Zapewnienie bezpieczeństwa danych jest podstawowym zadaniem każdego przedsiębiorstwa, ponieważ decyduje o stabilności jego działania. Aby dane były bezpieczne, należy nie tylko dbać o ograniczenie dostępu do wrażliwych i poufnych informacji, którymi dysponujemy, ale również wykonywać ich kopie zapasowe chroniące nas przed utratą informacji w przypadku awarii.

Backup danych powinien odbywać się w sposób automatyczny, według określonego harmonogramu, bez ingerencji człowieka. Musi też gwarantować zachowanie kopii zapasowej pomimo lokalnej utraty plików. Są to główne zasady prawidłowego wykonywania backupu, które jednocześnie wyróżniają iBard24 na tle najpopularniejszych zagranicznych usług do przechowywania plików w chmurze, takich jak OneDrive, Google Drive czy Dropbox.

Wzorcowy backup danych powinien być wykonywany zgodnie z zasadą „ustaw i zapomnij”. Użytkownik może w tym celu utworzyć w usłudze wiele zadań o odmiennych parametrach dla różnych plików i folderów, a system zgodnie z utworzonym harmonogramem sam wykona kopię zapasową. Jednocześnie usunięcie oryginalnych plików nie może powodować usunięcia archiwum z chmury. Założeniem prawidłowego backupu jest również wersjonowanie plików, czyli możliwości automatycznego zachowywania na serwerze wcześniejszych wersji zabezpieczanych danych.

Większość narzędzi do przechowywania danych w chmurze bazuje na dostępie do usługi przez przeglądarkę internetową i nie umożliwia automatycznego wykonywania backupu według zdefiniowanego harmonogramu. Wiele usług posiada foldery dwustronnie synchronizowane, umożliwiające automatyczną synchronizację danych pomiędzy urządzeniem użytkownika a chmurą, nie zapewnia to jednak bezpieczeństwa na takim samym poziomie jak w przypadku automatycznego backupu. Usunięcie pliku z folderu dwustronnie synchronizowanego powoduje bowiem jego usunięcie z chmury, co kłóci się z główną zasadą backupu.

 

Jacek Słowik

Business Development Manager

Comarch Cloud

Artykuł pochodzi z magazynu Nowoczesne Zarządzanie nr 2/2014.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

Przejdź do formularza