojawia się ekran startowy.
Najważniejszym elementem pomiaru jest prawidłowe zlokalizowanie tętna dziecka.
Ile trwa badanie?
Każde badanie trwa 30 minut. Po włączeniu pomiaru czas odliczany jest automatycznie. Po zakończeniu badania, na aparacie wyświetlana jest informacja o przesyłaniu wyniku.
O jakiej porze należy wykonywać badanie?
Usługa jest całodobowa, pacjentka o dowolnej porze może przeprowadzić badanie KTG.
Czy można posłuchać tętna dziecka bez wykonywania badania?
Tak, w trakcie trwania badania po naciśnięciu pauzy, badanie jest anulowane. Urządzenie wysyła tylko pełne 30 minutowe zapisy, więc w dowolnym momencie można słuchać tętna dziecka.
Jak ładować urządzenie?
Do ładowania należy używać wyłącznie ładowarki dołączonej do zestawu. Proces pełnego ładowania trwa około 4 godzin. Aby przeprowadzić badanie poziom naładowania baterii musi wynosić min. 30%.
Jak przesłać wynik badania do specjalisty?
Po skończonym badaniu pacjentka podłącza ładowarkę, dzięki której wynik przesyłany jest do Centrum e-Care. Transfer danych odbywa się dzięki sieci telefonii komórkowej, zatem kobieta nie musi mieć dostępu do internetu, żeby korzystać z usługi.
Co się dzieje, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania?
Każdy wynik badania oceniany jest przez wykwalifikowany personel medyczny. Po ocenie wyniku pacjentka zawsze otrzymuje informację zwrotną, a w przypadku nieprawidłowości podejmowane są odpowiednie interwencje.
Kto ocenia badania KTG?
Interpretacji wyników badań dokonuje wykwalifikowany personel – lekarz ginekolog bądź położna.
Co w przypadku problemów z wykonaniem badania, urządzeniem bądź jakimikolwiek wątpliwościami, w trakcie korzystania z usługi?
Każdy pacjent objęty zdalną opieką położniczą ma dostęp do całodobowego Centrum Zdalnej Opieki Medycznej e-Care, w przypadku jakichkolwiek problemów lub wątpliwości może skontaktować się z personelem medycznym. Specjaliści na pewno podejmą stosowne czynności.
Co może mieć wpływ na wynik badania?
W celu poprawnego przeprowadzenia badania, należy je wykonywać w cichym, spokojnym miejscu, najlepiej po spożytym posiłku, w czasie kiedy dziecko jest aktywne. Nie należy podejmować wysiłku fizycznego na pół godziny przed badaniem oraz pić napojów zawierających kofeinę.
W czym tkwi przewaga aparatu Comarch KTG, w porównaniu do dostępnych na rynku urządzeń?
Aparat jest certyfikowanym wyrobem medycznym, dokonuje pomiaru metodą akustyczną, czyli całkowicie bezpieczną dla matki i dziecka. Ponadto, całość rozwiązania oparta jest na wiedzy i doświadczeniu specjalistów z wielu dziedzin, min.: medycyny, zarządzania czy informatyki. Stawiamy sobie za priorytet rozwój usługi zgodny z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości.
Jakie korzyści daje Zdalna Opieka?
Dzięki zdalnej opiece położniczej pacjentka może wykonywać badanie w domu, bez czekania w kolejkach, stresu, o dowolnej porze i w przyjaznych dla siebie warunkach. Dzięki monitorowaniu stanu dziecka kobieta czuje się bezpieczniej, ma zapewnioną opiekę przez profesjonalistów przez całą dobę. Co więcej jest to także oszczędność czasu, kosztów oraz możliwość kontaktu z dzieckiem również dla pozostałych członków rodziny.