Analiza płynności finansowej

Poznaj narzędzia do analizy cash flow przedsiębiorstwa

Controlling przepływów pieniężnych

Według badań rynkowych blisko co piąta firma w Polsce obawia się utraty zdolności do pokrywania bieżących zobowiązań, a jako główne przyczyny problemów przedsiębiorcy wskazują zmiany w przepisach prawno-podatkowych, wysoką inflację oraz spadek popytu.

Zapewnienie płynności finansowej jest jedną z najistotniejszych kwestii zarządzania przedsiębiorstwem, gdyż to od niej zasadniczo zależy dobra sytuacja finansowa i sukces każdej firmy. Warunkiem koniecznym do tego, aby przedsiębiorstwo mogło skutecznie działać na konkurencyjnym rynku jest utrzymanie finansowej płynności na odpowiednio wysokim poziomie. Jak tego dokonać oraz jakie narzędzia do analizy danych finansowych wykorzystać? 

Pobierz ebook

Pobierz nasz e-book o analizie płynności finansowej i dowiedz się:

 • Jakie możliwości dają narzędzia do zarządzania płynnością finansową takie jak faktoring oraz cash pooling?
 • Do czego służy oraz jakich kluczowych informacji na temat sytuacji finansowej przedsiębiorstwa dostarcza analiza wstępna rachunku przepływów pieniężnych?
 • Jakie są najczęściej wykorzystywane KPI w analizie płynności finansowej? Jak umiejętnie je interpretować, aby usprawnić kondycję finansową przedsiębiorstwa?
 • Jaką rolę w zarządzaniu finansami firmy pełni tzw. narzędzie do analizy cash flow oraz jakie obszary działalności obejmuje?
 • Czym jest wskaźnik KON i co mówi o stanie finansowym przedsiębiorstwa?
 • Jak ważną rolę w kontekście zapewnienia stabilności funkcjonowania firmy oraz przewidywania potencjalnych wariantów utraty bieżącej płynności finansowej ma umiejętne zarządzanie ryzykiem poprzez monitorowanie i kontrolę bieżącej sytuacji finansowej firmy?
 • W jaki sposób zarządzanie należnościami i zapasami wpływa na płynność finansową przedsiębiorstwa?
 • W jaki sposób analiza wskaźnikowa płynności finansowej przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych takich jak systemy klasy Business Intelligence pozwala na skuteczniejsze zarządzanie firmą?

Systemy Business Intelligence w analizie płynności finansowej firmy

Narzędzia BI dla finansów

Analityczne systemy klasy Business Intelligence (BI) są wśród obecnych przedsiębiorców coraz bardziej poszukiwane narzędzia controllingu finansowego, umożliwiające raportowanie przepływów pieniężnych, skuteczniejsze zarządzanie danymi oraz właściwą ich interpretację, przekształcając dane pochodzące z różnych źródeł w informację zarządczą na podstawie, której osoby kierownicze w przedsiębiorstwach mogą podejmować bardziej trafne decyzje. 

Aby analizy były przydatne dla menedżerów i zarządu firmy, muszą spełniać dwa podstawowe kryteria:

 • jakość i rzetelność danych użytych do ich przygotowania nie mogą budzić najmniejszych wątpliwości,
 • być wizualnie atrakcyjne i jednoznaczne, aby odbiorca przygotowanej analizy mógł w jak najkrótszym czasie na jej podstawie podjąć decyzję zarządczą.

Wizualizacja danych finansowych

Wizualizacja danych biznesowych z wykorzystaniem przejrzystych wykresów, tabel, wskaźników, map, czy własnych schematów to główna cecha aplikacji Comarch BI Point.

Ponadto szybki dostęp do raportów i analiz za pomocą dowolnego urządzenia wyposażonego w nowoczesną przeglądarkę internetową, responsywny i wielojęzyczny interfejs aplikacji oraz jej intuicyjność to powody, dzięki którym klienci tak chętnie wybierają rozwiązanie Comarch BI Point dające konkretną, przekrojową wiedzę o każdym obszarze działalności firmy. 

System do raportowania finansowego - przykładowe korzyści:

 • zwiększenie świadomości o bieżącej kondycji finansowej firmy,
 • dostęp do szczegółowej wiedzy o aktualnym stanie należności i zobowiązań,
 • możliwość prognozy przepływów płatności w przedsiębiorstwie,
 • podejmowanie decyzji w oparciu o wiarygodne informacje,
 • automatyzacja procesu raportowego,
 • możliwość błyskawicznego podjęcia działań korygujących zdarzenia niepożądane w firmie,
 • bieżącą kontrolę stopnia realizacji celów firmy

Zespół specjalistów Comarch, bazując na doświadczeniu zgromadzonym podczas realizacji wielu analitycznych projektów, zarówno krajowych i zagranicznych zapewnia kompleksowe wdrożenie rozwiązania Business Intelligence, obejmujące budowanie obszarów analitycznych oraz raportów dedykowanym działom finansowym.

Chcesz usprawnić płynność finansową Twojej firmy?
Potrzebujesz oprogramowania do analizy danych finansowych?


Pobierz ebook i zapoznaj się z rozwiązaniami Business Intelligence dedykowanymi controllingowi przepływów pieniężnych.

Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki wysyłania niezamówionych informacji handlowych i marketingu bezpośredniego pocztą elektroniczną, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki marketingu bezpośredniego na telefon, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą telefonicznie. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Skontaktuj się z ekspertem Comarch

Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

Przejdź do formularza