Przygotuj swoją firmę na korzystanie z KSeF
Dowiedz się, jak możesz wysyłać i odbierać dokumenty elektroniczne do/z Krajowego Systemu e-Faktur za pomocą naszej platformy
Przygotuj swoją firmę na korzystanie z KSeF
Dowiedz się, jak możesz wysyłać i odbierać dokumenty elektroniczne do/z Krajowego Systemu e-Faktur za pomocą naszej platformy
Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest systemem teleinformatycznym służącym do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Wykorzystywany jest on również do oznaczania faktur numerem identyfikującym przydzielonym przez sam system oraz weryfikowania zgodności faktur z określonym wzorem.
1 stycznia 2022 roku system ten został wprowadzony w Polsce jako rozwiązanie dobrowolne. Ministerstwo Finansów dąży do tego, aby w roku 2023 (po uzyskaniu decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej) KSeF stał się rozwiązaniem obligatoryjnym, a elektroniczne fakturowanie stało się obowiązkowe dla wszystkich podmiotów.
Polska staje się więc kolejnym krajem należącym do Unii Europejskiej (po Hiszpanii, Portugalii i Włoszech), który decyduje się na zmianę modelu procesowania faktur elektronicznych z tzw. modelu post-audit na model clearance.
Zgodnie z opisem w przyjętej przez Sejm ustawie o zmianie ustawy dot. podatku od towarów i usług (oraz kilku innych ustaw):
„Faktura ustrukturyzowana jest wystawiana i otrzymywana przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur za pomocą oprogramowania interfejsowego, w postaci elektronicznej i zgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego (…).”
Faktura ustrukturyzowana ma format xml zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury (FA_VAT). Stanowi więc ona trzeci typ/rodzaj faktury obok faktury papierowej i elektronicznej. Wystawiana jest przez podatników za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur i oznaczana numerem identyfikującym tę fakturę w systemie.
Ustrukturyzowane faktury elektroniczne będą wystawiane według wzorca, w oparciu o strukturę logiczną przedstawioną przez Ministerstwo Finansów.
Dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur może uzyskać podatnik, osoba fizyczna uprawniona, podmiot uprawniony lub podmioty, o których mowa w art.106c ustawy, jeśli posiadają uprawnienie do wystawiania (lub do dostępu do) faktur ustrukturyzowanych.
Ustawodawca przewiduje możliwość wystawiania faktury ustrukturyzowanej bezpośrednio w KSeF (tj. za pośrednictwem interfejsu webowego KSeF) lub w systemie finansowo-księgowym podatnika zgodnie z opublikowanym wzorem ustrukturyzowanej faktury elektronicznej.
W przypadku wystawiania faktur w systemie finansowo-księgowym podatnika, dokumenty powinny zostać dostarczone do KSeF za pośrednictwem zdefiniowanego połączenia, np. via EDI do API KSeF.
Comarch, jako operator elektronicznej wymiany dokumentów (w tym także e-faktur), na bieżąco monitoruje zmiany legislacyjne w polskim prawie.
Jesteśmy aktywnie zaangażowani w projekt pilotażowy KSeF. Nasi specjaliści biorą udział w spotkaniach, podczas których omawiane są szczegóły techniczne systemu, specyfikacja faktury ustrukturyzowanej, jak również dokumentacja API.
Interfejs API ma umożliwić zintegrowanie platformy Comarch EDI, wykorzystywanej przez tysiące klientów w Polsce i za granicą, z Krajowym Systemem e-Faktur.
Oznacza to, że użytkownicy naszej platformy będą mogli ją wykorzystać do przekazywania i odbierania e-faktur do/z KSeF. Comarch EDI będzie również zapewniać pełną zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi, jak i transparentność przepływu wszystkich faktur oraz ich statusów.
W momencie uruchomienia Krajowego Systemu e-Faktur w Polsce, użytkownicy Comarch EDI będą mogli zdecydować się na jeden z dwóch modeli łączących nasze rozwiązanie z platformą rządową. Pierwszy z nich wiąże się z wymianą e-faktur wraz z walidacją podstawową (sprawdzenie zgodności faktur z KSeF). Drugi model zawiera w sobie dodatkowo tzw. walidację biznesową wymaganą przez kontrahenta. Szczegółowe schematy obydwu modeli znajdują się poniżej.
Schemat Wysłania Faktury do KSeF po Dokonaniu Walidacji „Prefaktury”
Jako globalny dostawca systemów i usług służących do wymiany dokumentów elektronicznych między partnerami biznesowymi, Comarch ma bogate doświadczenie w zakresie optymalizacji procesów zobowiązań (AP) i należności (AR).
Od lat pomagamy firmom z wielu różnych branż operujących zarówno w krajach, w których e-fakturowanie stało się obligatoryjne (takich jak Francja, Hiszpania, Niemcy, Turcja oraz Włochy), jak i tych, gdzie taki obowiązek zostanie dopiero wprowadzony (np. w Polsce, gdzie wg zapowiedzi Ministerstwa Finansów mechanizm e-fakturowania ma bazować na rozwiązaniu włoskim).
Nieustannie monitorujemy również wszelkie zmiany przepisów dot. e-fakturowania na całym świecie, dostosowując nasze rozwiązania i usługi tak, aby były one w pełni zgodne z najnowszymi regulacjami.
Kliknij przycisk obok, aby nawiązać kontakt z jednym z naszych ekspertów