Comarch Asset Tracking

Cyfryzacja przepływu zasobów w procesie produkcji

Comarch Asset Tracking

Asset Tracking na produkcji i w magazynie

Comarch Asset Tracking to system klasy RTLS (Real-Time Location System) bazujący na innowacyjnej technologii Ultra-Wideband. Precyzyjna lokalizacja (do 0,5 m) półproduktów, wózków widłowych i narzędzi wesprze pracowników w ich zadaniach, a Tobie pomoże na bieżąco monitorować procesy i reagować na zaistniałe problemy.

Dzięki narzędziom analitycznym i raportom zoptymalizujesz wykorzystanie zasobów oraz zidentyfikujesz wąskie gardła kluczowych procesów w duchu lean manufacturing oraz continuous improvement, co bezpośrednio wpłynie na zwiększenie konkurencyjności Twojej firmy.

Asset Tracking na produkcji i w magazynie

Zarezerwuj bezpłatną prezentację systemu

Najważniejsze funkcje systemu Asset Tracking

Lokalizacja zasobów

Zaawansowane technologicznie urządzenia IoT wraz z aplikacją przeglądarkową i mobilną zapewniają pełną widoczność położenia materiałów, narzędzi lub pojazdów na produkcji i w magazynie przyprodukcyjnym.

Dzięki precyzyjnej lokalizacji, działającej niczym GPS wewnątrz budynków, możliwy jest odczyt pozycji na mapie z dokładnością nawet do 0,5 metra, a co z tym idzie - natychmiastowe odnajdywanie zasobów.

Comarch Asset Tracking - Lokalizacja zasobów

Monitoring procesów

Definiowanie cyfrowych stref pozwala wykrywać w nich śledzone elementy, dzięki czemu nadzorca w każdym momencie wie na jakim stanowisku znajduje się aktualnie produkowany przedmiot.

Możliwa jest także analiza czasu pobytu produktu na poszczególnych stanowiskach. Zapisane dane mogą być wykorzystane do odtworzenia przebiegu produkcji konkretnego elementu – tzw. traceability (na potrzeby zarządzania jakością oraz audytów).

Comarch Asset Tracking - Monitoring procesów

Optymalizacja przepływu materiałów

Za pomocą narzędzi analitycznych (tj. cyfrowe diagramy spaghetti i raporty) dokonać można szczegółowej analizy ścieżek i czasu przepływu materiałów między kolejnymi etapami produkcji, co pozwala na ich optymalizację i zwiększenie wydajności procesu.

Ponadto, zdefiniowane alerty (np. nieodpowiednia liczba sztuk lub zbyt długi pobyt w strefie) pomagają szybko reagować na tworzące się wąskie gardła i przestoje.

Comarch Asset Tracking - Optymalizacja przepływu materiałów

Monitoring buforów

Poprzez automatyczne zliczanie zasobów danego rodzaju w buforach materiałowych (tj. supermarket czy regał Kanban) możemy na bieżąco monitorować ich zapełnienie oraz automatycznie powiadamiać pracowników o potrzebie dostarczenia kolejnych sztuk lub czasowego wstrzymania produkcji. Eliminuje to potrzebę ciągłego nadzoru buforów przez pracowników czy obiegu kart kanbanowych.

Comarch Asset Tracking - Monitoring buforów

Kompletacja komponentów 

Za pomocą systemu Asset Tracking weryfikujemy czy odpowiednie komponenty znalazły się w należytym pojemniku lub na przeznaczonym stanowisku produkcyjnym przed rozpoczęciem zadania, pozwalając na przyspieszenie prac, zapobieganie wadom produkcyjnym i przestojom.

Comarch Asset Tracking - Kompletacja komponentów 

Jak działa UWB?

Ultra Wideband jest technologią komunikacji radiowej, bazującą na częstym wysyłaniu krótkotrwałych impulsów w szerokim zakresie częstotliwości (rzędu kilku GHz). W celu lokalizacji obliczana jest odległość między nadajnikiem a odbiornikiem, dzięki metodzie time of flight – pomiaru czasu przesłania sygnału.
 
Sygnały docierające z kilku urządzeń Comarch UWB Node (stacjonarnych satelit) są przetwarzane na znacznikach Comarch UWB Tag. Tam przy pomocy odpowiedniego algorytmu określane jest ich położenie w przestrzeni.
 
Dane lokalizacyjne z setek urządzeń mobilnych UWB Tag przekazywane są do Internetu, aby w czasie rzeczywistym mogły być interpretowane przez aplikację chmurową Comarch Asset Tracking.

Jak działa UWB?

Urządzenia Comarch UWB

Comarch UWB Tag

Niewielkie urządzenie bateryjne będące mobilnym znacznikiem, dzięki któremu określane jest położenie zasobu w przestrzeni.

  • funkcja oszczędzania energii, dzięki wbudowanemu akcelerometrowi
  • uniwersalne mocowanie przy użyciu wkrętów, opaski lub kleju
  • częstotliwość wysyłania pozycji taga: od 200 ms
  • obudowa IP68, odporna na czynniki środowiskowe oraz upadek
  • wymienialna bateria CR123

Comarch UWB Tag

Comarch UWB Node

Stacjonarne urządzenie sieciowe, wyznaczające granice śledzonej strefy w systemie UWB, które komunikują się ze znacznikami w celu ustalenia ich pozycji.

  • łączność Ethernet oraz WiFi
  • funkcja zdalnej konfiguracji
  • obudowa IP68, odporna na czynniki środowiskowe
  • zasilanie PoE (Power over Ethernet)
  • dedykowany uchwyt montażowy

Comarch UWB Node

Aplikacja Comarch Asset Tracking

Aplikacja Comarch Asset Tracking

Aplikacja Comarch Asset Tracking, w wersji przeglądarkowej i mobilnej, umożliwia: lokalizację zasobów na mapie obiektu, konfigurację wirtualnych stref, ustawianie reguł i powiadomień o zdarzeniach.

Ponadto, ułatwia analizę historycznych danych o lokalizacji przy pomocy narzędzi analitycznych (diagram spaghetti, heatmapy) oraz raportów. Dzięki niej sprawnie skonfigurujesz także mapy budynków i Twoje urządzenia Comarch.

Korzyści z wdrożenia systemu Asset Tracking

Redukcja kosztów pracy, dzięki sprawnej kompletacji materiałów

Zwiększenie wydajności procesów poprzez zdalne monitorowanie buforów

Optymalizacja intralogistyki, dzięki wykrywaniu wąskich gardeł i przestojów

Eliminacja błędów ludzkich poprzez automatyzację lokalizacji zasobów

Pobierz White Paper

Nowoczesna Intralogistyka Zakładowa 

Pobierz darmowy White Paper wyjaśniający funkcjonalności rozwiązania Comarch Asset Tracking. Z materiału dowiesz się, czym jest intralogistyka oraz jak jej cyfryzacja zwiększa wydajność produkcji. Poznasz przykłady praktycznych zastosowań i usprawnień w funkcjonowaniu przestrzeni przemysłowych.

Pobierz

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

Przejdź do formularza