Field Service Management

Czym jest rozwiązanie Field Service Management?

Comarch Field Service Management jest kompletnym rozwiązaniem w zakresie planowania, tworzenia harmonogramów, dystrybucji i wsparcia realizacji zadań w terenie. System pozwala na zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów, dzięki możliwości przypisywania do zadań tych pracowników, którzy posiadają najbardziej odpowiednie kompetencje. Równocześnie brana jest pod uwagę ich dostępność oraz lokalizacja geograficzna. 

Comarch FSM pozwala podnosić jakość usług w terenie dzięki:

 • Kompletności rozwiązania (harmonogramy, zasoby, czasy pracy, kompetencje, dane sieci, dane zleceń oraz SLA w jednym systemie)
 • Automatyzacji bazującej na danych pracowników, zadań, klientów i lokalizacji
 • Wsparciu rozwiązań mobilnych oraz systemów informacji geograficznej (GIS)
 • SOA umożliwiającej bezproblemową integrację z innym systemami

 

Chcesz poznać bliżej rozwiązania Comarch FSM? Zamów darmowe demo na żywo!

Zobacz dla kogo wdrożyliśmy rozwiązanie FSM!

Korzyści z rozwiązania Field Service Management:

 1. 01 Zmniejszenie kosztów
 2. Dzięki planowaniu tras, łączeniu zadań w bliskich lokalizacjach, odciążeniu dyspozytorów, zmniejszeniu połączeń telefonicznych i optymalizacji wykorzystania zasobów sprzętowych.
 3. 02 Lepsza wydajność serwisu
 4. wynikająca z optymalizacji rozłożenia zadań w czasie, różnorakich kryteriów przydziału pracowników do zleceń oraz dostępu do wszystkich potrzebnych danych w terenie.
 5. 03 Wzrost satysfakcji klientów
 6. dzięki zmniejszeniu ilości niepotrzebnych wyjazdów, skróceniu czasu interwencji i poprawie jakości obsługi.
 7. 04 Zwiększenie dochodów firmy
 8. Szybkie i właściwe odpowiadanie na zapytania i zgłoszenia klientów dzięki wygodnemu dostępowi do danych i automatyzacji procesu rozpatrywania zapytań.
 9. 05 Zarządzanie czasem serwisantów
 10. Dokładne określenie zarówno planowanego, jak i rzeczywistego czasu wykonania zadania. Planowanie opiera się na podpowiedziach systemu bazujących na danych historycznych (typy zleceń, priorytety, SLA, dane z CRM). Na podstawie określonych kryteriów, automatyczne narzędzia pozwalają przydzielać odpowiednią grupę techników do zadania oraz optymalizować czas jego wykonania np.podpowiadając najkrótszą trasę do lokalizacji klienta (integracja z GPS).
 11. 06 Pracownicy, kompetencje, wyposażenie
 12. Baza wiedzy w systemie pozwala na optymalne przydzielanie pracowników do zadań, bazując na ich dostępności w danej lokalizacji. W systemie przechowywane są informacje o umiejętnościach posiadanych przez serwisantów, które są automatycznie kojarzone z pojawiającymi się zleceniami.
 13. 07 Komunikacja i mobilność
 14. Pracownicy mogą być powiadamiani o przydzielonych im zadaniach e-mailowo, bądź za pomocą SMS. Natomiast dyspozytorzy oraz kierownicy mogą otrzymywać raporty bezpośrednio na skrzynkę pocztową. Dzięki integracji z VoIP, połączenia telefoniczne pracowników zostają zautomatyzowane. Aplikacja mobilna na urządzenia PDA daje możliwość natychmiastowego przekazania danych pracownikom w terenie oraz reagowania na zmiany w czasie rzeczywistym. Możliwość wydruku z urządzenia mobilnego, podpisu na ekranie oraz przekazania danych ofert kolejnych usług pozwala maksymalnie wykorzystać wizytę, co przekłada się na zwiększenie satysfakcji klienta oraz zysków firmy.
 15. 08 Wsparcie realizacji
 16. Serwisant wraz z zadaniem otrzymuje listę zadań, które mają zostać wykonane. Pozwala to aktywnie wspierać standaryzację w postaci certyfikacji ISO 20000 bądź CMMI. Dane z systemów OSS dotyczące na przykład zasobów sieci i monitoringu sieci oraz zdalnych pomiarów, pozwalają serwisantom skrócić czas interwencji.
 17. 09 Lokalizacja
 18. Wykorzystując moduł GIS, system prezentuje na mapie informacje o zasobach, zadaniach oraz obiektach. Za pomocą mapy w przejrzysty sposób można odnaleźć daną lokalizację, a także zaplanować optymalną trasę i kolejność realizacji zadań. Mechanizm GIS w aplikacji mobilnej automatyzuje wypełnianie raportu realizacji, podpowiadając czas realizacji oraz dane dojazdu.
 19. 10 Analiza i kontrola
 20. Rozbudowany moduł raportowy pozwala na analizę danych o pracownikach i zadaniach w czasie rzeczywistym. Raport może być wykonany na żądanie, bądź zgodnie ze zdefiniowanym harmonogramem oraz przesłany za pomocą e-mail.

Zmniejszenie kosztów

Dzięki planowaniu tras, łączeniu zadań w bliskich lokalizacjach, odciążeniu dyspozytorów, zmniejszeniu połączeń telefonicznych i optymalizacji wykorzystania zasobów sprzętowych.

Lepsza wydajność serwisu

wynikająca z optymalizacji rozłożenia zadań w czasie, różnorakich kryteriów przydziału pracowników do zleceń oraz dostępu do wszystkich potrzebnych danych w terenie.

Wzrost satysfakcji klientów

dzięki zmniejszeniu ilości niepotrzebnych wyjazdów, skróceniu czasu interwencji i poprawie jakości obsługi.

Zwiększenie dochodów firmy

Szybkie i właściwe odpowiadanie na zapytania i zgłoszenia klientów dzięki wygodnemu dostępowi do danych i automatyzacji procesu rozpatrywania zapytań.

Zarządzanie czasem serwisantów

Dokładne określenie zarówno planowanego, jak i rzeczywistego czasu wykonania zadania. Planowanie opiera się na podpowiedziach systemu bazujących na danych historycznych (typy zleceń, priorytety, SLA, dane z CRM). Na podstawie określonych kryteriów, automatyczne narzędzia pozwalają przydzielać odpowiednią grupę techników do zadania oraz optymalizować czas jego wykonania np.podpowiadając najkrótszą trasę do lokalizacji klienta (integracja z GPS).

Pracownicy, kompetencje, wyposażenie

Baza wiedzy w systemie pozwala na optymalne przydzielanie pracowników do zadań, bazując na ich dostępności w danej lokalizacji. W systemie przechowywane są informacje o umiejętnościach posiadanych przez serwisantów, które są automatycznie kojarzone z pojawiającymi się zleceniami.

Komunikacja i mobilność

Pracownicy mogą być powiadamiani o przydzielonych im zadaniach e-mailowo, bądź za pomocą SMS. Natomiast dyspozytorzy oraz kierownicy mogą otrzymywać raporty bezpośrednio na skrzynkę pocztową. Dzięki integracji z VoIP, połączenia telefoniczne pracowników zostają zautomatyzowane. Aplikacja mobilna na urządzenia PDA daje możliwość natychmiastowego przekazania danych pracownikom w terenie oraz reagowania na zmiany w czasie rzeczywistym. Możliwość wydruku z urządzenia mobilnego, podpisu na ekranie oraz przekazania danych ofert kolejnych usług pozwala maksymalnie wykorzystać wizytę, co przekłada się na zwiększenie satysfakcji klienta oraz zysków firmy.

Wsparcie realizacji

Serwisant wraz z zadaniem otrzymuje listę zadań, które mają zostać wykonane. Pozwala to aktywnie wspierać standaryzację w postaci certyfikacji ISO 20000 bądź CMMI. Dane z systemów OSS dotyczące na przykład zasobów sieci i monitoringu sieci oraz zdalnych pomiarów, pozwalają serwisantom skrócić czas interwencji.

Lokalizacja

Wykorzystując moduł GIS, system prezentuje na mapie informacje o zasobach, zadaniach oraz obiektach. Za pomocą mapy w przejrzysty sposób można odnaleźć daną lokalizację, a także zaplanować optymalną trasę i kolejność realizacji zadań. Mechanizm GIS w aplikacji mobilnej automatyzuje wypełnianie raportu realizacji, podpowiadając czas realizacji oraz dane dojazdu.

Analiza i kontrola

Rozbudowany moduł raportowy pozwala na analizę danych o pracownikach i zadaniach w czasie rzeczywistym. Raport może być wykonany na żądanie, bądź zgodnie ze zdefiniowanym harmonogramem oraz przesłany za pomocą e-mail.

Comarch Field Service Management 

FSM diagram

Pobierz schemat >>

  Chcesz bliżej poznać rozwiązania Comarch FSM? Wyślij prośbę o darmowe demo!

  Cechy rozwiązania Field Service Management:

  Studium przypadku:

  • Comarch’s solution enabled us to introduce major improvements and streamlining in the organization. As a result, we could reduce operational costs. The system not only automated dispatching tasks but also, thanks to the integration, became a basic tool for completing the department’s everyday work.”

   Krzysztof Zielosko
   Director of Network Support Tools, Orange Polska
  • "Comarch Field Service Management pozwolił ViaSat zautomatyzować procesy zarządzania zamówieniami i zasobami, co z kolei pozwoliło nam zapewnić naszym klientom zadowolenie z czasu i sposobu realizacji zamówień."
   Brian Crouthers, Dyrektor Działań w Terenie, ViaSat Inc.
  • The inspection and claim adjustment in the field is an operationally critical element for us, and also generating high costs. After thorough changes in claim adjustment processes, it is time to use professional tools that allow optimal planning of inspections and support for adjusters in the field.

   Rafał Stankiewicz
   Vice President, Warta S.A.
  • “At Hrvatski Telekom we pay special attention to delivering the best possible customer experience. Thanks to the OSS transformation we are doing with Comarch, as a part of the Business (IT) Transformation Program, we will be able to further automate and simplify our service delivery processes by using the COTS capabilities of the system, shorten the time to market, and, as a result, deliver an excellent converged product portfolio to our customers.”

   Josip Hans Sekulić
   OSS Transformation Program Director, Hrvatski Telekom
  • "It is our expectation that by implementing the Field Service Management platform we will be able to better schedule meetings with our customers in the field. This is an important aspect for our field advisors. In addition, our customers really appreciate personal meetings allowing them to set up favorable conditions for the repayment of their debt in installments tailored to their financial capacity."

   Justyna Sznober-Polanska
   KRUK Group
  • "We were […] looking for a solution to enable easy creation of personalized, on-demand offers for specific customers. […]Together with Comarch tools we can really become an important player  in quad-play services on the Polish market."

   Tomasz Żurański
   President of the Management Board, Vectra S.A.
  • "The field service management system is a next step forward in pursuing our customer-centric strategy, as it will ensure technical support to be in the exact location right on time, which will work to the benefit of both customer satisfaction and our position on the Ecuadorian market."

   Jorge Schwartz
   President of TVCable

  • “We expect Comarch FSM to bring us a 20% increase of field force productivity. We are convinced this solution will help us improve our KPI of Problems Resolved on First Field Visit up to 30% thus enhancing our customers’ satisfaction considerably.”

   Andy Bate
   Program Manager, IET

   Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz materiały

   • Ulotka Produktowa

    Ulotka Produktowa

    Comarch Field Service Management
   • Ebook

    Ebook

    Free eBook: Pushing Field Service Management Boundaries
   • White Paper

    White Paper

    Increase efficiency of Order-to-Cash processes by optimizing field service management
   • Comarch Overview

    Comarch Overview

    Comarch dla Telekomunikacji. Poznaj nas!

    Skontaktuj się z ekspertem

    Zachęcamy do kontaktu w celu szczegółowego omówienia Państwa potrzeb w zakresie rozwiązania FSM.