Comarch wspiera Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu

Comarch wesprze finansowo Muzeum Polskie w miejscowości Rapperswil w Szwajcarii. To jedna z najstarszych polskich placówek muzealnych, która w swoich zbiorach posiada bogatą kolekcję obrazów, medali, starych map, rzeźb i militariów nawiązujących do polskiej kultury i historii.

Muzeum powstało ponad 140 lat temu i ma swą siedzibę w historycznym zamku Rapperswil, pochodzącym z XIII wieku. Zostało założone przez  hrabiego  Władysława Platera i odegrało znaczącą rolę w życiu kulturalnym polskiej emigracji oraz działalności ruchu niepodległościowego.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wsparcia finansowego udzielonego nam przez działającą na arenie międzynarodowej i mającą silne zaplecze finansowe spółkę Comarch. Wsparcie to jest wyrazem przywiązania firmy do wspólnej historii Polski i Szwajcarii – podkreśla Anna Buchmann, dyrektorka Muzeum Polski w Rapperswilu.

Obecnie w salach zamku eksponowane są liczne skarby kultury, jak również przedmioty kultu religijnego, obrazy historyczne oraz dokumenty o znaczeniu historycznym.

- Długoletnią tradycję i historię Polski w połączeniu z historyczną atmosferą panującą w zamku polecam szczególnie gościom odwiedzającym muzeum, pochodzącym ze Szwajcarii, krajów sąsiadujących, a w szczególności gościom z Polski – twierdzi prof. Janusz Filipiak, założyciel i prezes zarządu firmy Comarch.

Muzeum Polskie na zamku w Rapperswilu nad Jeziorem Zuryskim jest kontynuacją założonego w 1870 r. przez polskich emigrantów Polskiego Muzeum Narodowego. Wystawa zawiera kolekcję polskiego malarstwa m.in. szkoły monachijskiej, osiemnastowieczne miniatury, kolekcję tabakierek z ułańskimi motywami, pamiątki po Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacym Paderewskim, Fryderyku Chopinie, zbiór starodruków. W zbiorach są też m.in. obrazy Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Teodora Axentowicza, Jacka Malczewskiego, medale, stare mapy, rzeźby, militaria. Są też pamiątki historyczne, w tym te związane z internowanymi w Szwajcarii w czasie II wojny światowej, żołnierzami 2. Dywizji Strzelców Pieszych.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch


Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.Przejdź do formularza