„Granice, które szybko znikają”. Konferencja o AI i cyfryzacji dla największych polskich firm

— Najpierw modele AI były trenowane na danych z internetu, potem na danych dostarczanych przez ludzi. Wiele zmieniło się w ubiegłym roku, kiedy AI zaczęło uczyć się przez wzmocnienie. To znaczy, że modele potrafią „łączyć kropki”, dostrzec analogie z istniejącymi danymi i przygotować odpowiedź, rozwiązać logicznie problem, który nie był nigdzie opisany. Te granice, które wydawały się ludziom nie do przeskoczenia w kontekście rozwiązywania skomplikowanych problemów przez AI, szybko znikają – mówił podczas konferencji „ERP Made in Poland” prof. Andrzej Dragan, popularyzator nauki i autor książek. Wydarzenie zgromadziło w warszawskiej Fabryce Norblina ponad stu przedstawicieli dużych polskich firm zainteresowanych transformacją cyfrową w swoich organizacjach.
Technologia i jej wpływ na rozwój przedsiębiorstw stanowiły rdzeń dyskusji podczas konferencji organizowanej przez Comarch. Eksperci rozmawiali o trendach z dziedziny oprogramowania ERP, systemach automatyzacji, sztucznej inteligencji, oraz wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur.
To ważne tematy dla polskiego biznesu, zwłaszcza gdy spojrzy się na dane. Nie są one zbyt optymistyczne: według badania firmy PMR Market Experts i Comarch „Made in Poland” rodzime firmy nadal mają problemy z cyfryzacją – blisko 40 proc. dużych i średnich podmiotów wciąż przesyła dokumenty w formie papierowej, a prawie 60 proc. wpisuje dane produkcyjne do systemów IT ręcznie. Polskie przedsiębiorstwa nie są też gotowe na Krajowy System e-Faktur (przypomnijmy: obowiązek jego integracji wejdzie w życie w przyszłym roku): prawie połowa firm nie umie określić, jakie działania podjęła w związku z wdrożeniem KSeF. Podobnie jest z AI: przedsiębiorstwa dostrzegają w niej szansę, ale 49 proc. nie jest w stanie wskazać, gdzie inteligentne algorytmy potrafiłyby przyspieszyć ich biznes.
W tym dostawca IT z Polski jest lepszy od zagranicznego
Konferencja „ERP Made in Poland” podjęła się wyzwania analizy tych wątków. 22 maja w Fabryce Norblina pojawiło się ponad sto osób, by posłuchać o cyfryzacji i historiach sukcesu w organizacjach.
– Większość firm zdecydowanie popiera cyfrową transformację, głos aprobaty słychać we wszystkich branżach, ale szkopuł tkwi w szczegółach – mówił Paweł Olszynka, Head of Strategic Projects and Partnerships w PMR Market Expert. – Po pierwsze: firmy zachowują swoje dziedzictwo z zeszłych lat; są świadome korzyści z cyfryzacji, ale czas nie pozwala im na zatrzymanie się i dokonanie zmiany. Część z nich twierdzi, że nie ma dla nich rozwiązań odpowiednich do potrzeb. Aż prosi się, aby pojechać do tych przedsiębiorstw i przekonać się, jakie narzędzia będą dopasowane do ich specyfiki. Przy czym najważniejsze nie jest, by firmy budowały kompetencje techniczne wewnątrz firmy, istotne są znajomość procesu oraz odpowiedni wybór dostawcy oprogramowania. I tu ciekawa obserwacja: nasze badanie pokazało, że dostawca krajowy niczym nie różni się od zagranicznego, poza jednym – polski lepiej zna przepisy i często szybciej wprowadzi związane z nimi nowości do systemu IT. Wniosek? Cyfryzacja to synteza wiedzy o procesach i wyboru dostawcy – dodawał.
AI? Nie mamy innego wyjścia
Podczas konferencji uczestnicy usłyszeli m.in. o sposobach na efektywne zarządzanie informacją w firmie, digitalizacji dokumentów, aplikacjach Business Intelligence, AI w systemach ERP czy automatyzacji procesów księgowych w kontekście KSeF. Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch i dyrektor sektora Enterprise Solutions, podkreślił wagę wdrażania sztucznej inteligencji w firmie.
– Sztuczna inteligencja zyskuje dzisiaj możliwość interakcji ze światem zewnętrznym np. dzięki robotom. Dlaczego konieczne jest wdrażanie AI? Nie mamy innego wyjścia, bo rosną koszty pracy, jest nas coraz mniej ze względu na czynniki demograficzne, dlatego wzrost produktywności jest konieczny. W Comarch od lat inwestujemy w AI, a najbardziej ambitnym obecnie produktem, stale rozwijanym, jest ChatERP, inteligentny asystent, który umożliwia naturalną komunikację użytkownika z systemem ERP – powiedział wiceprezes Comarch.
Prof. Dragan: mamy rewolucję
Ze sceny wykład wygłosił również gość specjalny konferencji, prof. Andrzej Dragan, który przedstawił swój punkt widzenia na sztuczną inteligencję. Nazwał ją rewolucją, która zupełnie zmienia podejście do życia codziennego.
– Aby udawać inteligencję, trzeba być… inteligentnym. Czy z AI tak jest? Jeśli to tempo rozwoju inteligentnych algorytmów zostanie utrzymane, to ludzkość nie rozwiąże żadnego problemu, jeśli AI sobie z tym wcześniej nie poradzi. Modele potrafią skutecznie rozwiązywać trudne łamigłówki logiczne, są w stanie rozumować na abstrakcyjnym poziomie czy programować w różnych językach. Dzisiaj te modele są lepsze w rozwiązywaniu zadań matematycznych niż złoci medaliści olimpiad naukowych – mówił naukowiec.
Prof. Dragan zwrócił też uwagę na dynamiczny rozwój modeli AI oraz na to, jak wpłynie to na biznes. – Najpierw te modele były trenowane na danych z internetu, potem na danych dostarczanych przez ludzi. Wiele zmieniło się w ubiegłym roku, kiedy AI zaczęło uczyć się przez wzmocnienie. To znaczy, że modele potrafią „łączyć kropki”, dostrzec analogie z istniejącymi danymi i przygotować odpowiedź, rozwiązać logicznie problem, który nie był nigdzie opisany. Te granice, które wydawały się ludziom nie do przeskoczenia w kontekście rozwiązywania skomplikowanych problemów przez AI, szybko znikają. AI będzie rewolucjonizować wiele branż w biznesie. Sztuczna inteligencja jest stworzona do optymalizacji, do dostrzegania rzeczy, które powinny zostać usprawnione. Ludzie nie będą tracić pracy na rzecz AI, ale na rzecz ludzi, którzy używają AI – powiedział.
Centrum wszechświata w firmie
Nie zabrakło praktycznych wskazówek na temat udanej transformacji cyfrowej. Własne historie sukcesu zaprezentowali przedstawiciele firm ASAJ (branża elektrotechniczna), extraDACH (branża budowlana), Astra (branża artykułów szkolnych). Opowiedzieli oni, jak nowoczesne technologie i odpowiednio dopasowane aplikacje i systemy Comarch ERP pozwoliły im podnieść poziom organizacji i sprzedaży.
– System ERP jest dla nas centrum wszechświata w firmie, które komunikuje się z innymi aplikacjami i narzędziami w organizacji – powiedział Piotr Prokurat, dyrektor IT w ASAJ.
Konferencję zakończyła dyskusja wokół KSeF oraz automatyzacji księgowości w firmie. Paweł Krupa, Product Manager z Comarch, mówił m.in. o tym, jak spać spokojnie w dobie dynamicznych zmian w przepisach oraz jak KSeF zmienia podejście do współpracy z partnerami biznesowymi.
Patronami medialnymi konferencji byli: Business Insider Polska, ITwiz, WNP, Bezprawnik, erp-view, Magazyn IT, erp24.pl, aobiznes.pl, kaizen.info.pl, Polski Manager i wbiznesie.info.pl.