Szkolenia i kursy z cyberbezpieczeństwa

Z roku na rok obserwujemy kolejne rekordy dotyczące cyberataków i jeśli wierzyć statystykom, to liczba niepożądanych incydentów drastycznie wzrasta. Choć związane są one w dużej mierze z aktualną sytuacją gospodarczo - polityczną w Europie, nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie społeczeństw czy poszczególnych instytucji. Wyodrębniając procent dotyczący organizacji, które padły ofiarą ataków typu ransomware (szacuje się wg różnych źródeł, że jest to od 64 % do 71 %), zobaczymy jak wielkie koszty niosą za sobą tego typu działania. Szybko również odkryjemy, że cyberbezpieczeństwo zaczyna stanowić nie tyle trend czy fanaberię, co poważny problem a raczej wyzwanie, nad którym konieczna jest nieustanna praca.

Szczególnie ważna jest aktualizacja wiedzy z cyberbezpieczeństwa wśród pracowników. To od ich wiedzy i kompetencji zależy bezpieczeństwo danych i firmowych urządzeń. 

Czego nauczysz się podczas szkoleń z cyberbezpieczeństwa?

Zwiększysz swoją świadomość zagrożeń obecnych w sieci oraz dowiesz się jak zapobiegać i szybko reagować na cyberprzestępczość. Co ważne, kursy z cyberbezpieczeństwa wyczulą Cię także na otoczenie wirtualne – czyli wskażą wytyczne, jakimi trzeba się kierować, by zachować czujność i być przygotowanym na wszelkie możliwe scenariusze ataku w cyberprzestrzeni.

Dzięki kursom z cyberbezpieczeństwa, zobaczysz co oznacza „mocne hasło” oraz czym jest „zapora sieciowa”. Szkolenia z cyberbezpieczeństwa pomogą Ci również w podjęciu decyzji o zakupie właściwego programu antywirusowego. Przede wszystkim jednak wiedza, którą wyniesiesz z dobrze przeprowadzonego szkolenia z cyberbezpieczeństwa pomoże Ci w zabezpieczeniu danych oraz sprzętów.

Sprawdź e-learning z Cyberbezpieczeństwa!

Szkolenie w formie e-learningu jest bardzo wygodną formą zdobycia wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa od podstaw. Dzięki przystępnej formie kursu, uczestnicy mają możliwość powrotu do interesujących zagadnień. Podnoszenie świadomości pracowników na temat zagrożeń w sieci to dobry początek. Rozpoznanie i prawidłowa reakcja na incydenty dotyczących bezpieczeństwa powinny być obowiązkiem każdego pracownika świadomej organizacji.

Sprawdź e-learning! 

Dlaczego wiedza o bezpieczeństwie w sieci jest ważna?

Komputery to ważna część naszego życia osobistego, a w przypadku przedsiębiorstw to także źródło danych dotyczących prosperowania firmy, klientów, finansów… jednym słowem wszystkim, co związane jest z codziennym jej funkcjonowaniem. Od bankowości, po zakupy, kończąc na social media – obszar potencjalnych cyberataków jest bardzo szeroki. Nasza świadomość dotycząca podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa, a także bezpiecznego zachowania w sieci powinna wzrastać wraz z rozwojem technologii i potencjalnych zagrożeń. Aktualizacja posiadanej wiedzy powinna być obowiązkiem każdego, dlatego kursy i szkolenia z cyberbezpieczeństwa cieszą się coraz większą popularnością.

Twój profil na FB wysyła podejrzane linki? A może odnalazłeś swoje zdjęcia na dziwnym portalu? Padłeś ofiarą kradzieży z konta on-line albo trzymujesz dziwne wezwania, okraszone szantażem do przymusowej zapłaty bardzo wysokich kwot?  Teraz już wiesz, dlaczego tak ważna jest codzienna ochrona Twojej aktywności w sieci!

Jakie są najpopularniejsze zagrożenia w sieci?

Śmiało możemy stwierdzić, że wachlarz zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa w sieci jest bardzo rozbudowany. Sprawdźmy najpopularniejsze z nich!

 • Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do danych, witryn www, poczty itp. Bardzo często, powiązane z formą szantażu lub wymuszenia opłaty za przywrócenie naszej strony czy poczty do stanu pierwotnego.
 • Trojany – bardzo popularny typ wirusa, którego głównym celem jest udawanie potrzebnych nam plików, które w rzeczywistości infekują nasze oprogramowanie. Innymi słowy jest to fałszywe oprogramowanie podszywające się pod nasze zasoby, aplikacje itp.
 • Phishing – otrzymałeś podejrzane sms lub maile od firm kurierskich albo operatorów sieci telefonicznych? Najprawdopodobniej stałeś się celem cyberprzestępców. Maile bądź smsy phishingowe są przygotowywane bardzo starannie, tak by do złudzenia przypominały wiadomości autentyczne. W rzeczywistość stanowią narzędzie do wyłudzenia od Ciebie poufnych danych (kont bankowych, haseł poczty, haseł do konto społecznościowych);
 • „E-mail bombing” - to działanie mające na celu zapchanie danego serwera pocztowego ogromną liczbą bezużytecznych wiadomości. Zjawisko bardzo często obserwowane w przypadku firmowych serwerów pocztowych.
Gdzie znaleźć aktualne informacje o Cyberbezpieczeństwie?
 • Strony rządowe, w tym te dotyczące stricte Cyberbezpieczeństwa oraz strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji, a także organizacji rządowych, na których odnajdziesz wytyczne, samouczki itp., które wprowadzą Cię świat bezpieczeństwa w sieci
 • Portale tematyczne, zrzeszające specjalistów i znawców tematów dotyczących bezpieczeństwa i metod obrony w Internecie
 • Blogi, Vlogi specjalistyczne i inne dostępne materiały video
 • Konferencje, seminaria, spotkania tematyczne organizowane zarówno przez środowiska naukowe jak i biznesowe
 • Studia wyższe oraz podyplomowe
 • Specjalistyczne kursy i szkolenia z Cyberbezpieczeństwa
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie?

Aby prawidłowo zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, należy stosować kilka podstawowych zasad:

 • stosuj narzędzia antywirusowe oraz zapory sieciowe
 • używaj mocnych haseł - im mocniejsze tym lepsze
 • nie klikaj w podejrzane maile, linki się w nich znajdujące mogą skutecznie wyczyścić Twoje konto lub zainfekować Twój komputer
 • jeśli pobierasz aplikacje, programy, pamiętaj by robić to tylko z zaufanych źródeł 
 • uważaj na otwarte sieci WI-FI, jeśli możesz, używaj VPN (wirtualnej sieci prywatnej)
 • dokonując przelewu bankowego – sprawdzaj szyfrowanie strony
 • ufaj i kontroluj, czyli przemyśl dwa razy co ujawniasz swoim znajomym, jakie dane i szczegóły - chroń swój wizerunek w życiu realnym jak i w sieci 

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to wszystkie procesy i sposoby, w jaki osoby lub organizacje zmniejszają szanse na cyberatak. Opiera się ono na bezpieczeństwie urządzeń, z których korzystamy w cyberprzestrzeni (czyli komputery, tablety, smartfony). Ważne jest prawidłowe zabezpieczenie ich pracy w sieci, ale również od znajdujących się na nich danych, które mogą wpaść w niepowołane ręce na wskutek ewentualnej kradzieży lub zagubienia tego sprzętu.

Bezpieczeństwo danych w firmie

Jak wybrać najlepszy kurs z cyberbezpieczeństwa?

Rynek usług szkoleniowych wzbogaca się o kursy z zakresu Cyberbezpieczeństwa. Ale jak wybrać najlepszy kurs dla siebie lub pracowników? Niestety nie wszystkie oferowane szkolenia na rynku są skuteczne i wartościowe dla uczestników. Cyberbezpieczeństwo jest tematem stosunkowo nowym, a przy tym bardzo szerokim.

Kurs online z cyberbezpieczeństwa czy szkolenie stacjonarne, na co zwrócić uwagę?

 • kompleksowość programu
 • stopień zaawansowania, dostosowany do stopnia znajomość tematu przez kursantów
 • praktyczne przykłady zagrożeń w sieci, najlepiej poparte przykładami z życia
 • kursy powinny nie tylko uczyć definicji i teoretycznych podstaw Cyberbezpieczeństwa, ale przede wszystkim zwiększać świadomość uczestników na zagrożenia płynące ze świata cyfrowego

Wartościowe szkolenie z cyberbezpieczeństwa wzbudzi ciekawość uczestników, rozwinie oraz merytorycznie wyczerpie dany temat. 

Jak i gdzie szukać dobrych szkoleń z cyberbezpieczeństwa?

Warto sprawdzić ofertę szkoleń z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego w dużych firmach informatycznych. To one ze względu na charakter działalności, przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa informacji i danych. Warto zwrócić uwagę na ofertę kursów z cyberbezpieczeństwa, oferowane przez Centrum Szkoleniowe Comarch. Wspomniana jednostka szkoleniowa działa przy największej polskiej firmie IT - Comarch. W ofercie CSC znajdują się zarówno stacjonarne kursy, jak i łatwo przyswajalne e-learningi z cyberbezpieczeństwa.

Czy Twoje DANE są BEZPIECZNE w sieci? Jak nie dać się ZHACKOWAĆ?

Posłuchaj podcastu z naszym trenerem!

Dowiesz się, jak chronić swoje dane w sieci i uniknąć ataków hakerskich, poznasz motywacje, jakimi kierują się hakerzy oraz sytuacje, w których firmy zatrudniają ich do przejęcia danych konkurencji. Dowiesz się także, jak działa ransomware oraz jakie kroki podjąć w przypadku próby okupu. Omówione zostaną również sposoby na skuteczne tworzenie backupu danych oraz sposoby, jak nie dać się zhackować.

Pobierz darmowy e-book o cyberbezpieczeństwie!