Polski Ład w firmach

Oprogramowanie gotowe do obsługi zmian związanych z Polskim Ładem

1 lipca 2022 weszła w życie nowelizacja podatkowa zmieniająca przepisy wprowadzone w ramach tzw. Polskiego Ładu.

Systemy Comarch ERP zostały dostosowane, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych ze zmianami w przepisach.

Comarch ma w swojej ofercie systemy ERP dla każdej firmy. Cechuje je zgodność z przepisami, w tym zmianami związanymi z Polskim Ładem.

Zapytaj o oprogramowanie gotowe na Polski Ład

Polski Ład - istotne zmiany dla firm i podatników

Jakie obowiązki/wymogi wynikają z Polskiego Ładu dla firm?

Systemy Comarch ERP pomagają przejść łagodnie przez zmiany wprowadzone przez Polski Ład. Przykładem są systemy kadrowo-płacowe, które zostały dostosowane do zmian przed wejściem w życie przepisów dotyczących Polskiego Ładu, zarówno tych obowiązujących od 1 stycznia jak i 1 lipca 2022 roku.

Oprogramowanie Comarch ERP gotowe na Polski Ład

Wszystkie systemy Comarch ERP oferują wsparcie w zakresie obsługi zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Dzięki temu każdy użytkownik w intuicyjny i prosty sposób spełni wszystkie nowe wymagania. 

Oferowane przez Comarch systemy ERP (Optima, XL, XT, Altum oraz Enterprise) są przygotowane tak, aby wesprzeć Państwa w niezbędnych działaniach związanych z wymienionymi zmianami w przepisach.

Wybierając programy Comarch ERP masz zawsze pewność ich zgodności z najnowszymi zmianami w prawie.

Zmiany w oprogramowaniu Comarch ERP wynikające z Polskiego Ładu

W wersji 2022.5.1 zostały wprowadzone zmiany w Comarch ERP w wyliczaniu wynagrodzeń wynikające z Polskiego Ładu 2.0. 

Są to:

1. Obniżenie stawki PIT z 17% do 12%

Od 1 lipca 2022, system automatycznie uwzględni w wyliczeniach wynagrodzeń nową stawkę pierwszego progu podatkowego.

2. Obniżenie kwoty zmniejszającej podatek

Od 01.01.2022 roku podwyższono kwotę wolną do 30 000 zł. W związku z obniżeniem stawki podatkowej do 12 proc. od 1 lipca 2022 zmianie uległa kwota zmniejszająca podatek z obecnych 5100 zł na 3600 zł rocznie. Miesięczne zaliczki na podatek dochodowy są pomniejszane o 300 zł. Nadal zachowano możliwość odliczania ulgi także dla pracowników, którzy przekroczyli próg podatkowy.

3. Podwyższenie progu podatkowego do 120 000 zł

Od 1 stycznia 2022 r. podwyższono kwotę progu podatkowego do 120 000 zł, po przekroczeniu którego naliczany jest 32% podatek. Zmiana ta jest widoczna w kilku miejscach w systemie m.in. na karcie pracownika. Jest także brana pod uwagę przy kalkulacji podatku.

4. Likwidacja ulgi dla pracowników tzw. ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca 2022r. zlikwidowano ulgę dla klasy średniej. W związku z tym w wypłatach wypłaconych po 30 czerwca nie będzie ona naliczana.

5. Likwidacja mechanizmu rolowania zaliczki podatku

Od 1 lipca 2022 r. nie obowiązuje mechanizm rolowania zaliczek. Płatnicy nie obliczają już zaliczek na dwa sposoby, czyli według zasad obowiązujących na 1 stycznia 2022 r. oraz na 31 grudnia 2021 r., a następnie nie pobierają ich w wysokości nie wyższej niż te, które obliczali według zasad z 2021 r.

W wypłatach wypłaconych po 30 czerwca nie będzie już stosowany mechanizm przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wynikający z rozporządzenia z dnia 7 stycznia 2022 r. 

6. Zmiana w ograniczaniu składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatku

Po 30 czerwca nadal obowiązuje zasada, że składka zdrowotna jest ograniczana do wysokości podatku jaką pracownik by miał, gdyby stosować przepisy podatkowe obowiązujące 31.12.2021 roku.

Praktyczne przykłady rozliczeń w Comarch ERP Optima

Czym jest Polski Ład?

Polski Ład to szeroki rządowy program społeczno-gospodarczy, który ma na celu przede wszystkim złagodzenie skutków wywołanych pandemią COVID-19. Reforma ta to zestaw licznych zmian w przepisach dotyczących działalności gospodarczych, podatków, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, emerytur, rolnictwa oraz wielu innych dziedzin życia. 
Polski Ład zatem niesie za sobą zmiany, począwszy od inwestycji proekologicznych, prawa budowlanego, gruntowanych zmian w zakresie podatków, po zmiany w prawie pracy, co czyni ten projekt jednym z najbardziej obszernych ostatnich lat.

Artykuł o Polskim Ładzie na naszym Blogu

Polski Ład: łatwiejsza analiza składowych wynagrodzeń z Comarch BI Point

W czasie pandemii i szybko zmieniającego się środowiska prawno-gospodarczego, ważniejsze niż kiedykolwiek stała się sprawna analiza danych generowanych przez system ERP, szybkie wyciąganie wniosków i podejmowanie odpowiednich decyzji. 

Comarch BI Point jest więc przygotowany do tak ważnej kwestii jak analiza wpływu Polskiego Ładu na obszar kadrowo-płacowy, poprzez dedykowane dashboardy i raporty, które pozwalają m.in. na szybką analizę składników wynagrodzeń przed i po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Zobacz wideo o możliwościach BI Point w obszarze analizy zmian wprowadzonych przez Polski Ładu na przykładzie danych Kadrowo-Płacowych.

Przeczytaj artykuł

Systemy finansowo księgowe gotowe na Polski Ład – zobacz te systemy !

Potrzebujesz oprogramowania gotowego na Polski Ład?


Zostaw dane kontaktowe, a nasi eksperci przedstawią ofertę dostosowaną do Twoich biznesowych oczekiwań

Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki wysyłania niezamówionych informacji handlowych i marketingu bezpośredniego pocztą elektroniczną, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki marketingu bezpośredniego na telefon, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą telefonicznie. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.