Dotacje na IT dla małych i średnich firm. Pieniądze popłyną do zachodniopomorskiego

Firmy z województwa zachodniopomorskiego stoją przed szansą na technologiczny skok. Rozpoczął się nabór wniosków w ramach Działania 1.6 "Wsparcie innowacyjnych inwestycji przedsiębiorstw", oferującego dofinansowanie na transformację cyfrową dla lokalnych firm. Umożliwia to mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania IT, zwiększenie konkurencyjności i wprowadzenie innowacji produktowych lub procesowych. Firma może starać się o dofinansowanie do 200 000 zł.
Program jest dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). Status MŚP jest określany na podstawie liczby pracowników, rocznego obrotu lub sumy bilansowej, z uwzględnieniem firm powiązanych i partnerskich.
Konieczne jest, aby projekt i związana z nim działalność były realizowane na obszarze województwa zachodniopomorskiego, co oznacza posiadanie tu siedziby, oddziału lub stałego miejsca wykonywania działalności.
Z dofinansowania wykluczeni są przedsiębiorcy działający w branży IT/ICT, czyli firmy, których główną działalnością jest produkcja, wdrażanie lub dystrybucja rozwiązań cyfrowych. Konkurs ma bowiem wspierać transformację cyfrową firm z innych sektorów gospodarki, a nie tych, które same są dostawcami technologii.
Specjalistyczne rozwiązania IT w centrum uwagi
Głównym celem wsparcia jest transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa. Projekty zgłaszane przez firmy muszą prowadzić do wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej (innowacji w procesie biznesowym) co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa.
Kluczowym wymogiem aplikacyjnym jest przeprowadzenie Testu Dojrzałości Cyfrowej przedsiębiorstwa przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Ten bezpłatny test jest dostępny na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. Obejmuje dziewięć obszarów tematycznych, m.in. strategię cyfryzacji, kompetencje cyfrowe, innowacyjność, narzędzia cyfrowe czy cyberbezpieczeństwo. Inwestycje muszą wynikać z rekomendacji tego testu i realnie przyczyniać się do cyfrowej rewolucji w firmie.
Co dokładnie może być sfinansowane?
Wsparcie jest kierowane na inwestycje w wyspecjalizowane rozwiązania informatyczne. Obejmuje to szeroki zakres technologii cyfrowych, takich jak: rozwiązania chmurowe, big data i zaawansowana analityka, nowoczesne technologie ERP i CRM, technologie związane z cyberbezpieczeństwem, rozwiązania oparte o technologie sztucznej inteligencji (AI) i uczenie maszynowe, automatyzacja procesów (RPA, Workflow / BPM), Internet Rzeczy (IoT) czy aplikacje mobilne i chatboty dla obsługi klienta.
Koszty, jakie można sfinansować w projekcie, to przede wszystkim oprogramowanie - zarówno gotowe, dostępne na rynku, w tym w formie licencji, jak i tworzone na indywidualne potrzeby.
W ograniczonym zakresie projekt może również obejmować zakup środków trwałych, takich jak komputery, serwery, urządzenia sieciowe, sprzęt peryferyjny. Dodatkowo wsparcie obejmuje usługi niezbędne do wdrożenia i dostosowania nabywanych rozwiązań cyfrowych do potrzeb przedsiębiorstwa, np. instalacja, konfiguracja oprogramowania, integracja z istniejącymi systemami czy migracja danych. Należy pamiętać, że wydatki na zakup środków trwałych i usług wdrożeniowych nie mogą przekraczać 15 proc. całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.
Czy każdy system ERP może otrzymać wsparcie?
W ramach konkursu dofinansowaniu podlegają nowoczesne technologie ERP, które wykraczają poza standardowe oprogramowanie księgowe. Warunkiem uzyskania wsparcia jest, aby system ERP integrował funkcje księgowe z obszarami logistyki lub produkcji, a także wykorzystywał mechanizmy analizy danych typu big data lub sztucznej inteligencji. Oznacza to, że systemy klasy ERP mogą być objęte wsparciem, o ile spełniają powyższe kryteria nowoczesności, przyczyniają się do kompleksowej transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa oraz wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej.
Warto więc wybrać dostawcę oprogramowania, który spełnia te warunki (np. Comarch). Na rozwiązaniach tego polskiego producenta można zbudować kompleksową transformację cyfrową przedsiębiorstwa każdej wielkości i branży.
Jak zdobyć środki?
Maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji, o jaką można wnioskować, to 200 000 zł. Procent wsparcia inwestycji zależy natomiast od wielkości przedsiębiorstwa i wynosi:
- 60 proc. kosztów kwalifikowalnych dla mikro i małych przedsiębiorstw,
- 50 proc. kosztów kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorstw.
Nabór wniosków rozpoczął się 30 czerwca 2025 r. i potrwa do 29 sierpnia 2025 r. W przypadku tego konkursu pierwszym krokiem w procesie aplikowania o dotację musi być wykonanie Testu Dojrzałości Cyfrowej, który wskaże, na jakim etapie rozwoju cyfrowego jest firma i jakie rozwiązania należy wdrożyć. Począwszy od tego etapu, przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie ekspertów Comarch, którzy wykonają wspólnie z firmą analizę i zaproponują najlepsze rozwiązania, które znajdą się później we wniosku o dotację.
Organizatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.