Krajowy System e-Faktur (KSeF): gotowe rozwiązania dla firm

Obowiązek korzystania z KSeF to dla większości przedsiębiorstw prawdziwa rewolucja w fakturowaniu, dlatego już teraz oprogramowanie Comarch jest gotowe na wsparcie firm w procesie wymiany danych z Krajowym Systemem e-Faktur.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) dla przedsiębiorców

Krajowy System e-Faktur (KSeF) dla przedsiębiorców
– czy jest obowiązkowy i jakie daje korzyści?

Who is obliged to use e-invoicing

KSeF - od kiedy obowiązek e-fakturowania?

📣 Ministerstwo Finansów przesunęło termin obowiązkowego wejścia w życie KSeF. Nowe terminy to:

 • 1 lutego 2026 r. – dla podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 mln zł
 • 1 kwietnia 2026 r. – dla wszystkich pozostałych przedsiębiorców

Dlatego przypominamy, że oprogramowanie Comarch już teraz wspiera przedsiębiorców w procesie dostosowania się do nowych przepisów i jest gotowe na wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur poprzez system KSeF.

Zobacz infografikę o KSeF

Co to jest i jak działa Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur (w skrócie: KSeF) jest systemem teleinformatycznym służącym do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych (czyli e-faktur, faktur elektronicznych). W praktyce zatem każda e-faktura wystawiana przez przedsiębiorcę będzie trafiała do odbiorcy poprzez KSeF.

System ujednolica sposób rozliczania się pomiędzy przedsiębiorcami, usprawnia komunikację między podatnikami a administracją podatkową oraz zapobiega oszustwom podatkowym.

Czym jest KSeF (Krajowy System e-Faktur)

Integracja z KSeF dla każdej firmy

Integracja z KSeF dla dużych i międzynarodowych przedsiębiorstw

Duże i międzynarodowe przedsiębiorstwa

Comarch EDI KSeF jest platformą dedykowaną największym firmom, wymagającym indywidualnego podejścia do projektu implementacyjnego. Jest gotowy do integracji z dowolnym systemem ERP, przetwarzania faktur utworzonych w dowolnym formacie natywnym i wykonania konwersji do formatu KSeF XML oraz obsługi walidacji biznesowych.

Poznaj Comarch EDI KSeF

Integracja z KSeF dla małych i średnich firm

Małe i średnie firmy

Systemy finansowo-księgowe Comarch ERP usprawniają kluczowe procesy biznesowe w tysiącach polskich firm.
 
Oprogramowanie jest zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami, jest więc przygotowane na wystawianie faktur ustrukturyzowanych i komunikację z KSeF.

Wybierz program dla Twojej firmy

Integracja z KSeF dla użytkowników indywidualnych

Użytkownicy Comarch ERP

Integracja z KSeF jest wbudowana w Twój system Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum i Comarch ERP XT.
 
Do 30 czerwca 2024 można skorzystać z bezpłatnego okresu testowego komunikacji z KSeF w systemach Comarch ERP lub zakupić gotową aplikację Comarch KSeF.

Dowiedz się więcej

Przygotuj firmę na KSeF

Przedstawiamy najważniejsze i aktualne informacje o nowym obowiązku dla polskich firm oraz nasze dotychczasowe doświadczenia związane z Krajowym Systemem e-Faktur.

W czasie webinaru 19 grudnia 2023 pokazaliśmy, jak prosta i intuicyjna może być obsługa e-faktur w systemach Comarch ERP, a także jak Comarch EDI odpowiada na wyzwania największych firm w zakresie KSeF. Rozwiązania Comarch zintegrowane są już z KSeF i posiadają szereg funkcjonalności umożliwiających komunikację z systemem, w tym oczywiście uwierzytelnienie oraz wysyłka i odbiór e-faktur.

Wdrożenie KSeF w firmie

Co to jest e-Faktura?

Faktura elektroniczna to ustrukturyzowany plik w formacie XML, zgodny ze strukturą logiczną e-faktury opublikowaną przez Ministerstwo Finansów. Struktura zawiera pozycje (pola), które mogły wystąpić na tradycyjnych fakturach w przeszłości oraz inne pola nieobowiązkowe występujące w obrocie gospodarczym.

O czym warto pamiętać?

 • Dla wszystkich rodzajów faktur obowiązuje jedna struktura e-faktury.
 • Faktury ustrukturyzowane można generować w firmowym systemie finansowo-księgowym i dostarczać do KSeF przez zdefiniowane połączenie API.
 • W momencie przesłania faktury do KSeF uznaje się ją za wystawioną, a za otrzymaną – w momencie nadania numeru identyfikacyjnego KSeF ID.
 • Każda e-faktura będzie przechowywana w KSeF przez 10 lat.

Więcej o e-fakturze

Jakie są korzyści związane z KSeF?

 • Skrócony termin na zwrotu podatku VAT (z 60 do 40 dni)
 • Wprowadzenie jednego standardu faktury i tym samym ograniczenie błędów na dokumentach
 • Zamiana dokumentów papierowych i elektronicznych (PDF) na dane cyfrowe - nie będzie potrzebne wysyłanie faktur pocztą lub jako załącznik e-maila
 • Zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń – wystawiona faktura ustrukturyzowana będzie udostępniona odbiorcy praktycznie w czasie rzeczywistym, co wpłynie na większą automatyzację procesów księgowych
 • Brak duplikatu faktur – nie ma możliwość zagubienia lub zniszczenia faktury
 • Wgląd w ścieżkę obiegu faktury – pewność, że dotarła do kontrahenta
 • Ujednolicony sposób korygowania danych – błędy na fakturach przesłanych do KSeF będą mogły być poprawione wyłącznie poprzez faktury korygujące, znikną noty korygujące
 • Brak obowiązku archiwizowania faktur papierowych – faktury ustrukturyzowane będą przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach informatycznych przedsiębiorców

E-invoicing process description

Kto i jak może uzyskać dostęp do KSeF?

Dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur może uzyskać podatnik, osoba lub podmiot uprawniony, jeden z podmiotów, o których mowa w art. 106c Ustawy, o ile są uprawnieni do wystawiania e-faktur.

Jednym ze sposobów autoryzacji w KSeF jest wykorzystanie tokena uwierzytelniającego, który pozwala na zainicjowanie sesji komunikacyjnej z Krajowym Systemem e-Faktur. Wygenerowanie tokena możliwe jest między innymi przy użyciu komercyjnych rozwiązań zintegrowanych z KSeF.

Korzystanie z KSeF z oprogramowaniem Comarch - sprawdź, jakie to proste!

Chcesz sprawdzić, jak wygląda zarządzanie fakturami w Krajowym Systemie e-Faktur za pomocą rozwiązań od Comarch? Możesz to zrobić niezależnie, czy masz już system od Comarch, czy nie.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF)