Naoliwiona machina się nie zatrzyma. Podsumowanie faktoringu w Polsce 2021
- Opublikowano
- 2 min czytania
Za nami kolejny rok pełen wyzwań w branży faktoringowej. O ile 2020 był rokiem pod znakiem pandemii, to właśnie w 2021 okazało się, że dobrze przemyślana strategia będzie w stanie odbudować przyzwoite wzrosty w branży. Spójrzmy na liczby udostępnione przez Polski Związek Faktorów.
W Polsce już ponad 26 tysięcy firm korzysta z usług faktoringowych. Wzrost o 41% pokazuje, że faktoring jest coraz bardziej popularny wśród nie tylko przedsiębiorców, ale także instytucji finansowych, które zaczęły preferować ten rodzaj finansowania. Przewidując możliwości w kolejnych kwartałach oraz latach powinniśmy zacząć przyzwyczajać się do takich liczb. Co więcej, tradycyjni faktorzy rozszerzają współpracę z mikro-firmami na większą skalę, co jeszcze nie tak dawno było w praktyce domeną fintechów.
Obroty firm zrzeszonych w PZF osiągnęły także duży wzrost o prawie 26% i łączną kwotę 362,4 mld PLN.
Należy jeszcze wspomnieć, że wzrosty są także wynikiem współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Gwarancje BGK podniosły elastyczność faktorów w przyznawaniu limitów dla nowych klientów.
Rok 2022 z pewnością przyniesie branży ciekawe wyniki, które będą zależały od kilku czynników. Kluczowym wydaje się być utrzymanie współpracy z BGK oraz ciągła edukacja przedsiębiorców, którzy dotychczas nie rozważali korzystania z faktoringu.
Źródło danych: Faktoring.pl