Comarch dla Przemysłu 5.0 wykorzystuje technologie Internetu Rzeczy (IoT) wprowadzając procesy produkcyjne w erę digitalizacji danych.
Klasyczne systemy MES skupiają się na integracji maszyn z systemami IT na produkcji, wyróżnikiem Comarch jest zapewnienie pełnego wsparcia użytkownikom (w tym operatorom) nadzorującym produkcję poprzez:
Wykorzystanie Internetu Rzeczy (IoT) co pozwala na wymianę danych na linii maszyna-maszyna oraz na usprawnienie komunikacji pomiędzy ludźmi skracając czas przebiegu informacji krytycznych, mających bezpośredni wpływ np. na koszty wytworzenia.
Integrację ręcznie wprowadzanych danych z informacjami z maszyn, czujników i innych systemów IT (np. ERP, WMS), nadając im znaczenie oraz zapewniając dostęp z dowolnego miejsca (zarówno w zakładzie produkcyjnym jak i w chmurze).
Zbieranie, agregację i analizę dużych zbiorów danych, wykorzystując systemy klasy BI (Business Intelligence) oraz sztuczną inteligencję (AI) co pozwala na podejmowanie szybszych i trafniejszych decyzji w oparciu o rzeczywiste dane produkcyjne.
Definiowanie wskaźników OEE (Overall Equipment Effectiveness) i innych KPI (Key Performance Indicators) w dowolny sposób usprawniając obserwowalność linii produkcyjnych oraz skracając czas reakcji na zdarzenia produkcyjne.
Każda rewolucja niesie obawy przed zmianami, dlatego w Comarch projektując nasze systemy koncentrujemy się na ich użytkownikach. W dziedzinie cyfryzacji i automatyzacji przedsiębiorstw produkcyjnych od pewnego czasu dominuje koncepcja piątej rewolucji przemysłowej (Przemysł 5.0). Jej nacisk kładzie się głównie na wykorzystanie istniejących technologii oraz adaptację nowych, w celu przeniesienia zdolności podejmowania decyzji z obszaru ludzkiego na kompetencje technologii.
Comarch IoT MES jako jeden z produktów sektora Enterprise Solutions w Comarch S.A. stanowi nie tylko kontynuację takich działań, ale też rozwiązanie idealnie wpisujące się w nowe idee i trendy kontroli procesów produkcyjnych. Z pomocą tego oprogramowania wraz z użytkownikiem wkraczamy w erę Przemysłu 5.0 i w kolejny etap zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego ekonomiczne, ekologiczne i społeczne aspekty, stawiając w centrum każdego procesu produkcyjnego właśnie człowieka – jednostkę. Technologie mają się skupiać wokół niej i spełniać potrzeby oraz interesy człowieka tak, aby pytanie brzmiało: Co jeszcze technologia może dla Ciebie zrobić? Jak pomóc, wesprzeć i usprawnić Twoją produkcję?
Celem koncepcji Przemysłu 5.0 jest usprawnianie procesów produkcyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych interfejsów, które ułatwiają pracę, ograniczając jednocześnie liczbę popełnianych błędów, by finalnie wprowadzić zakład produkcyjny w nową erę industrializacji - wykorzystując najnowsze technologie zwiększające wydajność, zmniejszające koszty, a wszystko to przy lepszym wykorzystaniu potencjału pracowników.
Zgodnie z ideą Przemysłu 5.0 dostarczamy rzeczywiste dane produkcyjne, bezpośrednio z dowolnej maszyny w Twoim zakładzie.
Zintegrujemy się z Twoim ekosystemem przez proste podłączenie za pomocą UNS – jedno źródło prawdy zgodne ze standardem ISA-95, pozwalające na obniżenie kosztów integracji.
W czasie rzeczywistym zgodnie ze standardami ISO 22400, prezentujemy dane o efektywności produkcji i pozostałych kluczowych wskaźnikach produkcyjnych.
Wykonamy instalacje i kompleksowe uruchomienie systemu oraz zapewnimy opiekę i wsparcie techniczne w trakcie użytkowania systemu.
Kontroluj i analizuj procesy produkcyjne w czasie rzeczywistym, dzięki dedykowanej aplikacji IoT MES. Pozyskiwanie danych wprost z linii produkcyjnych pozwala nie tylko na optymalizację kosztów, ale także na określanie wartości OEE – kluczowej w podejściu Lean Manufacturing.
Comarch IoT MES Industry 5.0 to także możliwość integracji z funkcjonującymi już wcześniej systemami i urządzeniami, dzięki zastosowaniu modernizacji – retrofittingu istniejącego parku maszynowego oraz uzupełnieniu odpowiedniego oprzyrządowania. Sprawdź jeszcze większe możliwości aplikacji i jej zastosowania w przemyśle.
Nasze usługi związane z Przemysłem 5.0, wspierane są przez ponad 20-letnie doświadczenie w rozwijaniu rozwiązań ERP, systemów magazynowych, BI, IoT i automatyki, co pozwala nam z sukcesem realizować projekty i dostosowywać szczegóły wdrożeń do specyficznych wymagań naszych klientów.
System ERP przy pomocy dedykowanych modułów pomaga zarządzać firmą integrując i automatyzując najważniejsze procesy związane z prowadzeniem biznesu. Oprogramowanie klasy ERP wspiera kluczowe procesy biznesowe w firmach: sprzedaż, handel, finanse i księgowość, produkcję, magazyn, płace i kadry. Dedykowane moduły i aplikacje pomagają w podejmowaniu kluczowych decyzji poprzez raportowanie i analizy.
Oprogramowanie Business Intelligence do analizy biznesowej oraz controllingu będące zarówno integralną częścią systemów Comarch ERP, jak również dedykowane projektom klasy Enterprise dla firm na całym świecie. Pomaga w procesie podejmowania decyzji biznesowych popartych danymi, co w efekcie pozwala na znacznie efektywniejsze planowanie i zarządzanie, a także zapewnienie pełnego wglądu w sytuację firmy.
WMS usprawnia wszystkie procesy, które zachodzą w magazynach wysokiego składowania, pozwalając na pełną kontrolę przepływu towarów w firmie, dzięki pełnej integracji z systemami Comarch ERP. Magazynowy system informatyczny ma ogromne znaczenie dla średnich i dużych firm handlowych i produkcyjnych z magazynami o złożonej strukturze, gdzie każdego dnia przebiega mnóstwo wieloetapowych procesów magazynowych.
20.08.2024
Inteligentna fabryka to określenie wysoce zautomatyzowanego i zoptymalizowanego zakładu produkcyjnego. Łączy ono nowoczesne systemy informatyczne z tradycyjnymi procesami produkcji.
25.07.2024
Więcej szczegółów na temat wdrożeń systemu klasy MES zostało przedstawionych podczas branżowej prelekcji na targach ITM Industry Europe 2024 w Poznaniu.
12.06.2024
MRP (z ang.ielskiego Material Requirements Planning) to zbiór procesów zmierzających do optymalnego planowania zapotrzebowania materiałowego na podstawie danych z produkcji/magazynu (BOM, harmonogram produkcji, stany magazynowe).
12.06.2024
W przedsiębiorstwach produkcyjnych jednym z kluczowych pojęć jest Techniczny Koszt Wytworzenia (TKW). Zrozumienie, jak dokładnie obliczać i rozliczać TWK jest niezbędne do tego, aby zyskać pełną wiedzę o kosztach produkcji, a co za tym idzie, właściwie zarządzać sferą finansową firmy i podejmować właściwe decyzje biznesowe.
Efektywna cyfryzacja oparta na danych
Pobierz darmowy White Paper opisujący kompleksowo wyzwania branży produkcyjnej w epoce cyfryzacji oraz rolę systemów klasy MES w optymalizacja produkcji.
Z materiału dowiesz się w jaki sposób systemy MES pomagają wykorzystywać pełen potencjał produkcyjny przedsiębiorstw i dlaczego warto w nie zainwestować.
Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.