Business Intelligence

Oprogramowanie BI pomaga w podejmowaniu decyzji biznesowych popartych danymi

Wspieranie decyzji biznesowych

Business Intelligence (BI) najczęściej jest rozumiane jako analityka biznesowa czy controlling. Jego zadaniem jest wspieranie procesu podejmowania decyzji w firmach, co w efekcie pozwala na znacznie efektywniejsze planowanie i zarządzanie oraz zapewnienie pełnego wglądu w sytuację firmy.

Od 18 lat budujemy oprogramowanie Business Intelligence, będące zarówno integralną częścią systemów Comarch ERP, jak również dedykowane projekty klasy Enterprise dla firm na całym świecie. Wykorzystując nabyte doświadczenie, kwalifikacje i know-how, tworzymy systemy BI przeznaczone i dostosowane do potrzeb firm każdej wielkości, niezależnie od branży, w której działa.

Comarch BI Point

Przekrojowa wiedza z każdej dziedziny Twojej firmy

W czasach, gdy dane stanowią dla przedsiębiorcy coraz większą wartość, a ich rzetelna analiza pozwala na ukształtowanie i rozwój biznesu, rozwiązania Business Intelligence są koniecznością w każdej firmie. Dzięki zgromadzeniu wszystkich analiz w jednym miejscu, Comarch BI Point to konkretna, przekrojowa wiedza o każdym obszarze działalności firmy.

Zamów dedykowane demo

Dowiedz się więcej

Rozwiązania dedykowane

Rozwiązania BI dla systemów ERP

Referencje

Rozwiązania dla branż

Branża paliwowa

Sektor paliwowy i energetyczny wykorzystuje rozwiązania Business Intelligence do maksymalizacji przychodów, optymalizacji kosztów, monitorowania produkcji, prognozowania przyszłych okresów, ocen ryzyka z nimi związanego czy też badania konkurencyjności na rynku. Comarch Business Intelligence wspiera sektor paliwowy i energetyczny, w celu optymalizacji działań i podejmowania efektywniejszych decyzji.

„Dzięki regularnemu dostarczaniu przez Comarch Business Intelligence potrzebnych sprawozdań, mamy możliwość pełnego wglądu w sytuację firmy na cotygodniowych zebraniach menadżerów stacji. Pozwala nam to na łatwiejsze identyfikowanie i zapobieganie zjawiskom niepożądanym oraz na wykorzystywanie wszystkich nadarzających się okazji. Dzięki wdrożeniu platformy Comarch Business Intelligence, w realizacji zadania zarządzania siecią stacji paliwowych, możemy się skoncentrować na podejmowaniu właściwych decyzji."

BP Polska

Dowiedz się więcej

Comarch BI branża paliwowa

Efektywne rozwiązania operacyjne

Sektor finansowy w szerokim zakresie wykorzystuje rozwiązania Business Intelligence do analizowania informacji z wielu obszarów i budowania własnej konkurencyjności. Dzięki zastosowaniu rozwiązania Comarch Business Intelligence do analizy danych organizacyjnych, instytucje finansowe mogą poprawić i usprawnić efektywność operacyjną, opracowywać skuteczniejsze strategie marketingowe, a także ograniczać bieżące koszty.

„Było to ambitne przedsięwzięcie, a Comarch wywiązał się ze wszystkich postawionych przed nimi zadań. Projekt był profesjonalnie zarządzany, bez czego nie można byłoby go skończyć na czas w ramach przewidzianego budżetu. Odnieśliśmy też duże korzyści z elastycznego podejścia Comarchu, jakiego wymagał ten projekt. Mówiąc krótko, jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów i liczymy na dalszą współpracę w nadchodzących latach."

Jim Sumpter, CIMA® SKAGEN Funds 

Dowiedz się więcej

Comarch BI branża bankowość, finanse, ubezpieczenia

Wsparcie procesów produkcyjnych

Kluczem do efektywnego zarządzania produkcją jest odpowiednie wykorzystanie przez firmy swoich zasobów, a jednym z takich zasobów są dane będące w posiadaniu organizacji. Proces zarządzania produkcją wymaga ciągłego zbierania danych, ich przetwarzania i zrozumiałej wizualizacji wyników.

Pobierz nasze opracowanie o analizie danych procesów produkcyjnych. Dowiedz się jak zastosowanie dedykowanego systemu zbierania i obróbki danych wpływa na zapewnienie jakości produktu i efektywności produkcji.

Dowiedz się więcej

Comarch BI branża produkcyjna

Optymalizacja kanałów sprzedaży

Sektor Retail używa rozwiązań Business Intelligence, aby wejść na nowe rynki zbytu, przewidywać zmieniające się potrzeby klientów i optymalizować sprzedaż produktów. Comarch Business Intelligence wspiera handel i dystrybucję w podejmowaniu decyzji mających na celu dynamiczny rozwój i budowanie konkurencyjnej marki na rynku światowym.

„Wdrożony system jest wygodnym narzędziem, które w znaczny sposób automatyzuje procesy do tej pory wykonywane ręcznie. Bardzo ważne jest też to, że raz stworzona definicja raportu jest tylko szablonem wypełnianym zawsze aktualnymi danymi, więc praca raz poświęcona na jego przygotowanie nie idzie na marne po paru dniach czy tygodniach, gdy pojawią się nowe dane. Jesteśmy zadowoleni z dokonanego wyboru i wierzymy, że system istotnie pomoże nam usprawnić funkcjonowanie firmy w kluczowych aspektach jej działalności."

Atlantic

Dowiedz się więcej

Comarch BI branża handel i dystrybucja

Zwiększenie wydajności placówek

Sektor medyczny wykorzystuje rozwiązania Business Intelligence w celu optymalizacji kosztów działalności i sprawnego zarządzania placówkami medycznymi. Comarch Business Intelligence wspiera szpitale i przychodnie w analizie danych, poprzez alokowanie kosztów i monitorowanie jakości obsługi pacjentów. Dostarcza wiedzy na temat kosztów cząstkowych, możliwości optymalizacji kosztów oraz aktualnych oczekiwań pacjentów.

Dowiedz się więcej

Comarch BI branża medyczna

Nowy model biznesowy

Dzięki rozwiązaniu Business Intelligence firmy Comarch dla Biur Rachunkowych może ono wkroczyć w nowy model biznesowy i być nie tylko księgowym dla swojego Klienta, ale również jego doradcą oraz analitykiem. Narzędzia BI dzięki swojej mobilności nie tylko ułatwią komunikację między Biurami Rachunkowymi a ich klientami, ale także dadzą możliwość zwiększania przewagi konkurencyjnej poprzez udostępnianie innowacyjnego narzędzia raportowego.


„Księgowość może i powinna tworzyć wartość dodaną dla biznesu (…)tworzenie informacji, które dodają wartości biznesowi, to niepatrzenie wstecz czy mierzenie zysków z przeszłości, to (…) określanie bieżącej wydajności oraz dawanie (…) takiego wglądu w sytuację, który pomoże (…) podejmować decyzje dotyczące przyszłości”.


Andrew Harding, CEO w Chartered Institute of Management Accountants

Dowiedz się więcej

Comarch BI branża biura rachunkowe

Pobierz case study Oriflame
wraz z analityczną opinią IDC

Zobacz, jak działa platforma Business Intelligence oraz zaawansowane narzędzia statystyczne analizujące dane dotyczące konsultantów Oriflame działających na terenie ośmiu krajów: Rosji, Chin, Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Rumunii, Grecji.

Pobierz case study

Dodatkowe materiały

Skuteczne wdrożenie systemu Business Intelligence
Skuteczne wdrożenie systemu Business Intelligence

Jak uniknąć błędów przy wdrożeniu systemu Business Intelligence i zyskać przekrojową wiedzę o każdym obszarze działalności firmy? Przeczytaj nowy e-book i dowiedz się więcej.

Analityka w Ruchu
Analityka w Ruchu

Optymalizacja procesów logistycznych za pomocą zaawansowanej analityki danych. Dowiedz się jak dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możesz usprawnić swoją logistykę.

Oriflame: AI i ML w praktyce
Oriflame: AI i ML w praktyce

Dowiedz się za czym stoi sukces firmy Oriflame. Sprawdź jak dzięki wykorzystaniu machine learningu i sztucznej inteligencji technologia może zmienić Twoją firmę.

Raportowanie i analiza danych w HR
Raportowanie i analiza danych w HR

Pobierz nasze opracowanie o raportowaniu i analizie danych w obszarze kadrowo-płacowym. Dowiedz się jak rozwiązania klasy Business Intelligence mogą wesprzeć pracę HR.

Analityka Danych w branży Retail
Analityka Danych w branży Retail

Od danych do działań - jak analityka wpływa na sukces w handlu detalicznym. Jak zatem mądrze zarządzać zebranymi danymi przekładając je na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa? Z jakich narzędzi BI skorzystać, aby efektywniej zarządzać swoim biznesem? To wszystko w naszym e-booku.

Analizuj produkcję
Analizuj produkcję

Pobierz nasze opracowanie o analizie danych procesów produkcyjnych. Dowiedz się jak zastosowanie dedykowanego systemu zbierania i obróbki danych wpływa na zapewnienie jakości produktu i efektywności produkcji.

Analiza płynności finansowej
Analiza płynności finansowej

Zapewnienie płynności finansowej jest jedną z najistotniejszych kwestii zarządzania przedsiębiorstwem, gdyż to od niej zasadniczo zależy dobra sytuacja finansowa i sukces każdej firmy. Jak tego dokonać oraz jakie narzędzia do analizy danych finansowych wykorzystać?

Webinar analityka danych w sektorze publicznym

Poznaj rozwiązania analityczne Comarch Business Intelligence przeznaczone dla instytucji i agend rządowych, organów nadzoru, przedsiębiorstw miejskich i jednostek samorządowych.

Webinar Comarch sPrint – usprawnij wydruk dokumentów

Poznaj nowe narzędzie zintegrowane z systemami Comarch ERP pozwalające na szybki wydruk dokumentów na podstawie danych z systemu źródłowego oraz ich personalizację za pomocą intuicyjnego edytora.

Blog Analityka Biznesowa

Zbiór ciekawych artykułów dotyczących tematyki Business Intelligence 

Portfolio produktów

Obszerny opis oferty produktowej rozwiązań Comarch Business Intelligence

Comarch BI Point

Ulotka produktu do wizualizacji danych Comarch BI Point 

Comarch Data Warehouse Manager

Platforma Comarch Data Warehouse Manager (DWM) poprzez proces ETL gromadzi uporządkowane informacje w jednym miejscu, jakim jest Hurtownia Danych.
Umożliwia zarządzanie nimi oraz ich optymalne wykorzystanie. 

Comarch Data Editor

Zdarza się, iż dane, które trafiły do hurtowni danych są błędne i należy je poprawić, bądź są niekompletne i należy je uzupełnić. W takich przypadkach z pomocą przychodzi rozwiązanie Comarch Data Editor.

Materiały do pobrania

Pobierz wiele ciekawych informacji o rozwiązaniach Business Intelligence

Artificial Intelligence

Segmentacja klientów

Dzięki segmentacji Klientów możliwy jest ich podział na grupy o podobnych profilach. Daje to możliwość określenia grup z wartościowymi dla danej firmy Klientami, a co więcej – na precyzyjne zidentyfikowanie tych, którzy generują niewielkie zyski lub nawet straty. Stworzenie i wykorzystanie takiej analizy pomaga podejmować bardziej precyzyjne i skuteczne działania marketingowe, kierując tym samym kampanię marketingową do konkretnej grupy odbiorców, której zachowania i preferencje są znane.

Tego typy analizy udzielą odpowiedzi na pytania takie jak:

 • czy pozyskanie danego Klienta będzie oznaczało jednorazową sprzedaż, czy długotrwałą współpracę?
 • jaki jest poziom satysfakcji Klientów z dostarczanych usług / produktów (mierzony np. za pomocą metody NPS)?
 • jaki potencjał zakupowy niesie ze sobą dany Klient?
 • jaką wartość dochodów gwarantuje dany Klient (mierzony za pomocą wskaźnika CLV)?
 • jakiego zakresu usług oczekuje dany Klient?
 • czy określony Klient może przynieść firmie możliwość pozyskania nowych Klientów?
Analiza koszykowa

Zastosowanie analizy koszykowej pozwoli na automatyczne wyszukanie najczęściej kupowanych ze sobą produktów. W efekcie możliwe jest zastosowanie mechanizmów Next Best Offer, czyli sugerowanie Klientowi produktu, który zwykle kupowany jest z wybranym przez niego towarem. Tego typu system pozwoli na określenie koszyka zakupów, który dostarczy informacji pomocnych w organizowaniu akcji promocyjnych firmy, jak również w efektywniejszym rozmieszczaniu towarów na półkach.

Tego typy analizy udzielą odpowiedzi na pytania takie jak:

 • jak rozmieścić towary na półkach aby ich ekspozycja była efektywniejsza?
 • jakie akcje promocyjne przeprowadzić aby zwiększyć sprzedaż?
 • jak dopasować ofertę do potrzeb Klientów?
 • jak zaplanować proces dystrybucji i uzupełniania zapasów magazynowych?
Analiza migracji klientów

Analiza migracji klientów pozwala na identyfikację Klientów firmy, u których istnieje prawdopodobieństwo zaprzestania korzystania z dotychczasowych usług czy kupowania określonych produktów. Dzięki temu możliwe jest podjęcie działań mających na celu zminimalizowanie zagrożeń skutkujących utratą Klienta.

Tego typu analizy udzielą odpowiedzi na pytania:

 • którzy z Klientów posiadają niski, a którzy wysoki wskaźnik migracji?
 • ilu z Klientów zrezygnowało z usług firmy na przestrzeni określonego czasu?
 • którzy Klienci wykazują się dużym stopniem zadowolenia, a którzy nie?
 • jakie były główne powody, dla których dotychczasowi Klienci migrowali?
 • którzy z Klientów migrowali na skutek niesatysfakcjonujących ich warunków, a którzy zostali do tego zmuszeni z powodu niewywiązywania się z umowy przez usługodawcę?
 • którzy Klienci zmigrowali z jednego segmentu do innego, co powinno skutkować ponownym dostosowaniem dostarczanych im ofert?
Detekcja nadużyć

W dzisiejszych czasach niemalże każde przedsiębiorstwo narażone jest na różnego rodzaju nadużycia, które wraz z rozwojem technologicznym, coraz trudniej wykryć i im zapobiegać.

Rozwiązanie Comarch Business Intelligence dzięki analizie danych, a także zastosowaniu zaawansowanych modeli predykcyjnych pozwala na dokładną analizę i szybką reakcję na negatywne zdarzenia w celu np. minimalizacji ewentualnych strat finansowych. Dzięki zastosowaniu statystycznej analizy m.in. transakcji Klientów oraz  zaimplementowaniu odpowiednich algorytmów możliwe jest odnalezienie pojedynczych przypadków nadużyć.

Tego typu analizy udzielą odpowiedzi na pytania:

 • którzy z Klientów dokonywali nadużyć?
 • jak zwiększyć zaufanie Klientów?
 • jak zminimalizować straty finansowe związane z nadużyciami?
 • w której grupie Klientów występuje najwyższe prawdopodobieństwo popełniania nadużyć?
Budowanie relacji z klientem/ programy lojalnościowe

W kontekście programów lojalnościowych istotne jest dotarcie do określonej grupy docelowej Klientów firmy i adekwatne do tego tworzenie kampanii marketingowych. Dzięki temu można uzyskać optymalizację całego procesu marketingowego ze względu na koszty prowadzonej kampanii i kontaktu z Klientem czy alokację zasobów. Za pomocą procesów data mining możliwe jest uzyskanie informacji o potrzebach i oczekiwaniach Klienta oraz ocenienie skuteczności jego pozyskania. Określając preferencje i zwyczaje Klienta można również zidentyfikować wzorce jego zachowań.

Tego typu analizy udzielą odpowiedzi na pytania takie jak:

 • kim jest grupa docelowa firmy?
 • do kogo powinna być skierowana dana kampania?
 • jak zmniejszyć koszty podejmowanych działań marketingowych?
 • jak wygląda efektywność przeprowadzanych kampanii?
 • jak dopasować ofertę do potrzeb Klientów?
 • jakie są szanse na pozytywny odbiór analizowanej kampanii?
Prognozowanie wyników przedsiębiorstwa

Każde przedsiębiorstwo charakteryzuje się zmiennymi trendami sprzedaży swoich usług czy produktów i posiada inną wielkość popytu, w zależności od obranego horyzontu czasu. Prognozowanie jest niewątpliwie trudnym zagadnieniem, jednak w tej materii z pomocą przychodzą mechanizmy zaawansowanej analityki. Dobrze zdefiniowana i wykonana predykcja sprzedaży ma kluczową wartość w konstruowaniu strategii biznesu i przynosi konkretne korzyści.  

Tego typu analizy udzielą odpowiedzi na pytania takie jak:

 • jaką marżę osiągnie firma w przyszłych okresach przy obranych założeniach?
 • czy specyfika branży firmy przejawia objawy sezonowości sprzedaży w poszczególnych grupach produktów lub usług
 • czy należy podjąć działania w celu zapobiegania negatywnym skutkom prawdopodobnych zdarzeń?
 • ile powinna wynosić wartość zakupów w firmie przy obranych założeniach?
 • jaka prawdopodobnie będzie wyglądać rotacja produktów na magazynie?

Business Intelligence - analityka biznesowa i controlling

Business Intelligence to pojęcie o szerokim zakresie, które może być również rozumiane jako analityka biznesowa czy controlling. Jego głównym celem jest wspieranie procesu podejmowania decyzji w biznesie, co w konsekwencji pozwala na znacznie efektywniejsze planowanie i zarządzanie oraz zapewnienie pełnego wglądu w sytuację firmy. Dzięki temu menadżerowie mogę sprawniej identyfikować niepożądane zjawiska, a także im zapobiegać.

Narzędzia klasy BI dostarczają przekrojowej, zagregowanej oraz wielowymiarowej analizy pochodzącej z wielu źródeł. Nie tylko pomagają więc odkrywać zależności w obszarze finansowym, ale mogą być również wykorzystywane w zarządzaniu wielkościami związanymi z produkcją, sprzedażą, logistyką, zasobami ludzkimi czy marketingiem.

W ramach rozwiązań Business Intelligence użytkownicy mogą w prosty i przejrzysty sposób analizować dane przy wykorzystaniu raportów, jak również przekształcić skomplikowane dane w użyteczną i usystematyzowaną wiedzę w postaci wykresów, map, tabel czy wskaźników dzięki zastosowaniu interaktywnych oraz intuicyjnych pulpitów menadżerskich, czyli dashboardów.

W efekcie możliwe jest zaprezentowanie szerokiego zakresu informacji w różnorodny sposób, a analizy stają się łatwo dostępne podczas wieloobszarowego monitorowania sytuacji w przedsiębiorstwie. Przy użyciu kluczowych wskaźników efektywności można natomiast dostarczyć najważniejsze informacje o wydajności działań prowadzonych w firmie oraz odnieść bieżące wyniki do założonych celów i zadań strategicznych czy operacyjnych

Głównym elementem systemów BI jest hurtownia danych, odpowiedzialna za gromadzenie informacji pochodzących z różnych źródeł (np. z raportu kasowego) oraz tworzenie na ich podstawie obszarów analitycznych, czyli tematycznych modeli biznesowych opartych o miary i wymiary.

W jej ramach funkcjonuje narzędzie do budowania i zarządzania hurtownią danych – Data Warehouse Manager, które jest odpowiedzialne za wspomaganie i nadzorowanie procesu zasilania hurtowni, a także za administrowanie procesem ładowania i transformacji danych. Nasi deweloperzy posiadają bogate doświadczenie w różnorodnych technologiach, co daje Klientowi pewność, iż rozwiązanie będzie dopasowane do jego wymagań. Co więcej, tworzymy własną technologię Comarch BI.

Zbieranie i przechowywanie ogromnych, nieustrukturyzowanych oraz różnorodnych zbiorów danych do celów analitycznych, powszechnie nazywane Big Data, mają obecnie na rynku ogromny wpływ na rozwój różnego rodzaju branż. Często, w ramach rozszerzenia zakresu standardowej platformy Business Intelligence, realizowane są również dodatkowe zagadnienia skupiające się wokół zaawansowanej analityki, które mogą obejmować m.in. segmentację klientów, analizę koszykową, analizę odejść czy predykcję.

Dzięki zespołowi Data Scientists jesteśmy w stanie tworzyć zaawansowane modele analityczne opierające się o procesy data mining, pozwalające na lepsze planowanie działań i analizowanie informacji z różnych perspektyw, które przy wykorzystaniu technik statystycznych umożliwiają wizualizację prawdopodobnych wyników.”

Nasze 16 letnie doświadczenie, w trakcie którego zrealizowaliśmy ponad 60 popartych referencjami zadowolonych klientów projektów dla zarówno globalnych, jak i lokalnych marek pozwala nam sprawnie realizować każdy następny projekt i radzić sobie z kolejnymi wyzwaniami. Co istotne, nasz zespół, dzięki wdrożeniom w różnych sektorach, dysponuje specjalistyczną wiedzą branżową, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces realizacji projektu niezależnie od branży.

Dodatkowo dział Business Intelligence, współpracując z różnymi działami firmy Comarch, gwarantuje klientowi gotowe modele generyczne, a co za tym idzie - natychmiastowy dostęp do kompleksowego zestawu informacji w danej dziedzinie.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

Przejdź do formularza