Nowy jednolity plik kontrolny JPK_V7

obowiązkowy dla każdego podatnika VAT

1 października 2020 wszystkich przedsiębiorców zaczął obowiązywać nowy Jednolity Plik Kontrolny - JPK_V7 (dawniejsza nazwa robocza to JPK_VDEK).

Systemy Comarch ERP zostały zaktualizowane, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych ze zmianami w przepisach. W momencie wejścia w życie nowej struktury deklaracje VAT-7 i VAT-7K zostały wycofane.

Comarch ma w swojej ofercie systemy ERP dla każdej firmy. Cechuje je zgodność z przepisami, w tym obsługą JPK V7.

Obsługuj JPK_V7 w swojej firmie

Oprogramowanie Comarch ERP gotowe na JPK V7!

Wszystkie systemy Comarch ERP oferują pełną obsługę (czyli generowanie, sprawdzenie i wysyłkę) Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz nowego JPK_V7, dzięki czemu każdy ich użytkownik w intuicyjny, prosty sposób spełni wszystkie nowe wymagania Ministerstwa Finansów.

Oferowane przez Comarch systemy ERP (Optima, XL, XT, Altum oraz Enterprise) są przygotowane tak, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych z wymienionymi zmianami w przepisach.

Wybierając programy Comarch ERP masz zawsze pewność ich zgodności z najnowszymi wymogami fiskusa i ze zmianami w prawie.

tworzenei, sprawdzenia, wysyłka nowego jednolitego pliku kontrolnego JPK V7 w oprogramowaniu Comarch ERP

Oznaczanie grup towarowych (GTU)

Wprowadzenie nowej struktury JPK z założenia miało być uproszczeniem dla przedsiębiorców. Jednak nowa struktura wiąże się także ze zmianami takimi jak obowiązek stosowania grup towarowych dla faktur sprzedażowych.  Już od 1. października wprowadzane dokumenty muszą być właściwie ocechowane, aby generowane pliki JPK_V7 miały komplet danych. Wśród grup wymieniono czynności najbardziej narażone na nadużycia podatkowe.

Kody w strukturze JPK V7

Nowe wymagane informacje dotyczące grup towarowych i usług oznaczono symbolem GTU wraz z numerem od 1 do 13. Obowiązek oznaczania kodów GTU dotyczy sprzedaży mającej miejsce po 30 września 2020 r. Innymi wymaganymi informacjami, które muszą się znaleźć w pliku JPK są kod kraju kontrahenta, procedura sprzedaży i zakupu oraz typ dokumentu.

Nowy JPK VAT

Nowe struktury JPK_V7 umożliwiają podatnikom jednoczesne złożenie części deklaratywnej (wcześniej deklaracji VAT-7) oraz części ewidencyjnej (wcześniej JPK_VAT) w jednym pliku:

  • JPK_V7(M) będzie służyć do miesięcznej ewidencji dokumentów VAT oraz rozliczania podatku VAT za okresy miesięczne
  • JPK_V7(K) będzie służyć do również do miesięcznej ewidencji dokumentów VAT lecz w tym przypadku rozliczenie VAT odbędzie się co kwartał

Nawiązując do powyższego: w przypadku podatników rozliczających podatek VAT kwartalnie, za pierwszy i drugi miesiąc kwartału będą składają oni tylko część ewidencyjną pliku JPK_V7K, a po upływie trzeciego miesiąca - część ewidencyjną za trzeci miesiąc oraz część deklaratywną rozliczającą podatek VAT za cały kwartał.

JPK_V7 zawiera zatem komplet informacji, m.in.: dotyczących transakcji VAT zakupu i sprzedaży oraz informacji na temat zobowiązania podatkowego lub kwoty do zwrotu podatku VAT.

Obsługuj JPK V7 w swojej firmie

Systemy finansowo księgowe klasy ERP zawsze zgodne z przepisami

Masz już system Comarch ERP?

Obsługa pliku JPK V7 w poszczególnym systemie: pomoc oraz instrukcje krok po kroku.

Dowiedz sę więcej

Pomożemy dobrać oprogramowanie obsługujące nowy JPK w Twojej firmie

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe
Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki wysyłania niezamówionych informacji handlowych i marketingu bezpośredniego pocztą elektroniczną, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Wysyłając formularz udostępniasz nam Twoje dane osobowe. Przeczytaj: Informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych przez spółki z grupy Comarch oraz o Twoich uprawnieniach. Informujemy Cię, że Comarch S.A. jest producentem systemów ERP, które sprzedawane i wdrażane są przez Autoryzowaną Sieć Partnerów Comarch. W związku z takim modelem sprzedaży może skontaktować się z Tobą zarówno przedstawiciel Comarch S.A. jak i przedstawiciel firmy Partnerskiej Comarch.