Pozycja rynkowa Comarch ERP

Comarch w raporcie IDC na temat rynku systemów ERP w Polsce

Rośnie udział firmy Comarch w rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce. Według raportu „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2020 Vendor Shares”, przygotowanym przez firmę analityczną IDC, wynosi on 21,5 procent. Taki wynik daje Comarch pozycję największego polskiego dostawcy systemów ERP na krajowym rynku oraz drugie miejsce w zestawieniu producentów, uwzględniającym firmy zarówno polskie, jak i zagraniczne. Dodatkowo Comarch jest jedynym producentem z pierwszej trójki, którego udziały rynkowe wzrosły w stosunku do roku poprzedniego, przy jednoczesnych spadkach pozostałych dwóch firm.

Według danych IDC całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce wynosi 307,47 mln USD i w porównaniu z 2019 rokiem wzrosła o 2,6 procent.

Na fali cyfryzacji

Autorzy raportu „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2020 Vendor Shares” wskazują w dokumencie, że po raz pierwszy dynamika rynku systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem (EAS, Enterprise Application Suite), nie była powiązana ze wskaźnikiem PKB, który w 2020 roku skurczył się o 2,8 procent. Takie zjawisko jest wynikiem rosnącego zapotrzebowania na systemy informatyczne wśród polskich przedsiębiorstw.

Wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19 firmy znacznie chętniej decydowały się na zakup narzędzi do cyfryzacji procesów biznesowych i administracyjnych, które pozwoliłyby zapewnić ciągłość działania, w tym umożliwić pracownikom wykonywanie obowiązków w trybie pracy zdalnej. W 2020 roku widoczny był również wzrost zainteresowania usługami chmurowymi, rozwiązaniami dla branży e-commerce, systemami do analizy danych oraz oprogramowaniami do organizacji obszarów w firmie, które nie były wcześniej uznawane za kluczowe, np. zaopatrzenie, łańcuch dostaw czy zarządzanie relacjami z klientami (Customer Relationship Management, CRM).

Analitycy IDC zauważyli również, że polscy przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać zalety nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (AI) oraz robotyzacji procesów biznesowych (RPA), które pozwalają na wzrost wydajności i efektywności działalności przedsiębiorstwa oraz redukują koszty operacyjne.

- Szeroka oferta systemów Comarch ERP pozwala nam adresować prawie każdą z tych potrzeb biznesowych przedsiębiorstw. Nasze produkty są stale rozwijane i uzupełniane o technologie oraz funkcjonalności, które są istotnym wsparciem na drodze firm do cyfryzacji, a jednocześnie wprowadzają modele zarządzania pozwalające zbudować odporność biznesu na niespodziewane kryzysy mikro i makroekonomiczne. A takim wydarzeniem bez wątpienia był wybuch pandemii koronawirusa. W 2020 roku polskie firmy chętnie inwestowały w zakup systemów Comarch ERP, ponieważ te narzędzia informatyczne dawały im gwarancję ciągłości działalności oraz bezpieczeństwa dla biznesu - mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes zarządu Comarch oraz dyrektor Sektora ERP

Skuteczna strategia

Inwestycje w R&D, rozbudowa oferty usług chmurowych oraz zastosowanie technologii sztucznej inteligencji i robotyzacji w systemach ERP to kilka elementów, które autorzy raportu wskazują jako podstawy bardzo dobrej kondycji Comarch w segmencie systemów ERP. 

- Zdywersyfikowane portfolio produktów, elastyczność i skalowalność naszych systemów pozwalają na dostosowanie funkcjonalności do specyfiki niemal każdego segmentu gospodarki. Dodatkowo intuicyjność rozwiązań i łatwość w obsłudze a także coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji oraz robotyzacji w każdej kolejnej wersji oprogramowania pozwalają nam prowadzić biznes z firmami z branż m.in: produkcyjnej, usługowej czy też handlowej. Tak szeroki obszar działalności pozwala nam wzmacniać pozycję wśród dostawców systemów ERP w Polsce. Przyjęta strategia przynosi efekty i przekłada się na wyniki finansowe, jednocześnie dając stabilne podstawy do dalszego rozwoju – podsumowuje Zbigniew Rymarczyk. 

- Transformacja cyfrowa zachodzi od kilku lat i ma kluczowy wpływ na rynek systemów ERP. COVID-19 zdecydowanie przyspieszył ten proces. Pomimo okresu niepewności na początku pandemii, wiele organizacji zdecydowało się kontynuować swoje inwestycje w systemy zarządzania aby zapewnić ciągłość biznesową i umożliwić szybką adaptację do zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej małych i średnich firm potrzebowało narzędzi do pracy mobilnej w modelu chmurowym.  Wyniki biznesowe pokazują, że Comarch dobrze zdiagnozował trendy rynkowe i wpasował się idealnie w potrzeby klientów – mówi Wiktor Markiewicz, starszy analityk naukowy w IDC EMEA.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

Przejdź do formularza