Modele usługowe - SaaS, PaaS, IaaS

Software as a Service / Platform as a Service / Infrastructure as a Service

 

 

 

Wybór właściwego modelu usługowego oznacza skuteczniejszą kontrolę kosztów i tym samym wpływa na zwieszenie efektywności inwestycji.

 

Jeśli rozważasz wykorzystanie rozwiązania chmurowego w swojej firmie, Comarch ICT oferuje trzy modele do wyboru: oprogramowanie jako usługa (SaaS), platforma jako usługa (PaaS) i infrastruktura jako usługa (IaaS). SaaS, PaaS, IaaS - które rozwiązanie najlepiej spełni Twoje oczekiwania? To jedno z kluczowych pytań, które powinien zadać sobie każdy przedsiębiorca przy wyborze modelu świadczenia usług w chmurze.

Tego rodzaju decyzje wymagają wnikliwej analizy. Warto poświęć czas, aby rozważyć korzyści każdego rozwiązania, ponieważ dzisiejsza decyzja będzie miała wpływ na działalność firmy i powodzenie biznesu w przyszłości. Poniżej znajdziesz opisy modeli usług oferowanych przez Comarch Data Center, które pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Saas Software as a Service

SaaS - Software as a Service

Software as a Service (SaaS) jest najbardziej kompleksową usługą świadczoną przez Comarch Data Center, w ramach której dostarczane są:

 • Platform as a Service (hosting)
 • aplikacje Comarch lub w określonych przypadkach aplikacje obce
 • administracja aplikacjami
 • pojedynczy punkt kontaktu dla klienta i jedno SLA na całość rozwiązania
 • opcjonalnie help-desk dla użytkowników końcowych

Comarch jest odpowiedzialny za kompleksowe rozwiązanie, dzięki czemu klient nie musi martwić się o rozmycie odpowiedzialności pomiędzy dostawcę sprzętu, platform operacyjnych, aplikacji, łącza czy odpowiedzialne za poszczególne elementy zespoły.

Paas - Platform as a Service

PaaS - Platform as a Service

W ramach modelu PaaS (Platform as a Service) Comarch dostarcza pełną platformę sprzętowo-systemową do obsługi aplikacji klienta, która uwzględnia:

 • udostępnienie sprzętu wraz z jego kolokacją
 • zapewnienie wszystkich niezbędnych licencji obcych
 • administrację i zarządzanie warstwą operacyjną (np. system operacyjny, baza danych)
 • zarządzanie warstwą sieciową i bezpieczeństwa
 • udostępnienie łączy telekomunikacyjnych
 • monitoring w trybie 24x7
 • jeden poziom SLA dla całego systemu

Comarch dostarcza również usługę odzyskiwania danych w przypadku awarii, dostęp do systemu dla użytkowników końcowych oraz pełny pakiet usług administracyjnych i utrzymaniowych. Dzięki zastosowaniu środowiska współdzielonego możliwe jest wykorzystanie bardzo zaawansowanej infrastruktury IT, nawet dla niewielkich systemów informatycznych. Pozwala to na wyeliminowanie wysokich kosztów początkowych na etapie projektu.

Iaas - Infrastructure as a Service

IaaS - Infrastructure as a Service

Infrastructure as a Service (IaaS) to usługa polegająca na wynajęciu infrastruktury informatycznej: określonej ilości serwerów, mocy obliczeniowej, czy przestrzeni dyskowej. Wybór modelu IaaS umożliwia elastyczny i skalowalny dobór zasobów infrastruktury IT w zależności od bieżących potrzeb firmy.

Ponadto IaaS to  możliwość szybkiego wdrożenia bez konieczności poświęcania czasu i dodatkowych środków na inwestycje związane z budową lub adaptacją serwerowni. Środowisko IaaS zostało zlokalizowane w najwyższej klasy ośrodkach Comarch Data Center.

Określ swoje potrzeby biznesowe, a my zaoferujemy Ci dedykowane rozwiązanie.

Do pobrania

Najnowsze whitepapery, ulotki

Pobierz Pobierz