Cloud computing jest rodzajem modelu biznesowego, który dostarcza technologię IT jako usługę przez Internet. Obecnie dojrzał on już na tyle, że może uchodzić za mainstreamową usługę technologiczną.

Kontakt z chmurą mamy praktycznie każdego dnia, nie zdając sobie z tego sprawy – czy to korzystając z komunikatorów internetowych, przesyłając pliki przez Internet, czy spędzając czas na portalach społecznościowych.

Pomimo wielkiego postępu, który dokonał się w zakresie mocy obliczeniowej, infrastruktura informatyczna już dziś jest w ogromnym stopniu obciążona zadaniami obliczeniowymi, jakie jej zlecamy. Z łatwością może ona zostać przeciążona przez gwałtownie rosnącą złożoność i ilość danych generowanych przez połączone ze sobą urządzenia, przedmioty, procesy i osoby. Na szczęście rozwiązanie jest w zasięgu ręki. Jest nim nowy model zwany przetwarzaniem w chmurze, w którym nieskończone miejsce na dane jest dostępne w formie usługi, np. takiej jak iBard24 Backup Online. Dzięki temu realne staje się osiągnięcie całkiem nowego poziomu inteligencji systemowej, zwanej również zarządzaniem usługami, umożliwiającej zabezpieczanie, uwierzytelnianie, dostosowywanie wciąż rosnącej złożoności i objętości danych lub po prostu sprostanie wyzwaniom, które ten problem stawia przed nami.

Co więcej, tak samo jak chmury na niebie różnią się między sobą, również cloud computing dostarcza różnorodnych rozwiązań w zależności od zadań, za które będzie odpowiadać. Chmury będą optymalizowane dla tak różnych obciążeń, jak tworzenie oprogramowania, wirtualne stacje robocze czy nowoczesny handel detaliczny.

Niektóre chmury skutecznie usprawnią funkcjonowanie całych ekosystemów gospodarczych i społecznych. Za przykład niech posłuży iBard24 Backup Online, produkowany przez iComarch24, który dostarcza przestrzenie na dane użytkownikom indywidualnym i firmom, głównie z sektora MSP. Klienci iBard24 mogą uzyskać dostęp do nowych zasobów w ciągu kilku minut.

Jeszcze inne chmury pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności działania przedsiębiorstwa tam, gdzie ma to największe znaczenie. Po przejściu przez Polskę powodzi, chociaż ziemię zalała woda, a w wielu miejscach połamane drzewa zniszczyły linie energetyczne, firmy korzystające z usługi iBard24, dzięki kopiom zapasowym swoich danych systemowych przechowywanych w chmurze, nie odnotowały przestoju w swojej działalności.

Oszczędność energii, konsolidacja zasobów, bezpieczeństwo informacji oraz ich dostępność we właściwym miejscu i czasie. Aby spełnić tak sformułowane wymagania – oraz szereg innych – musimy wypracować bardziej inteligentne strategie dostępu do danych, ich przetwarzania i przechowywania. Oznacza to otwarcie się na świat, wyjście zza biurka, a nawet z centrum przetwarzania danych. Tylko wtedy możliwe będzie znalezienie racjonalnych strategii przetwarzania olbrzymiej masy informacji (rzędu 15 petabajtów!) generowanych każdego dnia, a także znacznie szersze niż dotąd wykorzystanie urządzeń, których używamy do pracy z tymi informacjami. A wszystko to z uwzględnieniem specjalizacji i zróżnicowania aplikacji używanych w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach publicznych.

iBard24 to profesjonalna usługa do automatycznego tworzenia kopii zapasowych danych online. Dzięki iBard24 firma może skutecznie przeprowadzić backup i archiwizację cennych plików pochodzących m.in. z systemów do zarządzania firmą, takich jak Comarch OPT!MA, a to wszystko przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa informacji – realizowanych poprzez szyfrowanie danych algorytmem danych AES 256 bit oraz szyfrowanie transmisji SLL 128 bit, w taki sam sposób, w jaki szyfrowane jest połączenie w czasie korzystania z bankowości elektronicznej. Dane klientów przetrzymywane są w bezpiecznych Comarch Data Center.

Firmy stoją dziś przed wyzwaniem zwiększenia miejsca na przechowywane dane, a co za tym idzie – przed koniecznością wdrożenia platformy zaprojektowanej z myślą o wydajnym, efektywnym przetwarzaniu danych w szerokim kontekście, dosłownie wszędzie. Pora pomyśleć o przeniesieniu zabezpieczenia danych do chmury, z wykorzystaniem iBard24 Backup Online.

Zabezpieczenie danych ma swoje przełożenie na realne korzyści finansowe – pieniądze, które już nie tak często przechodzą z rąk do rąk. Dzięki nowoczesnym technologiom bankowym radykalnie zmniejsza się liczba transakcji gotówkowych.

W istocie pieniądz w postaci materialnej to jedynie 11 proc. całkowitej podaży pieniądza w USA. Cała reszta naszych pieniędzy przepływa w formie cyfrowej: z karty do banku, a potem do sprzedawcy i dalej przez łańcuch dostaw sprzedawcy, po czym ląduje na koncie jeszcze innego przedsiębiorstwa... i pieniądze zaczynają krążyć od nowa. Pieniądze zostały przekształcone w ciąg zer i jedynek. Są niematerialne i niewidoczne. Są informacją – bazą danych naszej firmy, fakturami, dokumentami wymienianym z kontrahentami, bilingami, ale również zdjęciami z wakacji i playlistami z ulubionymi nagraniami. I utrata tych informacji jest właśnie istotą problemu, który może nas dotknąć. Warto zatem dobrze się przed tym zabezpieczyć.

Aby mądrze zarządzać pieniędzmi – danymi, musimy zacząć od bardziej inteligentnych narzędzi do zabezpieczania danych. Dzięki zastosowaniu mocy obliczeniowej do wykonywania zaawansowanych analiz, za pomocą takich rozwiązań technicznych, jak obliczenia strumieniowe (stream computing) czy wizualizacja oparta na pogłębionej analizie numerycznej (deep computing), jesteśmy dziś w stanie przekształcić ogrom danych liczbowych dotyczących kredytów i ryzyka na informacje i wnioski, które staną się realnym narzędziem w działaniach biznesowych. Ta technologia już dziś jest w praktyce stosowana w innych branżach, w których łańcuchy dostaw funkcjonują w oparciu o wbudowane czujniki. W każdym przypadku istotą ich działania jest rejestrowanie informacji będących później podstawą do podejmowania lepszych decyzji.

Mądre rozwiązania cloud computing są zatem bezsprzecznie częścią naszego życia niemal każdego dnia, czego doświadczamy czy to przez sprawdzanie najnowszych informacji o naszych znajomych na Facebooku, czy przez korzystanie z bankowości elektronicznej. Pora, aby stały się efektywnym narzędziem w naszym biznesie i przyniosły wymierne korzyści finansowe. Proponuję zacząć od wypróbowania usługi iBard24 Backup Online lub Comarch iOPT!MA24, które pozwolą zobaczyć, jak efektywnie zarządzać zasobami, aby zmaksymalizować zyski.

Autor: Łukasz Żur, Business Development Manager MSP, Comarch

Artykuł pochodzi z magazynu Nowoczesne Zarządzanie nr 1/2011.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

Przejdź do formularza