e-book okładka pdf zmiany prawne i podatkowe w 2020 - 2021


ZMIANY PRAWNO-PODATKOWE 2020 – 2021


Istotne zmiany w przepisach dla przedsiębiorców

Pandemia koronawirusa wymusiła wprowadzenie zmian w zakresie terminów wprowadzenia niektórych obowiązków podatkowych, a także spowodowała, że uchwalono nowe przepisy mające na celu pomoc przedsiębiorcom w trudnym okresie. Oprócz nowych wyzwań w życie weszły też inne, planowane wcześniej zmiany.

W obliczu dużej wagi modyfikacji i ich liczby, szczególnie ważne jest, aby systemy ERP były odpowiednio przygotowane i zaktualizowane do ich obsługi. Niniejsza broszura przedstawia najważniejsze informacje i terminy, dotyczące wybranych nowelizacji, a także sposób ich implementacji w systemach Comarch ERP.

Pobierz książeczkę i bądź przygotowany na aktualne przepisy prawno-podatkowe! >>

Wszystko co musisz wiedzieć o aktualnych zmianach:

 • Kasy fiskalne online

  Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej są zobowiązani stopniowo wycofywać obecnie funkcjonujące kasy rejestrujące z zapisem elektronicznym i papierowym na nowy typ – kasy online.

  Co to oznacza dla przedsiębiorców, kiedy zacznie ich dotyczyć nowy obowiązek?

  Pobierz książeczkę

 • Mały ZUS Plus

  Mały ZUS Plus to rozszerzenie programu Mały ZUS, dzięki któremu przedsiębiorcy płacili niższe składki, proporcjonalnie do przychodu. Nowa odsłona programu poszerzyła grono osób uprawnionych do korzystania z obniżonych składek.

  Kto jest uprawniony do skorzystania z niższych składek? Jak Comarch ERP pomaga skorzystać z tego uprawnienia?

  Pobierz książeczkę

 • Tarcze Antykryzysowe i Tarcza Finansowa

  Z powodu pandemii wirusa SARS CoV-2 rząd przygotował pakiet ustaw mających na celu ochronę zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń dla firm i zachowanie płynności finansowej. Łącznie przygotowano cztery wersje ustaw. Osobnym rozwiązaniem była tzw. Tarcza Finansowa.

  W jaki sposób systemy Comarch ERP obsługują przepisy związane z przepisami uchwalonymi na mocy tarcz?

  Pobierz książeczkę

 • Nowe matryce stawek VAT

  Nowa matryca wprowadziła zmianę sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT. Zlikwidowano Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) i zastąpiono dwoma różnymi systemami klasyfikacyjnymi.

  Jak zmieniły się stawki na poszczególne towary? O czym przedsiębiorcy muszą pamiętać?

  Pobierz książeczkę

 • Nowe struktury JPK_V7

  1 października 2020 wszystkich czynnych podatników VAT obowiązywać zacznie nowy jednolity plik kontrolny, zwany roboczo JPK_V7.

  Co to oznacza w praktyce? Jak systemy Comarch ERP obsłużą JPK_V7?

  Pobierz książeczkę

 • Pracownicze Plany Kapitałowe

  Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są częścią przyjętej w 2017 r. strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. W październiku 2020 obowiązek PPK wejdzie do kolejnych firm.

  Co potrafi aplikacja Comarch PPK?

  Pobierz książeczkę

Aby otrzymać książeczkę

wypełnij formularz

Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę przede wszystkim z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją otrzymywania na wskazany adres e-mail zawartych w naszym newsletterze niezamówionych komunikatów marketingu bezpośredniego i korzystania do tego celu z środków porozumiewania się na odległość. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe
Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy określające warunki wysyłania niezamówionych informacji handlowych i marketingu bezpośredniego pocztą elektroniczną, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z grupy Comarch na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.

Wysyłając formularz udostępniasz nam Twoje dane osobowe. Przeczytaj: Informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych przez spółki z grupy Comarch oraz o Twoich uprawnieniach. Informujemy Cię, że Comarch S.A. jest producentem systemów ERP, które sprzedawane i wdrażane są przez Autoryzowaną Sieć Partnerów Comarch. W związku z takim modelem sprzedaży może skontaktować się z Tobą zarówno przedstawiciel Comarch S.A. jak i przedstawiciel firmy Partnerskiej Comarch.