Użytkownik jest najważniejszy
O sukcesie wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie nie decydują jednak (choć oczywiście znacznie go ułatwiają) jego walory funkcjonalne, techniczne ani też profesjonalizm firmy wdrożeniowej. To, czy oprogramowanie spełni pokładane w nim nadzieje, zależy przede wszystkim od jego użytkowników, czyli pracowników naszej firmy. System nielubiany nie będzie bowiem wykorzystywany (a przynajmniej nie będzie wykorzystywany poprawnie), co bezpośrednio przełoży się na jakość gromadzonych w nim danych oraz efekty ich obróbki (np. raporty, zestawienia, analizy).
Najważniejszą cechą współczesnego systemu ERP jest więc jego użyteczność. Oprócz współtworzącej ją sfery funkcjonalnej (oznaczającej, że pracownik otrzymuje dokładnie takie funkcje i moduły jakich potrzebuje w swojej codziennej pracy), bardzo istotna jest tu kwestia interfejsu użytkownika. Im jest on wygodniejszy i bardziej intuicyjny, tym oczywiście lepiej. O jego wysokiej jakości świadczą między innymi:
• Niewielka minimalna liczba kliknięć (2-3) do rozpoczęcia działanie określonej funkcji systemu ERP. W przypadku bardzo rozbudowanych rozwiązań, do jakich należy oprogramowanie ERP, ich najważniejsze, najpopularniejsze opcje udostępniane są użytkownikom w formie wygodnych skrótów, konfigurowalnych widgetów oraz autosugestii.
• Elementy menu są kombinacją linków tekstowych oraz prostych grafik, wyjaśniających zastosowanie każdego z nich.
• Możliwość korzystania ze skrótów klawiaturowych
• Sterowanie systemem możliwe nie tylko za pomocą klawiatury i myszy, ale również przy udziale komend głosowych oraz gestów.