Nowy jednolity plik kontrolny JPK_V7

obowiązkowy dla każdego podatnika VAT

Już 1 października 2020 wszystkich przedsiębiorców zacznie obowiązywać nowy Jednolity Plik Kontrolny - JPK_V7 (dawniejsza nazwa robocza to JPK_VDEK).

Oferowane przez Comarch systemy ERP są w pełni gotowe na to, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych ze zmianami w przepisach. W momencie wejścia w życie nowej struktury deklaracje VAT-7 i VAT-7K zostaną wycofane.

Comarch ma w swojej ofercie systemy ERP dla każdej firmy. Cechuje je zgodność z przepisami, w tym pełna gotowość na nowy JPK V7.

Zapytaj eksperta o JPK_V7

Oprogramowanie Comarch ERP gotowe na JPK V7!

Wszystkie systemy Comarch ERP oferują pełną obsługę (czyli generowanie, sprawdzenie i wysyłkę) Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz nowego JPK_V7, dzięki czemu każdy ich użytkownik w intuicyjny, prosty sposób spełni wszystkie nowe wymagania Ministerstwa Finansów.

Oferowane przez Comarch systemy ERP (Optima, XL, XT, Altum oraz Enterprise) są w pełni gotowe na to, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych z wymienionymi zmianami w przepisach.

Wybierając programy Comarch ERP masz zawsze pewność ich zgodności z najnowszymi wymogami fiskusa i ze zmianami w prawie.

tworzenei, sprawdzenia, wysyłka nowego jednolitego pliku kontrolnego JPK V7 w oprogramowaniu Comarch ERP

Oznaczanie grup towarowych

Wprowadzenie nowej struktury JPK ma być uproszczeniem dla przedsiębiorców. Jednak nowa struktura wiąże się także ze zmianami takimi jak obowiązek stosowania grup towarowych dla faktur sprzedażowych.  Choć pierwsza wysyłka nowego pliku JPK odbędzie się końcem listopada to już od 1. października wprowadzane dokumenty powinny być właściwie ocechowane aby generowane pliki JPK_V7 miały komplet danych. Wśród grup wymieniono czynności najbardziej narażone na nadużycia podatkowe.

Kody w strukturze JPK V7 dotyczące grup towarowych oznaczono symbolem GTU wraz z numerem od 1 do 13, dotyczą m.in. napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, czy oleju opałowego. Obowiązek oznaczania kodów GTU będzie dotyczył sprzedaży mającej miejsce po 30 września 2020 r.

Likwidacja VAT-ZD, zostaje VAT-UE

Zlikwidowane zostaną również załączniki do obecnych deklaracji – w szczególności VAT-ZD zawierający informację o skorzystaniu z instytucji „ulgi na złe długi”. W dalszym ciągu podatnicy będą natomiast składać do organów podatkowych informację podsumowującą VAT-UE.

Nowy JPK VAT

Nowe struktury JPK_V7 umożliwią podatnikom jednoczesne złożenie części deklaratywnej (wcześniej deklaracji VAT-7) oraz części ewidencyjnej (wcześniej JPK_VAT) w jednym pliku:

  • JPK_V7(M) będzie służyć do miesięcznej ewidencji dokumentów VAT oraz rozliczania podatku VAT za okresy miesięczne
  • JPK_V7(K) będzie służyć do również do miesięcznej ewidencji dokumentów VAT lecz w tym przypadku rozliczenie VAT odbędzie się co kwartał

Nawiązując do powyższego: w przypadku podatników rozliczających podatek VAT kwartalnie, za pierwszy i drugi miesiąc kwartału będą oni składali tylko część ewidencyjną pliku JPK_V7K, a po upływie trzeciego miesiąca - część ewidencyjną za trzeci miesiąc oraz część deklaratywną rozliczającą podatek VAT za cały kwartał.

JPK_V7 będzie zawierał zatem komplet informacji, m.in.: dotyczących transakcji VAT zakupu i sprzedaży oraz informacji na temat zobowiązania podatkowego lub kwoty do zwrotu podatku VAT.

Systemy finansowo księgowe klasy ERP zawsze zgodne z przepisami


Comarch ERP XT

Intuicyjne oprogramowanie do fakturowania i księgowania  online dla mikrofirmy i JDG.

Comarch ERP Optima

Nowoczesny i zintegrowany system ERP stworzony z myślą o małych i średnich firmach oraz biurach rachunkowych.

Comarch ERP XL

Zintegrowany system ERP dla średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych.

Comarch ERP Enterprise

Wydajna platforma procesowa dla międzynarodowego biznesu.

Comarch ERP Altum

Wielojęzyczna platforma ERP dla polskich i zagranicznych firm o rozproszonej strukturze oraz dla sieci.

Obsługa JPK_V7 w rozwiązaniach Comarch ERP

W systemach Comarch ERP w ramach jednolitych plików kontrolnych można generować takie struktury plików jak: JPK_VAT, JPK_FA, JPK_KR, JPK_MAG czy JPK_WB.

Udostępniamy również możliwość obsługi JPK_V7.

Zobacz jakie to proste:

Masz już system Comarch ERP?

Obsługa pliku JPK V7 w poszczególnym systemie: pomoc oraz instrukcje krok po kroku.

Dowiedz sę więcej

Zapytaj eksperta o dobór programu obsługującego JPK_V7 w Twojej firmie

Otrzymasz również książeczkę o najbliższych zmianach prawno - podatkowych
Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe
Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki wysyłania niezamówionych informacji handlowych i marketingu bezpośredniego pocztą elektroniczną, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Wysyłając formularz udostępniasz nam Twoje dane osobowe. Przeczytaj: Informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych przez spółki z grupy Comarch oraz o Twoich uprawnieniach. Informujemy Cię, że Comarch S.A. jest producentem systemów ERP, które sprzedawane i wdrażane są przez Autoryzowaną Sieć Partnerów Comarch. W związku z takim modelem sprzedaży może skontaktować się z Tobą zarówno przedstawiciel Comarch S.A. jak i przedstawiciel firmy Partnerskiej Comarch.