Dotacje na IT w Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Opublikowano
- 5 min czytania

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) to inicjatywa wprowadzona przez Unię Europejską, mająca na celu wsparcie regionów oraz sektorów szczególnie dotkniętych transformacją energetyczną i dekarbonizacją. Celem funduszu jest złagodzenie skutków gospodarczych i społecznych wynikających z przechodzenia na niskoemisyjne źródła energii, co jest kluczowym elementem polityki klimatycznej UE.
Wsparcie finansowe ma na celu pomoc w restrukturyzacji gospodarek tych regionów, umożliwienie rozwoju ekologicznych sektorów oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Fundusz przewiduje dofinansowanie szeregu różnorodnych działań takich jak inwestycje w infrastrukturę, wdrażanie nowych technologii, badania i rozwój, technologie cyfrowe, rewitalizację obszarów zdegenerowanych, szkolenia dla pracowników, tworzenie nowych przedsiębiorstw.
Jakie regiony w Polsce są objęte wsparciem?
FST skierowany jest przede wszystkim do regionów, gdzie przemysł oparty na węglu lub innych wysokoemisyjnych sektorach w znacznym stopniu wpływa na lokalną gospodarkę. W Polsce wyodrębniono pięć takich obszarów:
- województwo śląskie - podregiony: katowicki, bielski, tyski, rybnicki, gliwicki, bytomski i sosnowiecki,
- województwo małopolskie - podregion oświęcimski,
- województwo dolnośląskie - podregion wałbrzyski,
- województwo łódzkie -wybrane gminy z podregionów: piotrkowskiego i sieradzkiego;
- województwo wielkopolskie - podregion koniński.
Łącznie Polska może otrzymać ok. 3,85 mld EUR na zrównoważoną transformację tych obszarów.
Jakie inwestycje firm wspiera FST
Jednym z kluczowych elementów Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji są dotacje dla przedsiębiorców, które mają na celu stymulowanie innowacyjności i wdrażanie zielonych technologii. Firmy mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji w nowoczesne technologie obniżające emisje gazów cieplarnianych, modernizację procesów produkcyjnych czy wdrażanie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną. Wsparcie to nie tylko sprzyja redukcji negatywnego wpływu na środowisko, ale także zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku krajowym i międzynarodowym.
Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw produkcyjnych wpisuje się w złożenia sprawiedliwej transformacji i w każdym z pięciu polskich regionów możemy znaleźć dotacje w tym zakresie:
- Województwo dolnośląskie – działanie FEDS 09.04 Transformacja gospodarcza
- Województwo łódzkie – działanie FELD 09.01 Gospodarka w transformacji (nabór wniosków 14 maja – 30 czerwca 2025)
- Województwo małopolskie – działanie FEM 8.7 Rozwój firm wspierający sprawiedliwą transformację
- Województwo śląskie – działanie FE SL 10.03 Wsparcie MŚP na rzecz transformacji (nabór wniosków 31 marca – 26 czerwca 2025)
- Województwo wielkopolskie – działanie FEW 10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach (nabór wniosków 28 lutego – 6 czerwca 2025)
Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oferuje dofinansowanie do 85% całej inwestycji, obejmujące wdrożenie technologii cyfrowych, zakup sprzętu IT i przeszkolenie personelu. Może więc stanowić kompleksowe wsparcie w adaptacji do nowej, zrównoważonej rzeczywistości gospodarczej.
Dowiedz się więcej o aktualnych konkursach
Autor tekstu:
![]() | Magdalena Trybus Kierownik ds. finansowania Comarch ERP Od 2015 roku w firmie Comarch doradza przedsiębiorcom w obszarze finansowania inwestycji IT z dotacji unijnych oraz środków zwrotnych. Wcześniej przez wiele lat skutecznie pozyskiwała dotacje dla firm oraz prowadziła i rozliczała projekty inwestycyjne, badawczo-rozwojowe czy szkoleniowe. Absolwentka UJ i Zarządzania Projektami UE na AGH. |
Skomentuj
Brak komentarzy