Jak wdrożyć JPK_CIT w firmie?
- Opublikowano
- 5 min czytania
JPK_CIT – nowe zasady cyfryzacji
JPK_CIT, czyli nowy obowiązek przesyłania danych z ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej bezpośrednio do organów podatkowych wchodzi w życie już 1 stycznia 2025 r.
Oznacza to, że dotychczasowa struktura na żądanie, obejmująca zapisy z ksiąg rachunkowych w postaci JPK_KR, stanie się obowiązkowa i zostanie rozszerzona o dodatkowe informacje, przyjmując nową nazwę JPK_KR_PD. Dodatkowo pojawi się zupełnie nowa struktura JPK_ST_KR, w której będą wykazywane szczegółowe zapisy z ksiąg rachunkowych, dotyczące środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych.
Początkowo przepisy zakładały wymóg raportowania zarówno ewidencji księgowej (JPK_KR_PD), jak i danych dotyczących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (JPK_ST_KR) od samego początku obowiązywania regulacji, jednakże nowelizacja przepisów sprzed kilku dni, dała podatnikom nieco więcej czasu na dostosowanie się do nadchodzących zmian.
15 listopada na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia, który zakłada czasowe zwolnienie z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w pierwszym roku obowiązywania JPK_CIT. Celem zmian jest zarówno odciążenie podatników jak i też wydłużenie czasu na dostosowanie systemów finansowo-księgowych do nowych regulacji JPK w podatku CIT.
Zgodnie z projektem, podatnicy CIT, spółki tworzące podatkowe grupy kapitałowe oraz spółki niebędące osobami prawnymi będą zwolnieni z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających przekazaniu na podstawie ustawy o CIT, w pierwszym roku obowiązywania regulacji (JPK_CIT).
Powyższe zwolnienie będzie miało zastosowanie w odniesieniu do danych podlegających przekazaniu za rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r., a w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r.
W jaki sposób sprawnie wdrożyć JPK_CIT w firmie?
1. Analiza wymagań i przygotowanie systemu
Nadchodzące zmiany JPK_CIT stanowią duże wyzwanie merytoryczne dla księgowych. Sprawdź, jakie dane powinny znaleźć się w JPK_CIT. W ramach raportowania podatnicy będą musieli przekazywać m.in.:
- dane identyfikacyjne kontrahentów podatnika wraz z nr NIP, jeśli posiada.
- numer faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) – jeśli został nadany.
- znaczniki identyfikujące konta rachunkowe, zgodnie ze specyfikacją zawartą w rozporządzeniu.
- dane dotyczące środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w tym informacje o nabyciu, wytworzeniu lub wykreśleniu z ewidencji.
- dane dotyczące różnic między wynikiem bilansowym a podatkowym.
2. Aktualizacja systemów informatycznych
Upewnij się, że w Twoim systemie wprowadzono zmiany, które pozwolą na wygenerowanie plików JPK_KR_PD. Jeśli używasz systemów od sprawdzonych dostawców, gwarantujących zgodność z przepisami takich jak Comarch, możesz korzystać z wbudowanych funkcji do generowania i przesyłania JPK_CIT, co znacząco ułatwi i przyspieszy cały proces obsługi nowych obowiązków.
3. Szkolenie pracowników
Upewnij się, że pracownicy odpowiedzialni za przygotowanie raportów znają wymagania związane z JPK_CIT i potrafią przygotować oraz wysłać plik. W razie potrzeby warto zorganizować dedykowane szkolenia.
4. Przygotowanie danych
Zadbaj o to, aby wszystkie dane były kompletne i poprawne – JPK_CIT musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące przychodów, kosztów i innych pozycji, które mają wpływ na wysokość CIT. Przed wygenerowaniem pliku sprawdź zgodność danych z przepisami oraz wymaganiami technicznymi Ministerstwa Finansów.
5. Generowanie i przesyłanie pliku JPK_CIT
Wygeneruj plik JPK_CIT oraz przeprowadź jego walidację w systemie Comarch ERP, a następnie dokonaj wysyłki.
6. Monitorowanie i poprawki
Po przesłaniu pliku monitoruj status przesyłki. W razie błędów lub odrzuconego pliku należy dokonać korekty i ponownie przesłać dokument.
Systemy Comarch ERP gotowe na nowe przepisy
Comarch jako czołowy dostawca systemów ERP w Polsce, już teraz pracuje nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi zmian w JPK_CIT i na bieżąco śledzi wszelkie zmiany, dzięki czemu Użytkownicy mogą być pewni, że otrzymają kompleksowe rozwiązania do raportowania nadchodzących zmian w CIT na czas.
Niezależnie od tego, czy działalność danej firmy koncentruje się w granicach Polski, czy je przekracza, czy struktura jest prosta, czy składa się z wielu spółek bądź oddziałów - Comarch ERP sprawdzi się doskonale w każdym z tych przypadków. Systemy Comarch ERP są projektowane z myślą o samodzielnej obsłudze przez użytkowników. Dzięki temu procesy aktualizacji systemu są proste, a koszty dużo niższe, w porównaniu do zagranicznych dostawców. Wprowadzenie JPK_CIT to istotna zmiana w polskim systemie podatkowym, warto więc już teraz rozpocząć przygotowania na nadchodzące wymagania, aby zapewnić zgodność z nowymi przepisami i uniknąć problemów związanych z wdrożeniem.
Co powinieneś wiedzieć o nowych obowiązkach w zakresie raportowania?
Skomentuj
Brak komentarzy