Comarch – wyniki finansowe za 2016 rok. Firma zwiększa eksport

Grupa Comarch opublikowała zaudytowane wyniki finansowe za 2016 rok. W minionym roku Comarch wypracował przychody ze sprzedaży o wartości 1,112 mln złotych, czyli o 18,8 mln złotych mniej niż analogicznym okresie rok temu. Prawie 60 proc. całości przychodów pochodzi ze sprzedaży na rynkach zagranicznych, co stanowi wzrost wartości eksportu o 14,5 proc. w porównaniu do roku 2015.  Zysk operacyjny wyniósł 116,9 mln i był wyższy o 3,8 mln PLN, tj. o 3,4 % niż w 2015 roku. Wynik EBITDA osiągnął poziom 179,9 mln PLN, o 13,4 mln PLN więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W 2016 roku krakowska spółka zwiększyła poziom zatrudnienia o  267 nowych pracowników.

- Kolejny rok z rzędu Grupa Comarch zaprezentowała solidne wyniki finansowe. Wzrost sprzedaży na rynkach zagranicznych, rozwój własnych produktów oraz inwestycje w rozbudowę infrastrukturę i zwiększenie zatrudnienia pokazują stabilną kondycję firmy. Wzmacniamy pozycję światowego dostawcy rozwiązań IT, które są naszymi flagowymi produktami: programy lojalnościowe, rozwiązania do elektronicznego obiegu dokumentów oraz systemy dla firm informatycznych i instytucji finansowych. Dodatkowo rozwijamy się w nowych obszarach biznesu informatycznego. Z powodzeniem dostarczamy systemy IT dla sektora medycyny a także narzędzia do marketingu precyzyjnego i rozwiązania Smart City. Zdajemy sobie sprawę, że rozpoczęła się era Internetu Rzeczy. Dlatego uruchomiliśmy własną halę laboratoryjno-produkcyjną, co pozwoli nam być aktywni graczami także w tej części rynku i oferować własne rozwiązania elektroniczne i software’owe – mówi Konrad Tarański, wiceprezes Zarządu Comarch SA oraz dyrektor finansowy.

Największy wzrost przychodów ze sprzedaży w 2016 roku nastąpił w przypadku odbiorców z sektora przemysłowego (o 33,3 mln zł, czyli o 29,5 proc.). Kontrakty z klientami tego sektora przyniosły Comarch przychody w wysokości 146,1 mln zł. Pozytywnie rozwijała się również sprzedaż do klientów z  sektora  handlu i usług, która wzrosła w porównaniu do zeszłego roku o 24,3 mln zł, tj. o 15,3 proc. Dodatkowo Comarch poprawił sprzedaż do klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.  Wzrost przychodów  ze  sprzedaży  wyniósł 10 mln zł (tj. 9,3proc.). Z kolei  klienci z sektora finanse i bankowość zakupili produkty i usługi o wartości 163,8 mln zł., co oznacza wzrost r/r o 12,7 mln zł (tj. o 7,8 proc.). Dalej największą część przychodów Grupy pochodzi z sektora telekomunikacyjnego, mimo spadku poziomu sprzedaży w porównaniu do 2015 roku. Sprzedaż rozwiązań dla firm z tej branży wygenerowała 276,6 mln złotych przychodu, co stanowi prawie 25 proc całości biznesu Comarch.

W okresie 12 miesięcy 2016 roku rozwój działalności Grupy na rynkach zagranicznych przyniósł wzrost sprzedaży eksportowej w porównaniu do 2015 roku o 14,5 proc. W efekcie sprzedaż zagraniczna stanowiła prawie 60 proc. całości przychodów i osiągnęła poziom 661,1 mln złotych. Z kolei sprzedaż na rynku krajowym spadła o 102,4 mln PLN (o 18,5 proc.), było to spowodowane spowolnieniem w rozstrzyganiu przetargów publicznych.

W 2016 roku Comarch kontynuował politykę zwiększenia zatrudnienia. Na koniec grudnia Grupa zatrudniała bez pracowników Cracovii 5.304 osoby, tj. o 267 osób więcej niż na dzień 31 grudnia 2015 roku. Jest to związane przede wszystkim z zakończeniem  letniego  programu  staży  studenckich i nawiązaniem  stałej współpracy z jego uczestnikami.

Dodatkowo Comarch kontynuuje rozpoczęte w poprzednich latach inwestycje w rozbudowę własnej infrastruktury. W Krakowie zakończyła się adaptacja części jednego z budynków Comarch na potrzeby hali laboratoryjno-produkcyjnej „IoT Lab” oraz trwa budowa biurowca SSE7, który powinien zostać oddany do użytku w czwartym kwartale 2017 roku. Z początkiem 2017 roku do użytku został oddany nowoczesny budynek biurowy w Łodzi. Ponadto we francuskim mieście Lille realizowana jest inwestycja w kolejny ośrodek Comarch Data Center. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na trzeci kwartał 2017 roku.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch


Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.Przejdź do formularza