Program magazynowy

Jak i w czym pomaga oprogramowanie magazynowe?

Program magazynowy w firmie produkcyjnej

Magazyn to obszar, od którego zależy efektywna sprzedaż, czyli najważniejszy proces biznesowego w każdej firmie. Handel produktami nie może obejść się bez szeregu istotnych zadań realizowanych w magazynie. Czynności te muszą być realizowane właśnie w powiązaniu ze sprzedażą: jej pełną realizacją (fulfillment czyli dostawa/wydanie towaru), rozliczeniem zamówień czy obsługą zwrotów i dostaw.

Dlatego program magazynowy musi współpracować z głównym systemem informatycznym firmy: programem sprzedażowym (np. z e-Sklepem) lub systemem ERP.

Zarządzaj magazynem małym i dużym, przetestuj program magazynowy

Oferujemy kilka systemów, programów i aplikacji magazynowych, które sprawdzą się małych, średnich i dużych firmach o złożonych procesach logistycznych.

Jaki program magazynowy?

Zarządzanie magazynem małym lub dużym ma wiele wspólnych obszarów – ważne, aby był integralną częścią, czyli współpracował z obszarem sprzedaży i księgowości. Sprawne zarządzanie każdym magazynem, niezależnie od branży i skali działania, bez wsparcia się oprogramowaniem magazynowym jest czasochłonne i trudne - czasami wręcz niemożliwe. Dedykowany procesom magazynowym program jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem o wiele lepiej niż człowiek, dysponujący nawet najlepszą pamięcią.

Wśród systemów do zarządzania firmą opracowanych przez Comarch znajdują się programy magazynowo - sprzedażowe, jako moduły do obsługi magazynu w systemach ERP oraz specjalistyczne rozwiązania przeznaczone do zarządzania magazynami zarówno „płaskimi”, jak i dużymi magazynami, wyposażonymi w wielopołożeniową strukturę (np. magazyn wysokiego składowania) dedykowane do pracy bezpośrednio pomiędzy wielopoziomowymi regałami magazynowymi.

Niżej omówiono możliwości w zakresie zarządzania magazynem oferowane przez programy magazynowe od Comarch ERP.

Procesy w magazynach - oprogramowania magazynu scale wystawianie dokumentów i szereg innych procesów - infografik - magazyn

Program magazynowy optymalizuje procesy magazynowe w trzech ogólnych obszarach: przyjęć, magazynowania i wydania.

Program do fakturowania z magazynem online dla mikrofirm

Comarch ERP XT to w pełni chmurowy program do fakturowania, prowadzenia magazynu i księgowości. Oprogramowanie dedykowane jest mikroprzedsiębiorcom, którzy mają stale rosnące wymagania i potrzebę rozwoju swojego biznesu. Ten intuicyjny program do faktur z magazynem - pozwala na pełną obsługę procesów zakupowo sprzedażowych zarówno krajowych, unijnych i pozaunijnych.

Program działa w pełni online poprzez przeglądarkę lub aplikacje mobilne na iOS i Android w którch mozna wystawiać faktury jak i dokumenty magazynowe.

W części magazynowej mamy możliwość:

 • zarządzanie stanami magazynowymi metoda FIFO,
 • wystawianie dokumentów magazynowych PZ, WZ
 • blokowanie sprzedaży produktów poniżej stanów magazynowych,
 • przeprowadzenie inwentaryzacji i spisu z natury,
 • ruchomienie współpracy z drukarkami fiskalnymi online, terminalami płatniczymi oraz czytnikami kodów kreskowych,

Program sprzedażowy z magazynem dla mikrofim i Jednoosobowych działalności zintegrowany z Allegro i e-sklepem

W połączeniu z modułem Comarch e-Sklep program umożliwia prowadzenie sprzedaży internetowej oraz wystawiania ofert na Allegro oraz eBay. Program automatycznie komunikuje się ze sklepem wysyłając do niego informacje o towarach, opisach, dostępności i cenach, a ze sklepu pobiera dane o zamówieniach od Klientów.

FIFO (First In First Out) czyli „pierwsze przyszło, pierwsze wyszło” to metoda zakładająca, że najpierw sprzedawane są partie danego towaru, które przyszły na magazyn najwcześniej. Metoda ta, determinuje sposób liczenia wartości towarów na magazynie i ustalanie średniej ceny towarów.

Oprogramowanie magazynowe dla firm małych i średnich

Firmom działającym na nieco szerszą skalę dedykowany jest system Comarch ERP Optima z modułem Handel. To popularny program magazynowo sprzedażowy, który oprócz wystawiania faktur oferuje szereg funkcji ułatawiających codzienne prace w magazynach większości małych i średnich firm handlowych.

Program magazynowy w Comarch ERP Optima - moduł Handel umożliwia:

 • prowadzenie wielu magazynów jednocześnie z jednego stanowiska komputerowego,
 • określenie metody rozliczania magazynu (FIFO, LIFO, AVCO),
 • przeprowadzenie inwentaryzacji, bezpośrednią integrację z firmami kurierskimi,
 • obrót opakowaniami kaucyjnymi,
 • tworzenie nowego zamówienia z Raportu Braków w magazynie,
 • oznaczanie przyjęć towarów konkretnymi partiami (moduł Handel i Handel Plus),
 • wystawianie dokumentów na towary pochodzące z różnych magazynów,
 • zarządzanie wieloma magazynami (dokumenty PW, RW, MM )

Praca z programem magazynowym w magazynie małej firmy

LIFO (z ang.Last IN, First Out) to metoda wyceny rozchodu zapasów, polegająca na księgowaniu rozchodu począwszy od ostatniej jednostki przyjętej do magazynu
AVCO to metoda średniej ważonej polega na księgowaniu rozchodu przy wykorzystaniu średniej ważonej ceny nabycia towarów/zapasów. Metoda ta może być wykorzystywana do ewidencji rozchodu materiałów, towarów oraz produktów w magazynie.

Program magazynowy w e-Commerce

Również w dziedzinie e-Commerce posiadanie oprogramowania magazynowego ma duże znaczenie w codziennym prowadzeniu biznesu. Platformę e-commerce na przykład Comarch e-Sklep można zintegrować z jednym z pięciu systemów Comarch ERP, zatem odpowiada na potrzeby firm każdej wielkości. Wysłanie stanów magazynowych do e-Sklepu oraz ich kontrola pozwalają sprawnie zarządzać sprzedażą.

Główne zalety korzystania z magazynu dla e-Commerce to:

 • automatyczna zmiana statusu dostępności w e-Sklepie w momencie wykupienia asortymentu ze sklepu stacjonarnego;
 • prezentacja stanu magazynowego w formie rzeczywistej ilości lub przedziałów (np. „ostatnie sztuki”, „mało”, „dużo”, "na wyczerpaniu");
 • możliwość zaprezentowania aktualnych stanów magazynowych dostępnych w sklepach stacjonarnych (np. w galeriach handlowych);
 • możliwość automatycznego zakończenia i wznowienia aukcji w serwisie Allegro;
 • automatyczne zwiększenie stanu magazynowego na aukcji Allegro po zasileniu magazynu.

Stany magazynowe to nie tylko korzyści w e-Sklepie, ale również na zintegrowanych portalach marketplace. Wystawiając towary na serwisach marketplace (np. Allegro) również można korzystać z automatycznych procesów opartych o kontrolę stanów magazynowych.

Program magazynowy w firmie produkcyjnej

Niezależnie od wytwarzanych wyrobów obsługa procesów produkcyjnych wymaga dobrego zaopatrzenia linii produkcyjnych, gniazd roboczych i szeroko pojętego magazynu przyprodukcyjnego

Za pomocą systemu Comarch ERP XL kontrola potrzeb materiałowych, zaopatrzenie surowcowe oraz magazynowanie półproduktów może zostać osiągnięte w sposób odpowiadający przebiegowi procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwach z różnych branż.

Możliwość zastosowania sztucznej inteligencji w zakresie analiz ABC/XYZ dla surowców, półproduktów i wyrobów gotowych pozwala nie tylko na określanie stanów minimalnych potrzebnych do realizacji produkcji, ale również na przewidywanie przyszłego zapotrzebowania w zmiennym środowisku biznesowym.

Obszar magazynu produkcyjnego może być rozbudowany o rozwiązania mobilne dla pracowników magazynu np. Comarch WMS lub Comarch Magazynier

Główne korzyści płynące z zastosowania zintegrowanego systemu magazynowo-produkcyjnego:

 • kontrola zużycia surowców, półproduktów i materiałów eksploatacyjnych w magazynach przyprodukcyjnych;
 • ułatwienie pracy zaopatrzeniowca poprzez zastosowanie algorytmów AI;
 • usprawnienie kontroli daty przydatności, numeru partii i innych elementów identyfikujących surowce, półprodukty i wyroby gotowe;
 • bieżąca analiza postępu realizacji produkcji w zakresie wytworzenia wyrobów i półproduktów;
 • przyspieszenie procesów pakowania, etykietowania i wysyłki wyrobów do odbiorców;
 • możliwość realizacji kooperacji produkcji m.in. poprzez zlecanie do podwykonawców pracy na materiale powierzonym.
 • Kontrola Traceabillity w zakresie surowców, półproduktów i wyrobów gotowych, pozwalająca na pełne sprawdzenie od jakiego dostawcy pochodził surowiec wykorzystany w wyrobie o wskazanym numerze partii.

Stany magazynowe w oprogramowaniu

Program ma możliwość weryfikacji stanów magazynowych z poziomu listy produktów / towarów w programie czyli zasobów. Lista ta dostarcza informacji o dostępności danego towaru poprzez podanie między innymi informacji o ilości, ilości zarezerwowanej, brakach i zamówieniach na dany dzień. Listę można zawęzić do konkretnego magazynu, grupy towarowej lub można posłużyć się samodzielnie skonstruowanym filtrem.

Analiza stanów magazynowych w module Handel w danym okresie czasu opiera się na uzgodnieniu rachunku:

stan początkowy + przychody – rozchody = stan magazynowy końcowy

Ponadto program posiada możliwość wygenerowanie m.in. spisu z natury, bilansu handlowego towaru, a także raportu na temat towarów zalegających. Szybkie uzyskanie danych oszczędza użytkowniki sporo pracy.

Dodatkowo program magazynowy umożliwia prowadzenie sprzedaży internetowej oraz współpracę z aplikacją (CRM) dla przedstawicieli handlowych - Comarch ERP Mobile Sprzedaż. Dla przedsiębiorstw prowadzących rozbudowaną gospodarkę magazynową przygotowano bardziej zaawansowany moduł Comarch ERP Optima Handel Plus.

Aby lepiej kontrolować stany towaru na magazynie na liście zasobów jest informacja graficzna o aktualnych stanach w postaci kolumny „Stan minimalny”.

Wygodna inwentaryzacja ze smartfonem

W sklepie Google Play dostępna jest do pobrania bezpłatna aplikacja Comarch ERP Inwentaryzacja. Dzięki niej smartfon może pełnić funkcję przenośnego skanera kodów kreskowych oraz kolektora danych. W efekcie pracy z aplikacją powstają pliki z danymi inwentaryzacyjnymi, które można szybko i wygodnie wgrać na dysk w chmurze (np. IBARD), przesłać na wskazany e-mail lub skopiować na komputer, a następnie zaimportować w programie Comarch ERP Optima.

Inwentaryzacja ze smartfonem - aplikacja Comarch ERP Inwentaryzacja - magazyn na smartfonie

Magazyn w średnich i dużych firmach

W większych firmach handlowych jaki i produkcyjnych sprawdza się zintegrowany system Comarch ERP XL, w którym zarządzanie magazynem pozwala na m.in:

 • zarządzanie datami ważności dla partii,
 • obsługę kategorii ABC/XYZ dla towarów,
 • obsługę transportu (wysyłek, tras, samochodów),
 • dwuetapowy proces przesunięć między magazynami,
 • wybór partii podczas wydania.

W systemie Comarch ERP XL możliwe są integracje z zaawansowanymi programami magazynowymi, które działają na urządzeniach mobilnych przy zbieraniu i odczycie danych poprzez kolektory i skanery kodów kreskowych: Comarch Magazynier - to program umożliwiający obsługę prostych i płaskich magazynów, z kolei Comarch WMS - system magazynowy przeznaczony do obsługi bardziej zaawansowanych magazynów, wyposażonych w wielopoziomową strukturę i rozbudowane procesy logistyczne.

Oprogramowanie magazynu na kolektorze danych

Sposoby prowadzenienia magazynu, a program magazynowy

W praktyce można podzielić magazyny na tzw. płaskie i wysokiego składowania. Te pierwsze to najczęściej proste magazyny, bez położeń, w których nie spotkamy zaawansowanych procesów magazynowo – logistycznych. Te drugie to już wielkopowierzchniowe magazyny, wyposażone w wielopoziomową strukturę, z regałami i składowanymi na nich paletami.

System do obsługi magazynu tzw. wysokiego składowania Comarch WMS posiada wiele przydatnych funkcjonalności, także tych uwzględniających specyfikę branży (w tym produkcji i serwisów) i rodzaj przechowywanych towarów. WMS to spójne środowisko aplikacji usprawniających działanie magazynu na wszystkich jego płaszczyznach. System magazynowy jest przystosowany do pracy zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych, umożliwiając korzystanie z nich zarówno kierownikom - dyspozytorom, jak i magazynierom, często w trybie online.

Praca z programem magazynowym w dużym magazynie wysokiego składu

System do każdego wielopoziomowego magazynu

Oprogramowanie magazynowe WMS do obsługi magazynów to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w standardowych magazynach wysokiego składu, jak i tych nietypowych (np. magazyny budowlane na wolnym powietrzu, gdzie towary przechowywane są na paletach czy magazyny elementów, których opakowania są jednostkami logistycznymi – np. zbiorniki na płyny lub opakowania towarów sypkich).

System magazynowy pozwala nie tylko na ewidencjonowanie nietypowych jednostek logistycznych (bębny, na których jest nawinięty produkt –np. kabel światłowodowy), ale także samego towaru (ilość nawiniętego kabla na bębnie). Możliwość kompleksowego zarządzania nietypowymi jednostkami logistycznymi pozwala na obsługę różnych sposobów magazynowania.

Comarch WMS sprawdzi się także w przemyśle spożywczym, gdzie produkty składowane są w specjalnych pojemnikach (np. owoce w skrzynkach czy płyny w zbiornikach). Jednostkami logistycznymi mogą być także haki lub wieszaki, zarówno te stałe, jak i ruchome. Dzięki zastosowaniu rozwiązań zapewniających elastyczność działania systemu Comarch WMS jest możliwość sprawnego zarządzania magazynem w niemal z każdej branży, ale także indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Praca w duzym magazynie łatwiejsza z sytem - programem magazynowym

Organizacja procesów przez system magazynowy WMS

Comarch WMS umożliwia efektywne zarządzanie procesami magazynowymi, zarówno tymi związanymi z przyjęciem, jak i wydaniem towarów.

W zakresie przyjęć system pozwala na pracę według różnego rodzaju modeli m.in.:

 • przyjazd towarów > rozładunek dostawy > magazynowanie,
 • przyjazd towarów, produktu > wprowadzenie na strefę kontroli > sortowanie towarów > przeniesienie na docelowe miejsce,
 • przyjazd surowców > przepakowanie na nowe jednostki > podział na zamówienia > przeniesienie na strefę wydań,
 • przyjazd surowców > sprawdzenie poprawności > podział na zamówienia > przeniesienie na strefę wydań,
 • zdarzenie startowe > własne elementy procesu (możliwość tworzenia własnych procesów przy pomocy wbudowanego edytora procesów)

W zakresie wydań system również może umożliwiać pracę według różnego rodzaju modeli m.in.:

 • zlecenie wydania > zebranie produktów z magazynu > wydanie z magazynu,
 • zlecenie wydania > utworzenie paczek > zebranie artykułów > listy przewozowe, edycja dokumentów > wydanie do transportu > realizacja zamówienia
 • grupowanie wydań > zebranie artykułów > podział na wysyłki > pakowanie > wydanie do transportu,
 • grupowanie wydań > pakowanie podczas zbierania
 • zbieranie artykułów lub produktów > podział na wysyłki > wydanie do transportu,
 • zdarzenie startowe > własne elementy procesu (możliwość tworzenia własnych procesów przy pomocy wbudowanego edytora procesów).

Zaawansowany program magazynowy - Comarch WMS to sprawdzone i uznane na rynku narzędzie przeznaczone do obsługi małych i dużych magazynów. Z aplikacji z powodzeniem korzystają firmy z wielu branż i sektorów gospodarki. Warto zaznaczyć że nie tylko handel odnosi korzyści z wykorzystania oprogamowania magazynowego ale równiez produkcja.

Firmy jak np. Łazienka Plus czy Bemko wskazują, że dzięki implementacji tych nowoczesnych systemów, udało im się nie tylko wyeliminować błędy, ale także znacznie usprawnić i przyspieszyć pracę magazynu (ta sama ilość pracowników jest w stanie obsługiwać halę magazynową o dwukrotnie większej powierzchni), a co za tym i idzie, zaoszczędzić czas i pieniądze firmy oraz zadowolić klientów

Inwentarazycja magazynu i dokumenty magazynowe

Inwentaryzacja to proces nierozłącznie związany z zarządzaniem każdym magazynem. Program magazynowy powinien wspierać proces inwentarzacji m.in poprzez unikanie przestojów w funkcjonowaniu magazynu. System magazynowy Comarch WMS umożliwia obsługę tego procesu na podstawie inwentaryzacji ciągłej, która realizowana jest bez konieczność blokowania magazynu, z możliwością tworzenia harmonogramu prac inwentaryzacyjnych i przypisywania zadań do grup spisowych.

Stany magazynowe muszą podlegać ciągłemu - zautomatyzowanemu monitorowaniu właśnie przez program magazynowy.

Z kolei dokumenty rozchodowe w systemie ERP – WZ, ZS, RW, WM, FS, MMW obsługiwane są po stronie WMSa za pomocą dokumentów ZWM (Zlecenie Wydania z Magazynu).

Oprogramowanie Comarch WMS, dla wygody użytkownika (i wydajności programu) genereuje tylko dwa rodzaje dokumentów magazynowych: ZWM i AWD. Wszystkie dokumenty przychodowe z systemu ERP czyli PZ, ZZ, PW, PM, FZ, MMP obsługiwane są po stronie WMSa za pomocą dokumentu AWD. Z kolei dokumenty rozchodowe w systemie ERP – WZ, ZS, RW, WM, FS, MMW obsługiwane są po stronie WMSa za pomocą dokumentów ZWM (Zlecenie Wydania z Magazynu).

Program - system magazynowy dla sieci handlowych

Jeszcze wyższy poziom zaawansowania w obsłudze magazynów, przy równoczesnej prostocie obsługi, daje platforma Comarch Unified Commmerce, która jest rozwiązaniem klasy OMS (Order Management System,). Przeznaczona dla sieci handlowych, które posiadają wiele magazynów. System koordynuje pracę między poszczególnymi podmiotami, ale pozwala także na tworzenie osobnych systemów logistycznych.

Elementy sztucznej inteligencji w magazynie

Nowoczesny system do zarządzania firmą w coraz większym stopniu wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Sztuczna inteligencja to zdolność do prawidłowego interpretowania danych pochodzących z zewnątrz, nauki na ich podstawie oraz podejmowania decyzjiprowadzących do określonego celu. Komputery i programy wykorzystujące sztuczną inteligencję są w stanie w ułamku sekundy przeanalizować większą ilość danych niż człowiek i podjąć o wiele trafniejszą decyzję.

Elementy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning) niebawem znajdziemy także w Comarch WMS. Ich celem ma być usprawnienie pracy magazynu na różnych etapach: dodanie nowego artykułu na magazyn (analiza ABC/XYZ), automatyczne przypisywanie dyspozycji do operatorów, optymalizacja wypełniania miejsc magazynowych, analiza „życia produktu” w magazynie.

Kompleksowy system magazynowy

Przedsiębiorcy korzystający na co dzień z programu magazynowego, oczekują nie tylko łatwości obsługi (intuicyjny główny panel użytkownika) i szeregu przydatnych funkcjonalności ułatwiających pracę, ale także realnych korzyści, jakie zapewniają opisane wyżej aplikacje.

Do najważniejszych korzyści płynących z wdrożenia Comarch WMS można zaliczyć:

 • elastyczną obsługę położeń na magazynie,
 • obsługę zaawansowanychn procesów magazynowych,
 • wykorzystanie jednostek logistycznych,
 • wystawienia i inwentaryzację ciągłą według harmonogramu,
 • dostęp do wygodnych narzędzi konfiguracyjnych i zarządczych,
 • grupowanie dyspozycji. 

Pracownicy magazynu wysokiego składu

Poznaj naszych klientów

Przeczytaj opinie naszych klientów i dowiedz się dlaczego warto wybrać Comarch WMS do zarządzania gospodarką magazynową

Pobierz lub zobacz wersje demo programów magazynowych:

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

Przejdź do formularza