Polski Ład w firmach

Oprogramowanie gotowe do obsługi zmian związanych z Polskim Ładem

1 stycznia 2022 wszedł w życie program gospodarczy Polski Ład, który wprowadził rewolucję w różnych obszarach życia gospodarczego i społecznego.

Systemy Comarch ERP zostały zaktualizowane, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych ze zmianami w przepisach.

Comarch ma w swojej ofercie systemy ERP dla każdej firmy. Cechuje je zgodność z przepisami, w tym zmianami związanymi z Polskim Ładem.

Zobacz webinary o Polskim Ładzie w firmach

Zapytaj o oprogramowanie gotowe na Polski Ład

Polski Ład - istotne zmiany dla firm i podatników

Jakie obowiązki/wymogi wynikają z Polskiego Ładu dla firm?

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu w wielu obszarach działalności firmy (w tym obszarze finansowo-kadrowym) to na przedsiębiorcach spoczywa znaczna część dostosowań do nowych obowiązków. Reforma m.in. wprowadza szereg ulg czy zmian w kalkulacjach składników wynagrodzenia, co powoduje konieczność dostosowania dotychczasowych procesów/systemów do nowego środowiska. 

Systemy Comarch ERP pomagają przejść łagodnie przez zmiany wprowadzone przez Polski Ład. Przykładem są systemy kadrowo-płacowe, które już od grudnia 2021 gotowe są na wejście w życie szeregu zmian dotyczących Polskiego Ładu.

Oprogramowanie Comarch ERP gotowe na Polski Ład

Wszystkie systemy Comarch ERP oferują wsparcie w zakresie obsługi zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Dzięki temu każdy użytkownik w intuicyjny i prosty sposób spełni wszystkie nowe wymagania. 

Oferowane przez Comarch systemy ERP (Optima, XL, XT, Altum oraz Enterprise) są przygotowane tak, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych z wymienionymi zmianami w przepisach.

Wybierając programy Comarch ERP masz zawsze pewność ich zgodności z najnowszymi zmianami w prawie.

Zmiany w oprogramowaniu Comarch ERP wynikające z Polskiego Ładu

W wersji grudniowej zostały wprowadzone zmiany w Comarch ERP w wyliczaniu wynagrodzeń wynikające z Polskiego Ładu.

Są to:

1. Podwyższenie kwoty wolnej od Podatku do 30 000zł

Tym samym zostały zmienione w systemie wartości dotyczące tej ulgi:

  • zmiana wartości ulgi rocznej na 5100 zł oraz miesięcznej na 425 zł,
  • odliczanie ulgi także dla pracowników, którzy przekroczyli próg podatkowy.

2. Podwyższenie progu podatkowego do 120 000 zł

Zmiana ta jest widoczna w kilku miejscach w systemie m.in. na karcie pracownika. Jest także brana pod uwagę przy kalkulacji podatku.

UWAGA! Ministerstwo Finansów 7 stycznia 2022 opublikowało rozporządzenie , zgodnie z którym pracownicy zarabiający do 12,8 tys. zł nie będą w trakcie 2022 roku płacić wyższych zaliczek na podatek, niż w poprzednim roku.

Czytaj więcej o obsłudze tej zmiany w Comarch ERP Optima

3. Obsługa wniosku o niepobieranie podatku dla osób osiągających niektóre rodzaje przychodów np. z tytułu umów zleceń

W systemie dodano nowy wydruk oraz parametr, który skutkuje niepobieraniem podatku od wybranych pracowników.

4. Obsługa zwolnienia z podatku dla:

  • osób które mają prawo do emerytury, ale na nią nie przeszły,
  • rodziców wychowujących co najmniej 4 dzieci,
  • osób, które przeniosły miejsce zamieszkania do Polski

W systemie zmiany te zostały obsłużone jako dodatkowy parametr do oznaczenia, które automatycznie wpłyną na obliczanie podatku

5. Naliczanie ulgi dla pracowników tzw. ulga dla klasy średniej:

  • naliczanie ulgi dla pracowników zarabiających miesięcznie w przedziale 5701 – 11141 zł,
  • obsługa wniosku o niestosowanie ulgi.

System automatycznie naliczy ulgę w przypadku, gdy będzie się ona należeć. W systemie istnieje możliwość wydruku wniosku o niestosowanie ulgi oraz możliwość zaznaczenia odpowiedniego parametru, zaznaczenie którego będzie skutkowało niekalkulowanie ulgi. 

6. Brak odliczania składki zdrowotnej w wysokości 7,75% od podatku

System automatycznie będzie kalkulował odpowiedni podatek biorąc pod uwagę powyższą zmianę.

7. Zmiana w ograniczaniu składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatku

  • Składka jest ograniczona do wysokości podatku jaką pracownik by miał, gdyby stosować przepisy podatkowe obowiązujące 31.12.2021 roku.

W systemach Comarch ERP wprowadzono odpowiednie reguły spełniające powyższą zmianę.

Praktyczne przykłady rozliczeń w Comarch ERP Optima

Webinary

Polski Ład zmiany dla firm w 2022
Polski Ład zmiany dla firm w 2022

Zapoznaj się z regulacjami Polskiego Ładu, które wpłyną na funkcjonowanie Twojej firmy w 2022 roku, takimi jak zmiany w PIT, minimalny podatek dochodowy, estoński CIT, nowe ulgi podatkowe, zmiany w leasingu i amortyzacji.

Zobacz odpowiedzi na pytania z czatu.

Najważniejsze zmiany podatkowe w CIT.

Polski Ład w kadrach i płacach
Polski Ład w kadrach i płacach

Zobacz co oznaczają zmiany wprowadzone przez Polski Ład w obszarze naliczania wynagrodzeń oraz jak systemy Comarch ERP są przygotowane na nowe przepisy.

Najczęstsze pytania. Eksperci wyjaśniają.

Czym jest Polski Ład?

Polski Ład to szeroki rządowy program społeczno-gospodarczy, który ma na celu przede wszystkim złagodzenie skutków wywołanych pandemią COVID-19. Reforma ta to zestaw licznych zmian w przepisach dotyczących działalności gospodarczych, podatków, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, emerytur, rolnictwa oraz wielu innych dziedzin życia. 
Polski Ład zatem niesie za sobą zmiany, począwszy od inwestycji proekologicznych, prawa budowlanego, gruntowanych zmian w zakresie podatków, po zmiany w prawie pracy, co czyni ten projekt jednym z najbardziej obszernych ostatnich lat.

Artykuł o Polskim Ładzie na naszym Blogu

Polski Ład: łatwiejsza analiza składowych wynagrodzeń z Comarch BI Point

W czasie pandemii i szybko zmieniającego się środowiska prawno-gospodarczego, ważniejsze niż kiedykolwiek stała się sprawna analiza danych generowanych przez system ERP, szybkie wyciąganie wniosków i podejmowanie odpowiednich decyzji. 

Comarch BI Point jest więc przygotowany do tak ważnej kwestii jak analiza wpływu Polskiego Ładu na obszar kadrowo-płacowy, poprzez dedykowane dashboardy i raporty, które pozwalają m.in. na szybką analizę składników wynagrodzeń przed i po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Zobacz wideo o możliwościach BI Point w obszarze analizy zmian wprowadzonych przez Polski Ładu na przykładzie danych Kadrowo-Płacowych.

Przeczytaj artykuł

Systemy finansowo księgowe gotowe na Polski Ład – zobacz te systemy !

Potrzebujesz oprogramowania gotowego na Polski Ład?


Zostaw dane kontaktowe, a nasi eksperci przedstawią ofertę dostosowaną do Twoich biznesowych oczekiwań

Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki wysyłania niezamówionych informacji handlowych i marketingu bezpośredniego pocztą elektroniczną, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki marketingu bezpośredniego na telefon, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą telefonicznie. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.