Zarządzany przez profesora Janusza Filipiaka globalny dostawca rozwiązań IT Comarch, został głównym sponsorem zespołu talentów szachowych „Wojtaszek COMARCH Team”.

Polski Związek Szachowy opracował wieloletni plan szkoleniowy dla najbardziej uzdolnionych szachistów młodego pokolenia w kraju pod patronatem obecnie 24 szachisty świata, aktualnego wicemistrza Europy Arcymistrza Radosława Wojtaszka. Szachista jest również współpracownikiem aktualnego Mistrza Świata w Szachach Viswanathana Ananda.

- Dzięki swojej postawie, wybitnej inteligencji, pracowitości i talentowi Radek Wojtaszek jest doskonałym wzorem do naśladowania dla młodszych koleżanek i kolegów. Jesteśmy przekonani, że bezpośredni kontakt z mistrzem i możliwość wspólnej pracy, będzie dla młodych ludzi doskonałą okazją do podniesienia swoich umiejętności i samorealizacji. Jednocześnie inwestycje w talent polskiej młodzieży zbieżny jest z misją firmy Comarch, której sukces całkowicie opiera się na polskim kapitale intelektualnym - mówi profesor Janusz Filipiak, prezes Comarch, główny sponsor „Wojtaszek COMARCH Team”.

W najbliższym czasie wytypowani zostaną najwybitniejsi polscy szachiści młodego pokolenia, którzy w ramach „Wojtaszek COMARCH Team” będą rozwijać swoją karierę w oparciu o doświadczenia młodego arcymistrza. Polski Związek Szachowy zarekomendował już dziś listę wybitnych zawodników, którzy mogą się pochwalić sukcesami na skalę międzynarodową – medalistów mistrzostw świata i Europy.

- Wszyscy są ambitni, pracowici i żądni kolejnych sukcesów. Każdy z nich jest również wzorowym uczniem. Ponieważ grupa ma nosić elitarny charakter, nie znajdzie się w niej miejsca dla wszystkich utalentowanych zawodników, których w kraju nie brakuje. W przyszłości dołączyć do niej będą mogli tylko tacy młodzi szachiści, którzy szczególnie wyróżnią się na arenie międzynarodowej - mówi prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki.

Grupa najzdolniejszych szachistów młodego pokolenia nazywać się będzie właśnie imieniem najwybitniejszego szachisty w powojennej historii kraju, który w wieku 21 lat został zauważony przez Mistrza Świata Viswanathana Ananda i jako członek zespołu „Team Anand” dwukrotnie zdobył z nim mistrzostwo świata w szachach. Dziś ten model współpracy zamierza powtórzyć na krajowym podwórku. Wraz pojawieniem się nowej gwiazdy sportowej, wzrasta zainteresowanie daną dyscypliną wśród jej młodych adeptów, ujawniają się, pod wpływem nowego wzorca, kolejne talenty. Tak też jest z szachami, które są dziś ogromnie popularne w całym kraju, w tym w gronie dzieci i młodzieży. Obecnie Związek ma zarejestrowanych ok. 10 tysięcy zawodników, posiadających zawodową licencję, natomiast w całym kraju gra w turniejach szachowych ponad 35 tysięcy zawodników.

- Wierzymy, że inwestycja, jaką będzie oddanie pod opiekę Radosława Wojtaszka najbardziej rokujących na przyszłość młodych szachistów przyniesie w niedalekiej perspektywie efekty w postaci dochowania się następców mistrza oraz zbudowania zespołu, który nawiąże do przedwojennej tradycji polskich szachów i zdobywać będzie medale na Olimpiadzie Szachowej. Dzięki długoterminowej współpracy z firmą kierowaną przez profesora Filipiaka chcemy ustabilizować pracę szkoleniową młodzieży objętej tym programem. Stworzenie dla nich optymalnych warunków pozwoli w przeciągu kilku lat zamienić ich medale mistrzostw świata i mistrzostw Europy wśród juniorów na trofea w rywalizacji z seniorami, co jest bolączką wielu dyscyplin sportowych w naszym kraju – dodaje Sielicki.

- Cieszę się, że moje wyniki zostały dostrzeżone przez takiego człowieka sukcesu, jak profesor Filipiak. Pomoc w rozwijaniu polskich talentów we współpracy z firmą, która oparta na polskim kapitale stała się potęgą informatyczą, na pewno motywuje do wytężonej pracy i zobowiązuje do walki o najwyższe cele. Z ogromną satysfakcją wesprę młodszych kolegów szachistów w rozwijaniu ich kariery – powiedział arcymistrz Radek Wojtaszek.

W ciągu najbliższych dni zostaną ogłoszone nominacje do „Wojtaszek COMARCH Team”, a od 1 lipca br. zespół rozpocznie intensywne prace. Najbliższym celem są zbliżające się Mistrzostwa Świata i Europy juniorów oraz Puchar Świata, do którego arcymistrz Wojtaszek został zakwalifikowany, z racji pozycji w światowym rankingu szachowym.

Autor zdjęć: Sylwia Rudolf. Na zdjęciach: 1. Marszałek Marek Borowski w pojedynku z Mistrzem Polski arcymistrzem Mateuszem Bartelem. 2. M. Żebrowski w pojedynku z najlepszą polską szachistką arcymistrzynią Moniką Soćko. 3. Partii superbłyskawicznej granej przez Mistrza Polski arcymistrza Mateusza Bartela oraz finalisty Pucharu Świata arcymistrza Bartosza Soćko przyglądają się m.in. marszałek Marek Borowski, Michał Czaykowski z MSiT, Posłowie Tadeusz Iwiński i Jan Rzymełka, Prezes Związku Tomasz Sielicki i Paweł Kozyra - Comarch.

Arcymistrz Radosław Wojtaszek (ranking ELO 2721)
Mimo młodego wieku Radek Wojtaszek ma wiele osiągnięć. Z szachami zetknął się już w wieku czterech lat. Dwa lata później sięgnął po swój pierwszy tytuł mistrza Polski juniorów. Od tego czasu był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski i reprezentantem kraju w mistrzostwach świata i Europy juniorów w różnych grupach wiekowych. W 2002 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy juniorów do lat 16, zaś w kolejnym - srebrny medal w kategorii do lat 18. W tym samym roku zdobył dwa medale na drużynowych mistrzostwach Europy do lat 18 (srebrny wraz z drużyną oraz złoty za indywidualny wynik na II szachownicy). W obfitującym w sukcesy 2004 roku zdobył tytuły mistrza świata i mistrza Europy w kategorii do 18 lat. Trzykrotnie zwyciężał w mistrzostwach Polski do 20 lat (2002, 2004, 2005). W roku 2005 zadebiutował w mistrzostwach Polski seniorów. W doborowej stawce zawodników uzyskał wynik 9½ z 13 partii i zajął pierwsze miejsce, przed arcymistrzami Bartoszem Soćko i Robertem Kempińskim. W tym samym roku Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała mu tytuł arcymistrza. W roku następnym zdobył brązowy medal mistrzostw Polski mężczyzn oraz zadebiutował na szachowej olimpiadzie w Turynie, uzyskując najlepszy wynik w drużynie (9 pkt z 11 partii). W 2007 r. zajął IV m. w finale mistrzostw Polski, natomiast w 2008 r. zdobył drugi w swojej karierze medal brązowy. Pod koniec 2008 r. zdobył tytuł mistrza Europy w szachach szybkich. W 2009 roku zdobył tytuł wicemistrza Polski. Rok 2010 był dla Radosława Wojtaszka okresem przełomowym w jego karierze. Zwycięstwo (wspólnie z Bartłomiejem Macieją) w V Międzynarodowym Turnieju Szachowym Klubu "Polonia" we Wrocławiu, podzielenie również I m. (wspólnie z Laurentem Fressinetem) w turnieju IV Torneo Internacional A.D.San Juan w Pampelunie, a następnie doskonały występ na Olimpiadzie Szachowej w Chanty-Mansyjsku, pozwoliły mu uzyskać najwyższy w historii polskich szachów ranking 2726. Z posiadanym rankingiem Polak zajmuje obecnie 24 miejsce na światowej liście FIDE. Istotnym dla rozwoju sportowego Wojtaszka było nawiązanie w roku 2008 współpracy z mistrzem świata Viswanathanem Anandem, która trwa do dnia dzisiejszego. Polak już dwukrotnie pomagał Hindusowi podczas meczu o mistrzostwo świata. Oba pojedynki, rozegrane w roku 2008 i 2010, zakończyły się sukcesem Ananda. Najświeższym sukcesem Arcymistrza Wojtaszka jest tytuł wicemistrza Europy, który zdobył we francuskim mieście Aix les Bains pokonując 391 przeciwników, a złoty medal przegrywając tylko minimalnie dodatkową punktacją pomocniczą.