Rozwiązania Comarch dla METRO-NOM

METRO-NOM

METRO-NOM świadczy usługi informatyczne na rzecz METRO AG (w Polsce działającej pod szyldem Makro Cash & Carry), jednej z wiodących, międzynarodowych firm handlu detalicznego i hurtowego. Spółka ta zatrudnia ponad 150 tys pracowników. Rocznie firma generuje obroty w wysokości około 37 mln euro, a zysk operacyjny spółki to ponad 1 mln euro.METRO SYSTEMS jest reprezentowane w ok. 2200 lokalizacjach na terenie 30 krajów.

Dlaczego EDI?

Wymiana informacji handlowych oraz tradycyjnych dokumentów między siecią handlową, a jej dostawcami generuje wysokie koszty związane z przetwarzaniem dużej ilości informacji handlowych oraz błędami popełnianymi, na przykład przez osoby obsługujące dokumenty. W tym przypadku, wdrożenie elektronicznej wymiany dokumentów (EDI) stanowiło logiczny sposób usprawnienia komunikacji biznesowej.

METRO-NOM zdecydowało się na migrację rozwiązań informatycznych do Comarchu ze względu na szanse zastąpienia dotychczasowych narzędzi spółki  nowoczesnymi rozwiązaniami Comarch EDI.

Cel projektu

METRO-NOM poszukiwali partnera strategicznego, który byłby w stanie zapewnić im nowoczesną platformę transakcyjną EDI, rozwiązanie służące do zarządzania partnerami biznesowymi oraz przekazywania informacji biznesowych. Celem projektu było zrealizowanie najlepszej w swej klasie usługi o konkurencyjnej cenie oraz bogatej funkcjonalności. Ponadto METRO-NOM poszukiwało partnera mogącego w przyszłości rozszerzyć zakres współpracy i skalę wprowadzonych rozwiązań zgodnie z dynamiczną naturą jej działalności oraz potrzebą globalnej realizacji usług.

Rozwiązanie

Projekt wdrożenia EDI w METRO obejmował dwa obszary:

 • Migracja usług EDI od dotychczasowego usługodawcy do firmy Comarch (Comarch B2B Network),
 • Stały monitoring usług EDI dla METRO-NOM

Faza migracji została zrealizowana w ciągu roku od rozpoczęcia projektu. Od tego momentu zespół Comarch B2B Network zarządza infrastrukturą EDI Metro AG w ramach 35 marek sieci dystrybucyjnych na terenie 24 krajów.

Zapewnia usługi w następujących obszarach:

 • Infrastruktura -  wykorzystywana przez METRO-NOM platforma EDI jest hostowana w Data Center firmy Comarch (nowoczesna infrastruktura przechowywaniaii  przetwarzania danych). Comarch jest zatem odpowiedzialny za zarządzanie infrastrukturą EDI (hardware, software, sieć itd.)
 • Operacje -  Comarch odpowiada za obsługę komunikatów EDI,  tj. przesyłanie dokumentów, walidacje, routing i translację formatów itd.
 • Wsparcie -  w ramach tego obszaru Comarch świadczy usługi związane z zarządzaniem projektem, monitorowaniem platformy, śledzeniem transakcji oraz monitorowaniem błędów, obsługą klienta oraz zarządzeniem i raportowaniem poziomu usług.

Wdrożone rozwiązanie

Comarch B2B Network

Rozwiązanie zapewnia efektywną i bezpieczną wymianę danych w całym łańcuchu dostaw. W ciągu kilku dni Twoja firma może rozpocząć komunikację elektroniczną ze wszystkimi partnerami niezależnie od ich zaawansowania technologicznego oraz obszaru geograficznego.

"Współpracujemy z wieloma dostawcami, każdego dnia zlecając setki zamówień. Z tego właśnie powodu ciągłość i efektywność wymiany dokumentów z dostawcami ma dla nas ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku zamówień realizowanych w ciągu kilku godzin tego samego dnia. Nie ma miejsca na błędy czy nieporozumienia. Technologia elektronicznej wymiany danych Comarch znacząco usprawniła komunikację biznesową między Metro AG, a jej dostawcami.
Rozwiązanie to umożliwia również szybkie podejmowanie decyzji i odpowiednie reagowanie na zmienne środowisko biznesowe."

Gabriele Timm
Provider Management Officer

   Aby pobrać pełną wersję case study wypełnij poniższy formularz

   * Informacje wymagane

   Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki wysyłania niezamówionych informacji handlowych i marketingu bezpośredniego pocztą elektroniczną, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

   Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.