Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Do KSeF przez Comarch EDI
zacznij już dziś!

Rejestruj swoje dokumenty w Krajowym Systemie e-Faktur za pomocą naszej platformy

Czym jest KSeF (Krajowy System e-Faktur)?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest systemem teleinformatycznym służącym do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Wykorzystywany jest on również do oznaczania faktur numerem identyfikującym przydzielonym przez sam system oraz weryfikowania zgodności faktur z określonym wzorem. 

Zobacz infografikę o KSeF

Wprowadzenie obowiązku
e-fakturowania w Polsce już w 2024 roku!

1 stycznia 2022 roku system ten został wprowadzony w Polsce jako rozwiązanie dobrowolne. Ministerstwo Finansów dąży do tego, aby w roku 2024 (po uzyskaniu decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej) KSeF stał się rozwiązaniem obligatoryjnym, a elektroniczne fakturowanie stało się obowiązkowe dla wszystkich podmiotów. 

Polska staje się więc kolejnym krajem należącym do Unii Europejskiej (po Hiszpanii, Portugalii i Włoszech), który decyduje się na zmianę modelu procesowania faktur elektronicznych z tzw. modelu post-audit na model clearance.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) - terminy

Przygotuj swoją firmę na korzystanie z KSeF - terminy

Uzyskaj pełną zgodność z KSeF za pomocą Comarch EDI!

Comarch, jako operator elektronicznej wymiany dokumentów (w tym także e-faktur), na bieżąco monitoruje zmiany legislacyjne w polskim prawie. 

Od samego początku jesteśmy aktywnie zaangażowani w projekt KSeF. Bierzemy udział w spotkaniach, podczas których omawiane są szczegóły techniczne systemu, specyfikacja faktury ustrukturyzowanej, jak również dokumentacja API. 

Dlatego też dzisiaj platforma Comarch EDI jest w pełni zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Oznacza to, że użytkownicy naszej platformy mogą ją wykorzystać do wysyłania i odbierania e-faktur do/z KSeF. Comarch EDI zapewnia pełną zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi, jak i transparentność przepływu wszystkich faktur oraz ich statusów.

Dowiedz się więcej o Comarch EDI

Testuj wysyłanie faktur
do KSeF z Comarch EDI! 📃

Sprawdź, jak wygląda rejestracja faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur za pomocą naszego rozwiązania. Testy mogą przeprowadzić zarówno nowi, jak i obecni klienci platformy EDI.

Nie jesteś jeszcze naszym klientem?

Zarejestruj się na demo podając nam swój adres e-mail.
Następnie otrzymasz od nas dane dostępowe.

Chcę zarejestrować się na demo

Jesteś już klientem Comarch EDI?

Przejdź na naszą dedykowaną stronę
i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Jestem klientem platformy EDI

Co zyskasz dzięki KSeF i integracji z Comarch EDI?

 • Wyzwanie 1#

  Wszystkie faktury muszą mieć formę faktury ustrukturyzowanej zgodną z KSeF.

  Benefit

  Comarch EDI zajmie się dostosowaniem formatu, w jakim wysyłasz swoje faktury do wymogów zdefiniowanych przez specyfikację KSeF. Nie stracisz więc czasu na samodzielne dostosowywanie każdej faktury, jaką wysyłasz. 

 • Wyzwanie 2#

  Moi klienci i dostawcy mają różne wymogi dotyczące informacji zawartych na fakturach. Oprócz weryfikacji tego, czy wymieniane przeze mnie faktury spełniają wymogi specyfikacji KSeF, potrzebuję również walidacji biznesowej, aby spełniały one także potrzeby moich partnerów biznesowych.

  Benefit

  Dzięki Comarch masz możliwość zachowania walidacji procesów wielodokumentowych, dzięki czemu będziesz miał pewność, że wszystkie wymagane informacje znajdą się na fakturze - nawet jeśli KSeF ich nie wymaga.

 • Wyzwanie 3#

  Chcę mieć w dowolnym momencie dostęp do repozytorium dokumentów, z którego będę mógł pobrać fakturę uprzednio wystawioną w ramach KSeF wraz z historią jej statusów.  

  Benefit

  Comarch daje możliwość przechowywania faktur w formacie KSeF XML wraz z ich historią statusów, numerem identyfikującym fakturę oraz UPO. 

 • Wyzwanie 4#

  Zależy mi na tym, aby systemem zajmowali się wysoce wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem.

  Benefit

  Comarch ma wieloletnie doświadczenie w obsłudze wymiany dokumentów elektronicznych, w tym w zarządzaniu procesami wysyłania i odbierania faktur do/z instytucji rządowych w wielu różnych krajach na świecie.

  Jak wygląda integracja EDI z KSeF?

  Jak wygląda integracja EDI z KSeF?

  Jakie są modele integracji?

  W momencie uruchomienia Krajowego Systemu e-Faktur w Polsce, użytkownicy Comarch EDI będą mogli zdecydować się na jeden z dwóch modeli łączących nasze rozwiązanie z platformą rządową. Pierwszy z nich wiąże się z wymianą e-faktur wraz z walidacją podstawową (sprawdzenie zgodności faktur z KSeF). Drugi model zawiera w sobie dodatkowo tzw. walidację biznesową wymaganą przez kontrahenta. Szczegółowe schematy obydwu modeli znajdują się poniżej.

  Schemat Modelu Ogólnego

  Schemat Wysłania Faktury do KSeF po Dokonaniu Walidacji „Prefaktury”

  Czym jest faktura ustrukturyzowana

  Zgodnie z opisem w przyjętej przez Sejm ustawie o zmianie ustawy dot. podatku od towarów i usług (oraz kilku innych ustaw): 

  „Faktura ustrukturyzowana jest wystawiana i otrzymywana przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur za pomocą oprogramowania interfejsowego, w postaci elektronicznej i zgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego (…).”

  Faktura ustrukturyzowana ma format xml zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury (FA_VAT). Stanowi więc ona trzeci typ/rodzaj faktury obok faktury papierowej i elektronicznej. Wystawiana jest przez podatników za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur i oznaczana numerem identyfikującym tę fakturę w systemie.

  Ustrukturyzowane faktury elektroniczne będą wystawiane według wzorca, w oparciu o strukturę logiczną przedstawioną przez Ministerstwo Finansów.

  Czym jest faktura ustrukturyzowana

  Jak działa KSeF?

  Dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur może uzyskać podatnik, osoba fizyczna uprawniona, podmiot uprawniony lub podmioty, o których mowa w art.106c ustawy, jeśli posiadają uprawnienie do wystawiania (lub do dostępu do) faktur ustrukturyzowanych.

  Ustawodawca przewiduje możliwość wystawiania faktury ustrukturyzowanej bezpośrednio w KSeF (tj. za pośrednictwem interfejsu webowego KSeF) lub w systemie finansowo-księgowym podatnika zgodnie z opublikowanym wzorem ustrukturyzowanej faktury elektronicznej.

  W przypadku wystawiania faktur w systemie finansowo-księgowym podatnika, dokumenty powinny zostać dostarczone do KSeF za pośrednictwem zdefiniowanego połączenia, np. via EDI do API KSeF.

  Jak ma działać KSeF?

  Globalne doświadczenie w zakresie e-fakturowania

  Jako globalny dostawca systemów i usług służących do wymiany dokumentów elektronicznych między partnerami biznesowymi, Comarch ma bogate doświadczenie w zakresie optymalizacji procesów zobowiązań (AP) i należności (AR). 

  Od lat pomagamy firmom z wielu różnych branż operujących zarówno w krajach, w których e-fakturowanie stało się obligatoryjne (takich jak Francja, Hiszpania, Niemcy, Turcja oraz Włochy), jak i tych, gdzie taki obowiązek zostanie dopiero wprowadzony (np. w Polsce, gdzie wg zapowiedzi Ministerstwa Finansów mechanizm e-fakturowania ma bazować na rozwiązaniu włoskim).  

  Nieustannie monitorujemy również wszelkie zmiany przepisów dot. e-fakturowania na całym świecie, dostosowując nasze rozwiązania i usługi tak, aby były one w pełni zgodne z najnowszymi regulacjami. 

  Globalne doświadczenie w zakresie e-fakturowania

  Najczęściej Zadawane Pytania dotyczące KSeF

  Chcesz uzyskać więcej informacji o KSeF, ustrukturyzowanej fakturze elektronicznej i Comarch EDI?

  Kliknij przycisk obok, aby nawiązać kontakt z jednym z naszych ekspertów 

  Nasi Klienci