Zarządzanie produkcją w dobie digitalizacji

Raport IDC i Comarch


Dowiedz się:

 • czym jest rewolucja Przemysłu 4.0,
 • jakie czynniki wpłynęły na dalszą ewolucję przemysłu,
 • dlaczego te przemiany zbiegają się w czasie z transformacją cyfrową w innych działach gospodarki,
 • jak może wyglądać produkcja przyszłości.

Przeczytaj również na temat:

 • istotnej roli aplikacji, a zwłaszcza systemów Enterprise Resource Planning (ERP) i Business Intelligence (BI).
 • zarządzania produkcją w dobie digitalizacji
 • roli transformacji cyfrowej dla Twojego przedsiębiorstwa.

Pobierz raport i dowiedz się więcej

8 obszarów korzyści z digitalizacji

 1. Zużycie zasobów i optymalizacja procesów
 2. Nowoczesne systemy i programy do zarządzania produkcją umożliwiają obserwację procesów w czasie rzeczywistym i natychmiastową reakcję na niepożądane akcje. Ocenia się, że tylko ten element digitalizacji procesów produkcji może przynieść 3-5% wzrostu produktywności.
 3. Konserwacja prognostyczna
 4. Dzięki ciągłemu, zdalnemu monitorowaniu stanu maszyny możemy szybciej wykryć potencjalne defekty i zredukować czas jej przestoju lub niezbędnego przeprogramowania i tym samym uniknąć awaryjnego przestoju. Analizy wykazują, że konserwacja prognostyczna może zmniejszyć czas przestoju maszyny nawet o 30-50% i wydłużyć jej życie o dalsze 20-40%.
 5. Produktywność pracowników
 6. Nowe technologie mogą znacząco wpłynąć na podwyższenie produktywności pracowników. Wskazuje się na przykład na redukcję czasu pomiędzy różnymi etapami produkcji, czy też na przyspieszenie procesów badania i rozwoju dzięki drukowi 3D.
 7. Zarządzanie zapasami
 8. Odpowiednie narzędzia do optymalizowania działania łańcuchów dostaw pozwalają ograniczyć przypadki nadprodukcji albo wąskie gardła w zaopatrzeniu. Szacuje się, że dzięki automatyzacji zamówień koszty przechowywania zapasów można zredukować o 20-50%.
 9. Poprawa jakości
 10. Nowoczesne aplikacje ery Przemysłu 4.0 zakładają poprawę jakości produkcji, w wyniku rozwiązywania problemów czy eliminowanie błędów w czasie rzeczywistym i zaawansowanej kontroli procesów. Istniejące już przykłady wykazują wyeliminowanie 10-20% kosztów produkcji o obniżonej jakości.
 11. Korelacja popytu i podaży
 12. We współczesnej cyfrowej gospodarce zrozumienie popytu staje się kluczowe, ponieważ podażą potrafimy już sterować w najdrobniejszych szczegółach. Używając różnych metod analizy popytu oraz wspomagających jego kreowanie (systemy marketing automation), można polepszyć jakość prognozowania popytu nawet o 85%.
 13. Skracanie czasu wejścia na rynek
 14. Za pomocą druku 3D czy projektowania współbieżnego (Concurrent Engineering) możliwe jest bardzo szybkie prototypowanie nowych produktów i wejście z nimi na rynek. Dzięki nowym rozwiązaniom ten czas można skrócić aż o 30-50%.
 15. Serwis i obsługa posprzedażowa
 16. Ocenia się, że dzięki zdalnemu serwisowaniu, czy kierowanej samoobsłudze z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości koszty serwisowania produktu mogą zostać ograniczone nawet o 40%.
Zużycie zasobów i optymalizacja procesów
Nowoczesne systemy i programy do zarządzania produkcją umożliwiają obserwację procesów w czasie rzeczywistym i natychmiastową reakcję na niepożądane akcje. Ocenia się, że tylko ten element digitalizacji procesów produkcji może przynieść 3-5% wzrostu produktywności.
Konserwacja prognostyczna
Dzięki ciągłemu, zdalnemu monitorowaniu stanu maszyny możemy szybciej wykryć potencjalne defekty i zredukować czas jej przestoju lub niezbędnego przeprogramowania i tym samym uniknąć awaryjnego przestoju. Analizy wykazują, że konserwacja prognostyczna może zmniejszyć czas przestoju maszyny nawet o 30-50% i wydłużyć jej życie o dalsze 20-40%.
Produktywność pracowników
Nowe technologie mogą znacząco wpłynąć na podwyższenie produktywności pracowników. Wskazuje się na przykład na redukcję czasu pomiędzy różnymi etapami produkcji, czy też na przyspieszenie procesów badania i rozwoju dzięki drukowi 3D.
Zarządzanie zapasami
Odpowiednie narzędzia do optymalizowania działania łańcuchów dostaw pozwalają ograniczyć przypadki nadprodukcji albo wąskie gardła w zaopatrzeniu. Szacuje się, że dzięki automatyzacji zamówień koszty przechowywania zapasów można zredukować o 20-50%.
Poprawa jakości
Nowoczesne aplikacje ery Przemysłu 4.0 zakładają poprawę jakości produkcji, w wyniku rozwiązywania problemów czy eliminowanie błędów w czasie rzeczywistym i zaawansowanej kontroli procesów. Istniejące już przykłady wykazują wyeliminowanie 10-20% kosztów produkcji o obniżonej jakości.
Korelacja popytu i podaży
We współczesnej cyfrowej gospodarce zrozumienie popytu staje się kluczowe, ponieważ podażą potrafimy już sterować w najdrobniejszych szczegółach. Używając różnych metod analizy popytu oraz wspomagających jego kreowanie (systemy marketing automation), można polepszyć jakość prognozowania popytu nawet o 85%.
Skracanie czasu wejścia na rynek
Za pomocą druku 3D czy projektowania współbieżnego (Concurrent Engineering) możliwe jest bardzo szybkie prototypowanie nowych produktów i wejście z nimi na rynek. Dzięki nowym rozwiązaniom ten czas można skrócić aż o 30-50%.
Serwis i obsługa posprzedażowa
Ocenia się, że dzięki zdalnemu serwisowaniu, czy kierowanej samoobsłudze z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości koszty serwisowania produktu mogą zostać ograniczone nawet o 40%.

Poznaj szczegóły zarządzania produkcją w dobie digitalizacji

Co Przemysł 4.0 oznacza dla Twojego przedsiębiorstwa? Jak wykorzystać machine learning i internet of things do zwiększenia zysków? Jak digitalizacja w produkcji może zapewnić Ci przewagę konkurencyjną? Pobierz bezpłatnego e-booka z prognozami i case studies firm GDA i Cora Lighting Factory.

Prognozy i case studies dotyczące sektora produkcji

Raport IDC i Comarch

Pobierz raport

Aby pobrać raport

wypełnij formularz

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe
Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki wysyłania niezamówionych informacji handlowych i marketingu bezpośredniego pocztą elektroniczną, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Wysyłając formularz udostępniasz nam Twoje dane osobowe. Przeczytaj: Informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych przez spółki z grupy Comarch oraz o Twoich uprawnieniach .

Informujemy Cię, że Comarch S.A. jest producentem systemów ERP, które sprzedawane i wdrażane są przez Autoryzowaną Sieć Partnerów Comarch. W związku z takim modelem sprzedaży może skontaktować się z Tobą zarówno przedstawiciel Comarch S.A. jak i przedstawiciel firmy Partnerskiej Comarch.