Dlaczego warto wybrać Comarch ERP Optima?

Dla mikro i małych firm działających w różnych branżach polecamy program Comarch ERP Optima, który jest najczęściej wybierany przez Klientów migrujących z Comarch ERP Klasyka. Zaletą Comarch ERP Optima jest prostota obsługi oraz nowy interfejs, dzięki któremu użytkownik wykona wszystkie czynności równie szybko i bezproblemowo, jak w programie Comarch ERP Klasyka, nawet bez użycia myszki! Ponadto w Comarch ERP Optima:

Dowiedz się więcej o Comarch ERP Optima

Informujemy, iż z dniem 31 grudnia 2019 roku nastąpi całkowite zakończenie wsparcia oprogramowania Comarch ERP Klasyka. Po tej dacie nie będzie można już dokonać zakupu tego produktu czy usługi, ani też korzystać ze wsparcia konsultantów Comarch Asysta w zakresie pracy na tym systemie.

W 2019 roku nie będziemy już udostępniać upgrade’ów systemu Comarch ERP Klasyka.

 

Oprogramowanie w chmurze

Firmy coraz częściej wybierają oprogramowanie w chmurze zamiast standardowego „pudełka”, w którym kupuje się licencję z późniejszą aktualizacją i instaluje ją na własnym sprzęcie komputerowym. Rozwiązanie w chmurze, czyli w formie usługi internetowej, jest optymalne zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które nie mają środków do zainwestowania w infrastrukturę informatyczną. Według badań aż 2/3 polskich firm widzi potencjał w prowadzeniu własnego biznesu przy pomocy chmury obliczeniowej.

Rozpoczęcie pracy w chmurze jest bardzo proste, gdyż użytkownik otrzymuje wstępnie skonfigurowany system. Dodatkowo nie występuje tutaj potrzeba wykonywania manualnej aktualizacji systemu i kopii bezpieczeństwa. Działając w ten sposób, firmy mogą koncentrować się na swojej działalności, a sprawy informatyczne przestają być codziennym problemem. 

Wybierając Comarch ERP Optima w wersji w chmurze, będziesz miał możliwość korzystania z systemu i dostępu do danych firmy z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu bez ponoszenia dodatkowych kosztów infrastruktury informatycznej.

 

 

 

Analityka

Jednym z kluczowych czynników przy podejmowaniu ważnych decyzji w firmie jest dostęp do informacji i danych na temat kondycji przedsiębiorstwa. Efektywna analityka nie może być ograniczona jedynie do standardowych tabel i wykresów – powstaje coraz większy popyt na zaawansowane analitycznie oprogramowanie typu Business Intelligence. Dzięki informacjom pochodzącym z analiz firmy są w stanie szybciej i efektywniej reagować na zmiany, wychwycić słabe punkty w przedsiębiorstwie.

Przechodząc na Comarch ERP Optima, będziesz mieć możliwość korzystania z rozwiązania BI – intuicyjnego narzędzia służącego do budowania raportów i analiz na bazie informacji wprowadzonych do programu Comarch ERP Optima.

 

 

 

Rozwiązania mobilne

Ponad 40% Polaków posiada urządzenie typu smartfon (http://www.tnsglobal.pl/coslychac/2014/02/04/mamy-coraz-wiecej-smartfonow-i-jestesmy-tego-coraz-bardziej-swiadomi/), służy on nie tylko do rozrywki, ale również do pracy. Firmy coraz odważniej sięgają po rozwiązania na urządzenia mobilne – pracownicy w terenie mają dostęp do najświeższych danych, na bieżąco monitorują korespondencję i synchronizują swoje działania z systemem do zarządzania w firmie. Stają się bardziej efektywni, gdyż nie muszą pojawiać się w centrali firmy, aby dostarczyć zamówienia, faktury i inne. Z kolei właściciele firm w każdej chwili mogą kontrolować stan swojego przedsiębiorstwa.

 

Przechodząc na Comarch ERP Optima, będziesz mieć możliwość korzystania z aplikacji Mobilny Sprzedawca – intuicyjnego narzędzia ułatwiającego wykonywanie zadań służbowych w terenie.

 

 

 

Bezpieczeństwo danych

Dokumenty firmowe i bazy danych są nieustannie narażone na utratę, zniszczenie lub kradzież, dlatego firmy poszukują rozwiązań technologicznych zapewniających bezpieczeństwo danych. Aktualnym trendem jest wykonywanie kopii bezpieczeństwa w chmurze, czyli na wirtualnym dysku. Koniec z potrzebą archiwizacji danych na fizycznych nośnikach. Czas na pełną automatyzację!

Przechodząc na Comarch ERP Optima, będziesz mieć możliwość korzystania z iBard24 – narzędzia do tworzenia i bezpiecznego przechowywania Twoich dokumentów i baz danych.

 

 

 

E-commerce

Sprzedaż w Internecie rośnie w Polsce bardzo dynamicznie. W 2014 roku aż 46% internautów zadeklarowało robienie zakupów w sieci. Warto wykorzystać ten kanał! Na rynku dostępne są liczne narzędzia e-commerce, które e-sprzedaż czynią szybką i bezproblemową. Platformy sklepowe współpracują z systemami magazynowymi i analitycznymi; pozwalają np. wygenerować dokumenty sprzedaży czy listy przewozowe.

Przechodząc na Comarch ERP Optima, będziesz miał możliwość korzystania ze sklepu internetowego Comarch ERP e-Sklep. Dodatkowo otrzymasz darmowy dostęp do galerii handlowej Wszystko.pl.

 • Wiele faktur finalnych do faktury zaliczkowej
 • Operacje seryjne – możliwość wykonywania operacji seryjnych na liście cennikowej i kontrahentów
 • Współpraca z modułem CRM – wykorzystanie dodatkowych mechanizmów wspomagających zarządzanie relacjami z klientami (skrzynka pocztowa, faktury cykliczne, procesy windykacyjne)
 • Możliwość wprowadzania Faktur Zakupowych
 • Możliwość wystawiania korekty zbiorczej dokumentującej udzielenie rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw w danym okresie;
 • Możliwość wystawienia korekty danych
 • Prowadzenie wielu magazynów w jednej bazie
 • Dostępność systemu do windykacji należności (możliwość weryfikacji wiarygodności kontrahentów). Współpraca z KRD BIG SA
 • Wielowalutowość 
 • Sendit - możliwość tworzenia Zleceń nadania przesyłki bezpośrednio w programie
 • Wykorzystanie form graficznych (np. możliwość dodawania zdjęć towarów itp.)
 • Możliwość współpracy z aplikacją dla przedstawicieli handlowych Comarch ERP Mobilna Sprzedaż
 • Wybór metody rozliczania magazynu FIFO, LIFO, AVCO
 • Prowadzenie obrotu towarami w oparciu o konkretne partie zróżnicowane pod względem opisujących je cech 
 • Wersja modelu usługowego Comarch ERP Optima – ASP
 • Personalizacja programu dla użytkowników
 • Możliwość modyfikowania wydruków
 • Możliwość wykonania kopii bezpieczeństwa na iBard24;
 • Możliwość pracy na systemach 64-bitowych;
 • Możliwość tworzenia zaawansowanych filtrów;
 • Personalizacja okna głównego, aktywnego, (w tym zmiana wielkości czcionki);
 • Modułowa budowa programu ; system „otwarty” dla programistów, możliwość tworzenia rozwiązań dodatkowych;
 • Sprzedaż internetowa (e-Sklep, wszystko.pl)

Poniżej przedstawiamy najczęstsze obawy związane z migracją systemową z Klasyki na Optimę oraz garść faktów, które odpowiadają na te obawy.

 

 

 Program Klasyka jest szybszy i bardziej ergonomiczny w porównaniu do Comarch ERP Optima

 

 

 

W przypadku wystawienia pojedynczego dokumentu w programie czas ten jest rzeczywiście krótszy w Comarch ERP Klasyka. Natomiast zliczając wszystkie czynności związane z prowadzeniem firmy, np. w obrębie tygodnia, Comarch ERP Optima zdecydowanie pozwala na oszczędność czasu.

 

COMARCH ERP OPTIMA to:

• rozwinięty mechanizm wykonywania operacji seryjnych;

• import danych słownikowych, tj.: przenoszenie danych między firmami;

• bezpośrednia wymiana danych z bankiem, urzędem, klientem.

 

 

 

Wymagania sprzętowe w Klasyce nie są tak wygórowane jak w Comarch ERP Optima

 

 

 

Program Comarch ERP Optima w modelu usługowym ma minimalistyczne wymagania – jedynie dostępu do Internetu. To z kolei oznacza, że można mieć dostęp do programu z każdego miejsca na świecie.

 

Pamiętaj!

Firmy pracujące na Comarch ERP Klasyka nie mają możliwości wymiany sprzętu na nowszy, gdyż system działa tylko na starszych – 32-bitowych maszynach. Dodatkowo Klasyka nie będzie już działać na serwerach, gdyż nie ma już 32-bitowych, serwerowych wersji systemu Windows.

 

 

Koszt kupna i utrzymania Klasyki jest mniejszy od kosztu Comarch ERP Optima

 

 

 Comarch ERP Optima jest programem znacznie bardziej rozbudowanym funkcjonalnie niż produkt Klasyka, ułatwiającym codzienną pracę firmy. Te większe możliwości przekładają się na oszczędność czasu oraz redukcję dodatkowych opłat, które firma musi ponieść z tytułu braku możliwości wykonania konkretnej czynności bezpośrednio z programu. Z Comarch ERP Optima redukujesz m.in.: koszty backupów, przesyłek Pocztą Polską, koszty tworzenia własnych wydruków.

 

Pamiętaj!

Comarch ERP Optima jest dostępny w wersji abonamentowej, co nie wymusza inwestycji w infrastrukturę sprzętową.

 

 

Klasyka jest wygodniejsza w obsłudze – praca na klawiaturze bez konieczności pracy myszką

 

 

 

Program Comarch ERP Optima można obsługiwać z powodzeniem za pomocą klawiatury. Istnieje lista skrótów klawiaturowych, które umożliwiają poruszanie się po systemie bez konieczności używania myszki.

 

 

 

Brak możliwości migracji w środku roku obrachunkowego

 

 

 

 

Przejście na Comarch ERP Optima jest możliwe również w środku roku obrachunkowego bez strat w dokumentach i danych firmowych. Dodatkowo proces migracji w trakcie rokuwspierany jest przez dedykowane mechanizmy np. Comarch ERP Optima Migrator, które zapewniają bezpieczeństwo i kompletność przenoszonych danych.

 

 

 

Migracja z Klasyki na Optimę jest skomplikowana

 

 

 Firma Comarch posiada rozbudowaną sieć Autoryzowanych Partnerów, którzy zajmują się przeprowadzeniem migracji danych z Klasyki do programu Comarch ERP Optima. Są to osoby, które znają produkt zarówno pod względem merytorycznym jak i informatyczno-technicznym. Do procesu migracji przygotowane są odpowiednie aplikacje, które wspierają proces przenoszenia danych między produktami firmy Comarch, tj. Comarch ERP Optima Migrator. Dodatkowo bezpośrednio w programie Comarch ERP Optima znajduje się opcja migracji danych, która jest jasna i czytelna dla początkującego użytkownika oprogramowania.

 

Materiały edukacyjne:

• bezpośrednio w programie Comarch ERP Optima na zakładce Pomoc;

• na dedykowanych Stronach dla Klientów;

• podręczniki, biuletyny, ćwiczenia, filmy instruktażowe, FAQ;

• kanał szkoleń zarówno tych stacjonarnych, które odbywają się na terenie całej Polski i prowadzone są przez trenerów z firmy Comarch, jak i szkoleń elektronicznych.

 • Z początkiem roku przeszliśmy z programu FPP oraz Kadry i Płace z wersji dosowej (Klasyka) na wersję Windowsową Comarch ERP Optima. Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowo zakupionego programu, który jest dużo bardziej przejrzysty, posiada większe możliwości oraz okazał się zdecydowanie bardziej stabilny. Firma zasługuje na miano rzetelnego i solidnego partnera. Jest godna zaufania i polecenia innym firmom.

  Henryk Dąbrowiecki, Firma handlowa „Henex”

 • Optima ma bardziej rozbudowany interfejs o nowe funkcje, co pozwala na precyzyjną pracę z danymi zapisanymi w programie (…) Program Optima w pierwszej chwili wygląda na bardzo skomplikowany i dlatego może przerażać użytkowników starszych systemów. Jednak po rozpoczęciu pracy wrażenie to szybko mija. W pewnej chwili zaczyna się ją obsługiwać intuicyjnie i dostrzegać jej pozytywne strony, korzystając z nowych funkcji i możliwości. Wówczas widać, że wcześniejsze programy rzeczywiście są przestarzałe i ich czas już minął.

  Karol Gajda, Neoflam Poland

 • Migracja do Optimy uwolniła nas z klatki Klasyki i pozwoliła wylecieć swobodnie w przestrzeń wielkich możliwości. Chcieliśmy wiele, dostaliśmy więcej, zapragnęliśmy później mnóstwa… i to dostaliśmy.

  Jakub Stróżyński, Max-Fliz Sp z o. o. Spółka komandytowa

 • Optima technologicznie udostępniła nieporównywalnie większe możliwości dotyczące blokad, kontroli i analiz procesów handlowych w naszej firmie.

  Piotr Marzec, Kettler Polska Sp. z o.o

 • Po wielu latach zdecydowaliśmy się zmienić oprogramowanie, wybór padł na program tego samego producenta – Comarch ERP Optima. Po kilku latach pracy na tym oprogramowaniu doceniamy możliwości, jakie daje i zdecydowanie decyzję o zmianie programu uważamy za słuszną.

  Klaudia Konderla, Kancelaria Zdebski Sp. z o.o.

 • Wdrożenie trwało zaledwie kilka dni i przebiegało bez większych problemów – intuicyjność programu ERP Optima jest naprawdę dużym jej atutem.

  Biuro Rachunkowe Emar, Maria Anna Rudzka

  Promocja dla biur rachunkowych korzystających z Comarch ERP Klasyka

  Przedstawiamy specjalną ofertę promocyjną skierowaną do biur rachunkowych i kancelarii doradztwa podatkowego użytkowników Comarch Klasyka. Firmy te są uprawnione do skorzystania z upustów cenowych przy zmianie oprogramowania na Comarch ERP Optima - nawet do 40% rabatu!

  1. Rabat 40% na Comarch ERP Optima (Dla użytkowników posiadających aktualną wersję programu)
  2. Rabat 30% na Comarch ERP Optima (Dla użytkowników nieposiadających aktualnej wersji programu)

  Rabat nie może przewyższać wartości posiadanej instalacji Comarch ERP Klasyka

   

  Zobacz regulamin promocji (.pdf)

  Sprawdź cennik Comarch ERP Optima

   

   

   

  Skontaktuj się z ekspertem Comarch

  Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.

  Przejdź do formularza