OCR

Technologia OCR – czyli optycznego rozpoznawania tekstu
(z ang. Optical Character Recognition) – znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, także w biznesie.

Comarch oferuję usługę, która przyspieszy digitalizację Twojej firmy. Dzięki Comarch OCR błyskawicznie wprowadzisz do rejestrów VAT każdą papierową fakturę – potrzebny Ci będzie tylko skaner lub aparat fotograficzny i połączenie
z Internetem.

Chmurowa usługa Comarch OCR kluczowe dane z faktury odczyta i skataloguje za Ciebie – dzięki czemu zaoszczędzisz czas, który poświęcasz na ich ręczne wprowadzanie, a w przyszłości błyskawicznie wyszukasz potrzebne dokumenty.

Program OCR do faktur

Usługa OCR  jest przeznaczona do rozpoznawania znaków i całych tekstów w pliku graficznym - PDF, JPG, JPEG, TIFF, PNG. Zadaniem Comarch OCR jest rozpoznanie danych (np. kontrahentów, kwoty netto / brutto, opisy, VAT oraz numery faktur) przy użyciu tej technologii z zeskanowanych faktur, a następnie przeniesienie rozpoznanych danych do oprogramowania księgowego np. do rejestrów VAT.

Aplikacja Comarch OCR rozpoznaje faktury polskie oraz niemieckie.

Oszczędność czasu dzięki usłudze OCR

Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy zajmujący się księgowością nie muszą już tracić godzin na żmudnym przepisywaniu papierowych faktur i wprowadzaniu ich do systemu. Robi to za nich program, a oni zaoszczędzony czas mogą przeznaczyć na bardziej wymagające zadania. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Comarch OCR połączony jest systemem ERP, przez co nie ma potrzeby przeprowadzania procesu integracji, czy kosztownego wdrożenia.

Aby zacząć korzystać z pełni jego możliwości, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę w programie i wybrać odpowiadający naszym potrzebom miesięczny abonament. W programach Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL oraz Comarch ERP XT w rejestrze VAT jest ikona OCR. Po kliknięciu w nią można już wskazywać dokumenty do rozpoznania.

Comarch OCR odczyta faktury i wprowadzi je do systemu

Comarch OCR potrafi rozróżnić następujące pozycje z faktury - w tym wielostronnicowej:
 • numer NIP  – po znalezieniu numeru NIP sprzedawcy/nabywcy jest on sprawdzany w rejestrze GUS, po czym na dokument w rejestrze zakupu/sprzedaży VAT przenoszone są dane pobrane z GUS (za pomocą Comarch OCR dodajemy dokumenty zarówno do rejestru VAT zakupu jak i sprzedaży)
 • numer dokumentu,
 • data wystawienia i sprzedaży,
 • forma płatności i termin płatności,
 • stawki VAT oraz kwoty,
 • numer rachunku bankowego.
 • waluta (PLN, EUR, USD, GBP)
 • pozycje z faktury m.in nazwa towaru lub usługi, jednostka miary, ilość, cena netto, cena brutto, stawka VAT, kwota netto, kwota VAT, kwota brutto

OCR rozpoznaje faktury niemieckie

W przypadku wprowadzania faktury niemieckiej przez Comarch OCR rozpoznawane są następujące
informacje:

 • USt-Id wystawcy dokumentu
 • numer dokumentu
 • nazwa i adres nabywcy (nazwa, ulica, miasto, numer, kod pocztowy),
 • data wystawienia,
 • waluta
 • kwota i cena brutto oraz netto
 • oraz: nazwa towaru lub usługi, jednostka miary, ilość, stawka VAT, kwota VAT

Comarch OCR - sprawdzone narzędzie

Comarch OCR to sprawdzone i skuteczne narzędzie zarówno dla biur księgowych, jak i dużych przedsiębiorstw. W trakcie testów nasi klienci zeskanowali ponad 2,5 miliona faktur ze skutecznością na poziomie 87%!

OCR bezpośrednio w Twoim systemie

Nie musisz instalować kolejnej aplikacji ani logować się przez przeglądarkę – w Twoim systemie Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL, czy Comarch ERP XT pojawi się ikonka OCR. Wystarczy, że ją naciśniesz, aby skorzystać z usługi. Możesz również korzystać z Comarch OCR z oprogramowaniem ERP dowolnego producenta. W tym celu trzeba zakupić pakiet z  API. Instrukcja korzystania z API dostępna jest tutaj

Wybierz pakiet dla Ciebie

Nie musisz przejmować się, że koszt abonamentu będzie nieproporcjonalny do Twoich biznesowych potrzeb. Comarch OCR jest dostępny w kilku pakietach dostosowanych do firm róznych wielkości. Pełen cennik usługi znajdziesz tutaj.

Testuj Comarch OCR za darmo

Obecnie każdy użytkownik, który ma nowe wersje Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL oraz Comarch DMS, po podpisaniu stosownych umów, uzyska bezpłatny dostęp do pakietu DEMO 50 w ramach którego przez miesiąc może wprowadzić 50 faktur. Natomiast w przypadku Użytkowników Comarch ERP XT jest możliwość wprowadzenia bezpłatnie co miesiąc 20 faktur.

Rozwój Comarch OCR

W połowie 2020 roku dostępna będzie integracja dla użytkowników Comarch ERP Altum.

Dokumentacja i pomoc

Dowiedz się więcej o Comarch OCR w materiałach i dokumentacji na pomoc.comarch.pl

Regulamin usługi dostępny tutaj.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch


Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.Przejdź do formularza