Obecne realia rynku pracy są diametralnie odmienne od tych, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze 20 czy 40 lat temu. Cechuje się on bowiem niesamowitą dynamiką zmiany sposobu i jakości pracy. Dziś, zamiast za biurkiem, coraz częściej pracujemy, będąc w podroży. W Europie obserwujemy tendencję do coraz częstszego wykorzystywania urządzeń bezprzewodowych oraz większej mobilności zarówno w pracy, jak i poza nią.

Uczestnicy sondażu przeprowadzonego przez firmę Ipsos w Polsce uważają, że Internet był najważniejszym czynnikiem zwiększającym wydajność pracy w ciągu ostatnich 50 lat, natomiast w bliskiej przyszłości dominować będą nowinki technologiczne zwiększające wygodę i elastyczność korzystania z niego – a w szczególności sieci bezprzewodowe i szerokopasmowe oraz urządzenia przenośne.

Jak wynika z powyższych badań, konsumenci będą wydawać więcej na urządzenia bezprzewodowe. W związku z opisanymi wyżej tendencjami sprzedaż sprzętu bezprzewodowego w Polsce będzie rosnąć, co umożliwi zwiększenie wydajności pracy z jego użyciem.

W poprzednim, 2010 roku, smartfony oraz tablety całkowicie zdominowały rynek urządzeń mobilnych. Obecnie stają się one podstawowym narzędziem komunikacji używanym w nowoczesnych firmach, niejednokrotnie ważniejszym od stacjonarnego telefonu czy komputera. W sytuacji, gdy telefon komórkowy, a raczej terminal mobilny, staje się narzędziem, z którym przedsiębiorcy się niemal nie rozstają, oczekują oni od niego dostępu do tych samych aplikacji, których używają na laptopie czy komputerze osobistym. Dodatkowo powinny być one jeszcze zintegrowane z systemem do zarządzania przedsiębiorstwem klasy ERP.

Czym jest oprogramowanie dedykowane na urządzenia mobilne?

Podstawowym atutem urządzeń mobilnych jest to, że można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Dzięki niewielkim rozmiarom możemy cieszyć się funkcjonalnościami oprogramowania w dowolnym miejscu, w jakim się znajdujemy, o każdej porze dnia i nocy. Będąc w delegacji poza firmą, możemy przesłać do biura informacje (np. raport ze spotkania) lub też pobrać dane z firmowej bazy. Wpływa to znacząco na poprawę szybkości przepływu informacji w obrębie danej organizacji. A nie od dziś wiadomo, że informacja to pieniądz.

Sektor MSP coraz częściej sięga po biznesowe usługi świadczone przez Internet. Dzięki nim można zmniejszyć wydatki na oprogramowanie i telekomunikację, a jednocześnie zyskać narzędzia do sprawniejszego zarządzania operacyjnego firmą. Tryb internetowego udostępniania specjalistycznych usług IT określa się mianem cloud computingu, w którym klienci wynajmują system IT hostowany przez dostawcę. Model ten polega na korzystaniu przez firmę z programu do zarządzania przedsiębiorstwem np. przez przeglądarkę internetową, przy opłaceniu jedynie abonamentu miesięcznego, bez potrzeby jego zakupu na własność. Cloud computing to również brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem sprzętu czy też zatrudnieniem dodatkowych specjalistów IT.

Zjawisko rosnącej popularności biznesowych usług internetowych widoczne jest już od kilku lat. Nasiliło się ono na początku kryzysu, kiedy firmy bardziej gorliwie poszukiwały możliwości cięcia kosztów. Powszechniejszy i tańszy dostęp do Internetu oraz rozwój technologii także sprzyja powstawaniu nowych e-usług i systemów IT, które mogą usprawnić działalność organizacyjną i przynieść przedsiębiorstwom oszczędności. Kluczowym zagadnieniem w modelu SaaS jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa informacji, a także niezawodność dostępu do usług.

Technologie mobilne znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się informacja i czas jej przekazania. Proste przesłanie raportu przez przedstawiciela handlowego, wyposażonego tylko w telefon komórkowy, dostęp do informacji o aktualnych rabatach, promocjach, ofertach, możliwość sprawdzenia ilości towaru na półce w danym sklepie pozwala kadrze zarządzającej na szybką analizę zbywalności danego produktu i ewentualnego zapotrzebowania na produkcję kolejnych partii. W przypadku dóbr szybko zbywalnych informacja ta może być kluczowa dla poprawienia całego cyklu sprzedaży, od produkcji po zakup przez klienta.

Rynek urządzeń mobilnych będzie w dalszym ciągu wykazywał dwucyfrowy wzrost w latach 2011 i 2012, dlatego że odchodzące w przeszłość PC są zastępowane na całym świecie wygodnymi, niedużymi przenośnymi urządzeniami. Nawet na profesjonalnym rynku biznesowym tablety są traktowane jako substytuty tradycyjnych komputerów PC – mówi Raphael Vasquez, Senior Research Analyst w Gartner, Inc. Gwałtowny wzrost popularności alternatywnych urządzeń i ograniczenia związane z korzystaniem z PC są tymi czynnikami, które odegrały znaczącą rolę w prognozie Gartnera dla przemysłu PC. Potencjał rynku rozwiązań mobilnych na świecie jest ogromny. Prognozy Gartnera potwierdzają tylko fakt, że prześcignięcie w najbliższej przyszłości komputerów PC przez urządzenia takie, jak smartfony i tablety, jest możliwe.

Niemal co drugi Polak korzystający z telefonu komórkowego będzie za cztery lata używał smartfona. Urządzenia mobilne wraz z odpowiednim oprogramowaniem zintegrowanym z systemem ERP i zaawansowanymi rozwiązaniami biznesowymi dają możliwość swobodnej pracy niezależnie od miejsca, w jakim się znajdujemy.

Autor: Barbara Skrzypek, Business Development Manager ERP, Comarch SA

Artykuł pochodzi z magazynu Nowoczesne Zarządzanie nr 1/2011.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

Przejdź do formularza