Pozycja rynkowa Comarch ERP

Comarch w raporcie IDC na temat rynku systemów ERP w Polsce

Według raportu „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2021 Vendor Shares” - przygotowanego przez firmę analityczną IDC - Comarch posiada 22,5 procent rynku i jest największym polskim dostawcą systemów ERP. Udziały pozostałych trzech firm informatycznych zmniejszyły się w porównaniu do roku 2020.

Analitycy z IDC oszacowali, że całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce w 2021 roku wynosiła 333,6 mln USD, czyli o 8,5 procent więcej niż w 2020 roku. W raporcie czytamy, że „rynek aplikacji dla przedsiębiorstw w Polsce kontynuował wzrost w 2021 r., ponieważ organizacje przyspieszyły działania w zakresie transformacji cyfrowej w odpowiedzi na zakłócenia biznesowe spowodowane pandemią COVID-19”.

Na fali cyfryzacji

Autorzy raportu „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2020 Vendor Shares” wskazują w dokumencie, że po raz pierwszy dynamika rynku systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem (EAS, Enterprise Application Suite), nie była powiązana ze wskaźnikiem PKB, który w 2020 roku skurczył się o 2,8 procent. Takie zjawisko jest wynikiem rosnącego zapotrzebowania na systemy informatyczne wśród polskich przedsiębiorstw.

Wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19 firmy znacznie chętniej decydowały się na zakup narzędzi do cyfryzacji procesów biznesowych i administracyjnych, które pozwoliłyby zapewnić ciągłość działania, w tym umożliwić pracownikom wykonywanie obowiązków w trybie pracy zdalnej. W 2020 roku widoczny był również wzrost zainteresowania usługami chmurowymi, rozwiązaniami dla branży e-commerce, systemami do analizy danych oraz oprogramowaniami do organizacji obszarów w firmie, które nie były wcześniej uznawane za kluczowe, np. zaopatrzenie, łańcuch dostaw czy zarządzanie relacjami z klientami (Customer Relationship Management, CRM).

Analitycy IDC zauważyli również, że polscy przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać zalety nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (AI) oraz robotyzacji procesów biznesowych (RPA), które pozwalają na wzrost wydajności i efektywności działalności przedsiębiorstwa oraz redukują koszty operacyjne.

- Szeroka oferta systemów Comarch ERP pozwala nam adresować prawie każdą z tych potrzeb biznesowych przedsiębiorstw. Nasze produkty są stale rozwijane i uzupełniane o technologie oraz funkcjonalności, które są istotnym wsparciem na drodze firm do cyfryzacji, a jednocześnie wprowadzają modele zarządzania pozwalające zbudować odporność biznesu na niespodziewane kryzysy mikro i makroekonomiczne. A takim wydarzeniem bez wątpienia był wybuch pandemii koronawirusa. W 2020 roku polskie firmy chętnie inwestowały w zakup systemów Comarch ERP, ponieważ te narzędzia informatyczne dawały im gwarancję ciągłości działalności oraz bezpieczeństwa dla biznesu - mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes zarządu Comarch oraz dyrektor Sektora ERP

Skuteczna strategia

Inwestycje w R&D, rozbudowa oferty usług chmurowych oraz zastosowanie technologii sztucznej inteligencji i robotyzacji w systemach ERP to kilka elementów, które autorzy raportu wskazują jako podstawy bardzo dobrej kondycji Comarch w segmencie systemów ERP. 

- Zdywersyfikowane portfolio produktów, elastyczność i skalowalność naszych systemów pozwalają na dostosowanie funkcjonalności do specyfiki niemal każdego segmentu gospodarki. Dodatkowo intuicyjność rozwiązań i łatwość w obsłudze a także coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji oraz robotyzacji w każdej kolejnej wersji oprogramowania pozwalają nam prowadzić biznes z firmami z branż m.in: produkcyjnej, usługowej czy też handlowej. Tak szeroki obszar działalności pozwala nam wzmacniać pozycję wśród dostawców systemów ERP w Polsce. Przyjęta strategia przynosi efekty i przekłada się na wyniki finansowe, jednocześnie dając stabilne podstawy do dalszego rozwoju – podsumowuje Zbigniew Rymarczyk. 

- Transformacja cyfrowa zachodzi od kilku lat i ma kluczowy wpływ na rynek systemów ERP. COVID-19 zdecydowanie przyspieszył ten proces. Pomimo okresu niepewności na początku pandemii, wiele organizacji zdecydowało się kontynuować swoje inwestycje w systemy zarządzania aby zapewnić ciągłość biznesową i umożliwić szybką adaptację do zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej małych i średnich firm potrzebowało narzędzi do pracy mobilnej w modelu chmurowym.  Wyniki biznesowe pokazują, że Comarch dobrze zdiagnozował trendy rynkowe i wpasował się idealnie w potrzeby klientów – mówi Wiktor Markiewicz, starszy analityk naukowy w IDC EMEA.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

Przejdź do formularza